Vietnam mı Tayland mı? Hangi seyahat hedefi seçilir?

İlgili seçim kriterlerine sahip olmak daha iyidir! Vietnam’ın bir yandan muhteşem kültürel ve doğal alanların yanı sıra muhteşem korunmuş plajları ile büyüleyici güzellikte bir ülke olduğunu ve diğer yandan turistik cazibe merkezlerini birleştiren ve böylece her türden beklentileri karşılayan Tayland olduğunu bilerek. Gezginler.

Vietnam Vs Tayland: karşılaştırma kriterleri

Vietnam ve Tayland arasındaki seçiminizden emin olmak için, tercih edilecek varış noktasını belirlemenize olanak tanıyan hiçbir şey bir kriterler listesinin önüne geçemez. Ayrıca iklim, yaşam maliyeti veya bütçenin yanı sıra mevcut farklı aktiviteleri de hesaba katmak gerekir.

Haklı olarak Güneydoğu Asya’nın İncisi olarak adlandırılan Vietnam, gezginleri nadiren kayıtsız bırakır. Etkisinde, Halong Körfezi’nin büyülü manzaralarına hayran kalabileceğiniz yer Vietnam’dır. veya Hanoi’deki Thang Long İmparatorluk Şehri ve Hue gibi diğer kültürel yerler.

Güneydoğu Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olarak kabul edilen Tayland’a gelince, tapınaklar ve tarihi yerler gibi birçok kültürel cazibe merkezi ile büyüleyicidir. Tayland, cömert doğası ve tropik adalarının güzelliği ile olduğu kadar, orada sunulan eğlence çeşitliliği için de değerlidir.

İklim ve hava durumuna göre hangi destinasyon seçilmeli?

İklimsel açıdan en misafirperver destinasyonu belirlemek için, kırsal kesimde kaçamaklar ve turistik ziyaretler için uygun iklim koşullarının dikkate alınması yeterlidir.

En sıcak hava: Vietnam ve Tayland

Muson iklimine tabi bir coğrafi bölgede yer alan, Vietnam ve Tayland’ın bazı alanlar dışında bazı benzerlikleri var. Kuzey Vietnam’ın dağlık bölgeleri, daha kuru bir atmosfer ve oldukça sert kışların olduğu daha belirgin mevsimlerle karakterize edilir. Ülkenin merkezinde ve güneyinde iken, tropikal iklim iki mevsimin değişimi ile tanımlanır: yağışlı mevsim ve kurak mevsim. Tayland’da sıcaklıklar mevsime bağlı olarak 15°C ile 34°C arasında değişmektedir. Tayfun mevsimi olan Mayıs ve Ekim ayları arasında yağışlar boldur.

Uçak bileti fiyatlarına göre hangi ülkeyi seçmeli?

Uçak biletlerinin fiyatları seyahat bütçesini büyük ölçüde etkileyebilir ve destinasyon seçiminde belirleyici olabilir.

En ucuz ortalama gidiş-dönüş fiyatı: Tayland

Fransa’dan, Tayland’a uçuş Vietnam’a kıyasla daha ucuz. Nitekim Fransa/Vietnam uçuşu yerine Fransa/Tayland uçuşunu tercih ederek yüz Euro tasarruf etmek mümkün. Bazı seyahat acenteleri uçak bileti fiyatlarında indirim yapsa bile Tayland her zaman ilgi çekici olacaktır.

Tayland, Wat Arun
Thailande, Wat Arun © Raymond Ling

Bütçenize göre seçeceğiniz destinasyon

Konaklama süresince yaşam maliyetlerini de göz önünde bulundurarak, makul bir seyahat bütçesi ile rahatlıkla yaşayabileceğiniz destinasyonu belirlemek mümkündür.

En ucuz yerel bütçeye sahip destinasyon: Vietnam

Konaklama, yeme-içme, ulaşım ve aktiviteler gibi çeşitli gider kalemlerinin yanı sıra hediyelik eşya alımları da dikkate alınarak; Vietnam’da kalmak, Tayland’da kalmaktan daha az bütçe gerektirir. Vietnam’da iki kişi için iki haftalık konaklamanın maliyeti 336 € ile 1,624 € arasında değişirken, Tayland’da 448 € ile 1,974 € arasında değişiyor. Bu, Vietnam’ı tercih edilen destinasyon haline getiriyor.

Yaşam kalitesi: sağlık, güvenlik, temiz hava

Yaşamanın iyi olduğu hedefi bulmak için güvenlik ve sağlık sorularıyla ilgilenmek yeterlidir. Refah açısından hangi destinasyon tercih edilmelidir: Vietnam mı yoksa Tayland mı?

Hem Tayland’da hem de Vietnam’da yaşamak güzel

Genel olarak, Tayland ve Vietnam tatmin edici bir hava kalitesine sahiptir, Güneydoğu Asya’daki bazı ülkelere kıyasla oldukça yüksek bir sağlık sistemi. En popüler turistik destinasyonlarda yaygın olan dolandırıcılık ve yankesicilikten kaçınmak için olağan önlemlere bağlı kaldığınız sürece güvenlik de kabul edilebilir.

Gezginlerin görüşüne göre hangi destinasyon seçilmeli: Vietnam mı Tayland mı?

Hala karar vermekte zorlanıyorsanız, Vietnam veya Tayland’a seyahat etme konusunda kesin deneyime sahip gezginlerin görüşlerine de güvenebilirsiniz.

Gezginlerin tercihi: Vietnam ve Tayland

Konu Vietnam ve Tayland arasında seçim yapmak olduğunda gezginlerin görüşleri farklılaşıyor. Kültürel keşifleri sevenler, turist kalabalığından uzakta ve daha ucuz bir konaklamanın tadını çıkarmak isteyenler Vietnam’ı tercih ediyor. Yine de, Keyifleri çeşitlendirmeyi sevenlerdenseniz, Tayland kaçırılmaması gereken bir destinasyondur.kültürel keşifler arasında, plajda dinlenme ve her türlü gece eğlencesi.

Vietnam, Ho Chi Minh Ville
Vietnam, Ho Chi Minh Şehri © Marco Verch

En erişilebilir giriş moduna sahip hedef: Vietnam veya Tayland?

Özellikle zor prosedürleri sevmiyorsanız, giriş formalitesine göre varış noktanızı seçmeniz de mümkündür. Peki Vietnam ve Tayland’dan hangisi en erişilebilir yer?

Giriş prosedürü açısından en erişilebilir destinasyon: Tayland

Tayland’a girmek için vize gerekli değildir, belirli koşullar altında: 30 günden az kalış ve ülkeye hava yoluyla giriş ve çıkış. Bu durumda pasaport sahibi olmak yeterlidir.

Vietnam’da, Fransız vatandaşları 15 günden az konaklamalar için vizeden muaftır.. Ancak 15 günden sonra ülkeye serbestçe girebilmek ve dolaşabilmek için vize zorunludur. Fransa dahil 40 ülke için çevrimiçi vize başvurusunun mümkün olduğunu unutmayın.

Ziyaret edilecek ilgi çekici yerlere göre hangi destinasyon seçilmeli?

Bir destinasyonun ilgisi, yapılacak faaliyetlerin çeşitliliğinde, keşfedilecek kültürel ve doğal alanlarda ve zevkleri çeşitlendirme olasılığında yatmaktadır.

En çok UNESCO sitesine sahip destinasyon: Vietnam

Vietnam, UNESCO mirası olarak listelenen birçok kültürel ve doğal alana sahiptir.. Burada Ho Hanedanlığı Kalesi, Hue Anıtları Kompleksi, Mi-sön Tapınağı, Hanoi’deki İmparatorluk Şehri Thang Long’un Merkez Sektörü ve Hoi An’ın Eski Kenti olmak üzere 5 kültürel alan bulacaksınız. ayrıca Ha-Long Körfezi ve Phong Nha – Ke Bang Ulusal Parkı olan 2 doğal alanı ve karma bir alanı keşfedin: Trang An peyzaj kompleksi.

Unesco mirası, Tayland’ın üç kültürel alanını sayar: Ban Chiang arkeolojik alanı, Tarihi Ayutthaya Şehri ve Tarihi Sukhothai Şehri ve İlişkili Tarihi Kentler. Doğal mirasa gelince, iki istisnai yer bulacaksınız: Dong Phayayen-Khao Yai Orman Kompleksi ve Thung Yai-Huai Kha Khaeng Yaban Hayatı Koruma Alanları.

En kültürel destinasyon: Vietnam ve Tayland

Hem Vietnam hem de Tayland, kültürel keşif meraklılarının ilgisini çekiyor. Ancak UNESCO mirası olarak listelenen birçok kültürel mekanla, Vietnam, hem otantik hem de canlandırıcı, unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Wat Arun, Wat Pho ve Wat Phra Kaeo’nun sembolik tapınakları, gösterişli kraliyet sarayları, antik kalıntılar ve görkemli tapınaklar gibi Tayland’daki tapınakların ve diğer kültürel alanların ihtişamına kayıtsız kalmanın da zor olduğunu unutmayın. Buda heykelleri.

Vietnam, Sapa
Vietnam, Merhaba de ©Teseum

Peki sizin seçiminiz hangisi: Vietnam mı, Tayland mı?

Artık bir dizi cevabınız olduğuna göre, tek yapmanız gereken bir sonraki seyahat hedefinizin Vietnam mı yoksa Tayland mı olacağını seçmek. El değmemiş doğanın kalbinde kültürel keşif ve şifadan hoşlanıyorsanız, Vietnam’ı seçin. Öte yandan, zevkleri çeşitlendirmek ve kültürel ziyaretleri plajda dinlenme ve hareketli şehirlerde şenliklerle birleştirmek için Tayland’ı tercih etmek daha iyidir. peki sen? Ne düşünüyorsun ? Yorumlarda bize bildirin !

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

ayrılmadan önce rehberimiz

Fas’ta kayak yapmayı keşfedin, manzara değişikliği garantili!