Ürdün’e neden gidilir?

Antik şehirler, gösterişli manzaralar, Ürdünlülerden efsanevi karşılama… Ürdün’e neden gittiğinizi bilmenizi sağlayacak o kadar çok sebep var ki!

Kızıldeniz, pembe Petra, beyaz Amman, çölün sarısı… Jordan sizi seyahate çağıran bin bir renkle ışıldıyor ve birkaç bin yıllık bir uygarlığı keşfetmek. neden gitmek Ürdün? Pek çok istisnai siteye ek olarak, başkenti Amman’ın dinamizminin kanıtladığı gibi çok modern bir yüz sunuyor.

İnsanlığın beşiği Ürdün’e neden gidilir?

Sözde “bereketli hilal” bölgesinde yer alan, Ürdün insanlığın beşiği olarak kabul edilir Nebatiler, Petra şehrinin kurucuları, Persler, Babiller ve aynı zamanda Romalılar veya Osmanlılar gibi Batı medeniyetleri gibi birçok medeniyet ve krallığın zenginleştiği yer. Bu nedenle Ürdün’e yapacağınız bir gezi, Doğu ve Akdeniz dünyasının kesiştiği noktada, birkaç bin yıllık tarihi kucaklamanıza olanak tanır.

tapınak yıkıntıları
Yıkık tapınak © Jose Aragones

Amman eski şehir

Amman’da, gezginler, Ürdün başkentinin eski mahallelerinin keşfine hemen kendilerini kaptırabilirler.. Turistler genellikle kaleyi, Roma amfitiyatrosunu keşfetmek için akın eder ve şehrin arkeoloji müzesini ziyaret etmek, çölde bir maceraya atılmadan önce Ürdün hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için çok faydalı olacaktır.

çöl develeri
Çölde develer ©mikaelthunberg

Musa’nın izinde

Ürdün aynı zamanda birçok İncil hikayesinin ülkesidir. Amman’dan sonra yolcular yola çıkacak Musa’nın Sina Dağı’ndan inerken alacağı “Kral Yolu”. Musa peygamberin, Firavun’un askerlerinden kaçmak için Akabe Körfezi’nde geçtiği Ölü Deniz’den, Tanrı’nın vaadedilmiş topraklara ilişkin vahiy alacağı Nebo Dağı’na, Aziz Yuhanna’nın idamını gören Karak Kalesi’nden geçerek. Vaftizci… İnanan ya da inanmayan yolculara sunulan, insanlık tarihinin bütün bir kesitidir.

Petra, kaçırılmayacak

Ürdün’de kesinlikle gerekli olan adım elbette Petra şehridir. Çölün ortasında büyük, izole bir şehir, kayalardan oyulmuş birçok bina var. En ünlüsü (ve en kalabalık ziyaretçisi) anıtsal cephesiyle Khazneh’dir, ancak aynı zamanda kraliyet mezarlarını, manastırı veya aşağı şehri de keşfetmeniz gerekir. Kanyonların ortasına sıkışmış yolları ve onları oluşturan kayaların parlak ve çeşitli renkleri ile bölgenin coğrafi konumu başlı başına bir ayrıcalıktır. İşte bu, artık neden Ürdün’e gittiğini merak etmiyor musun? Bu argümanlar sonunda sizi ikna etti mi?

petra
Petra © LoggaWiggler

Akabe’de tüplü dalış

Bütün bu ziyaretlerden sonra biraz rahatlamaktan zarar gelmez… Ürdün’ün iki denizi var Ölüler ve Kızıllar. Birincisi en tipik olmayanıdır, çünkü çok yüksek tuzluluğu nedeniyle kelimenin tam anlamıyla yüzmenize izin verir!
Kızıldeniz tüplü dalış için ideal bir yerdir. Akabe sahil beldesi, özellikle şnorkelle dalış yaparak keyfini çıkarmak için mükemmel bir fırsat sunuyor: su yüzeyinde kalarak, maske ve şnorkel ile dalış yapmak.

uzun burunlu
Akabe’de Dalış © Bagus Tri Kuncoro .J

Amman’da Alışveriş

Amman ayrıca alışveriş ile kafiyeli olabilir. birçok alışveriş merkezi, mağaza ve market başkentin. Nargileler, keffiyeler, halılar geri getirilecek nesnelerdir. Diğer şehirlerde olduğu gibi Amman’da da oteller çok sayıda ve kaliteli. A priori, herhangi bir mevsimde bir oda bulmak sorun değil.
En iyi fiyatlardan yararlanmak için, internette ucuz otel fiyatları veya başka iyi fırsatlar bulmadıkça Ürdün seyahatinizi son dakikada rezerve etmemelisiniz.

pratik bilgiler

Ürdün’e gitmek ister misin? Başarılı bir konaklama sağlamak için OK Voyage, pratik bilgilerinden ve iyi planlarından yararlanmanızı sağlar.

  • Turizm Ofisi : Ürdün’ü ziyaret edinÜrdün’de turizm için resmi web sitesi.
  • Pasaport ve Vize : pasaport zorunludur ve Ürdün topraklarına vardıktan sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır. Vize, Avrupa Birliği vatandaşları için de gereklidir, kalkıştan önce büyükelçilikten veya doğrudan varış havaalanından satın alınabilir.
  • Para ve değişim : Ürdün’ün para birimi Ürdün Dinarı’dır (JD).
  • Jet lag : Fransa ile Ürdün arasında bir saatlik zaman farkı vardır. Paris’te saat 12 olduğunda, bu nedenle Amman’da saat 1’dir. Ürdün ayrıca kış ve yaz aylarında saat değiştirir, saat farkı tüm yıl boyunca aynıdır.

Ulaşım

  • Ürdün’e Ulaşım: ülkenin ana havaalanı Amman, uluslararası havaalanı Queen Alia’dır. Avrupa’dan uçuşların çoğunluğunun geldiği yer burasıdır.
  • Ürdün’de Dolaşmak: Farklı siteler arasında kat edilmesi gereken önemli mesafeler nedeniyle, sitede araba kiralamak ilginç olabilir. Aksi takdirde otobüsler farklı şehirleri birbirine bağlamayı mümkün kılar.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Kamboçya mı Vietnam mı? Hangi destinasyon size en uygun?

Turist Kartınızı nasıl alırsınız