ülkeye tam rehberimiz!

Kosta Rika, turist manzarasında biraz ayrı bir ülkedir. Bazen, pasifizme olan güçlü tadı nedeniyle Orta Amerika’nın İsviçre’si olarak adlandırılan adam, aynı zamanda çevrenin ateşli bir koruyucusudur. Panama ve Nikaragua arasında sıkışmışKuzey ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan kıstak üzerinde, aynı zamanda sörf noktaları ve manzaralarının büyülü güzelliği. Kosta Rika’yı ziyaret etmek için birçok neden ! Ve ülkeye yönelik eksiksiz rehberimiz sizin için çok faydalı olacaktır. seyahatinizi en iyi koşullarda hazırlayın.

Ülkenin tarihi nedir?

Kosta Rika’nın tarihi genellikle MÖ 10.000 civarındadır. AD O zaman, tarihçiler, kıstağın hala sadece bir geçiş yeri olduğuna inanıyor. Kristof Kolomb’un 1502’de gelmesinden önce yüzyıllar boyunca yerleşim izleri yoğunlaştı. Ülkeyi veren oydu. “zengin sahil” adı efsaneye göre. Ancak bölge göründüğü kadar ilginç değil ve eyalet İspanyol tacı için önemini yitiriyor.

Bazı zorluklardan sonra ülke 1838’de tam bağımsızlığını elde etti. Ancak bu ülkedeki esas değişiklik, 1949’da orduyu kaldıran bir anayasayı kabul etmesiyle oldu. O zamandan beri ülke bir demokrasi modelidir ve örneği Çevresel koruma. Bu da giderek daha bilinçli turistleri Kosta Rika’yı ziyaret etmeye itiyor.

Kosta Rika’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ne zaman?

Kosta Rika’yı ziyaret edeceğim Aralık ve Nisan ayları arasında kuru mevsimden yararlanmanızı sağlar, ama açıkçası yılın bu zamanında kalabalığın en önemli olduğu zamandır. Turist potansiyeli yüksek çoğu ülkede olduğu gibi, kalabalığın çılgınlığından kaçınmak için kesinlikle kaçınılması gereken dönemler var. İşte o dönemler mübarek hafta ve Noel tatili maksimum turist çeken.

Nın-nin Mayıs-Kasım arası, yağmurlar şiddetlidir ve hareketlerinizi engelleyebilir. İmkanı olanlar için ara mevsimleri tavsiye ediyoruz. Nisan-Mayıs ve Kasım. O zaman fiyatlar çok daha cazip!

Kosta Rika konumundan Gandoca-Manzanillo
Gandoca-Manzanillo © pixs:satmak

İKLİM : Kosta Rika’ya ne zaman gideceğinizi bilmek için hava durumu eğilimlerini aydan aya kontrol edin.

Konaklamanız için hangi bütçeyi planlamalısınız?

Çoğu Orta ve Güney Amerika ülkesinin aksine, Kosta Rika’yı ziyaret etmek ucuz değil. Bu, kıtadaki en güvenli, en eşitlikçi ve en güzel ülkelerden birinin diğer yüzü. Genel olarak fiyatlar genellikle Batı Avrupa’da uygulanandan daha düşüktür, ancak fark o kadar da önemli değildir.

Ek olarak, çoğu aktivite ücretli olacak, özellikle parklara veya anıtlara yapılan ziyaretler. Örneğin, bir restoran yemeği için yaklaşık 15 dolar, ekonomik bir otel odası için 30 ila 50 dolar arasında ve üst düzey bir kuruluşta bir gece için bunun iki katı kadar ödeme yapmanız gerekecektir. şunu da bil yerel para birimi kolon, ancak hemen hemen her yerde ABD doları olarak ödeme yapabilirsiniz. Avrupalılar için genellikle ilginç olmayan, özellikle de size değişiklik yapılacağından kolonlarelbette piyasanın altında bir oranda!

Tahmin edebileceğiniz gibi, mükemmel bir denizci değilseniz, birkaç ay kürek çekmeyi sevmiyorsanız veya sağlam bir çift kanadınız yoksa, uçak Kosta Rika gitmenin tek ve tek yoludur. Fransa’dan, uçuş süresi 11h30 tek yön ve sadece 10h dönüş yolunda faydalı jet lag sayesinde. Ayrıca, Paris ile başkent San José arasındaki bu sürenin kışın sabah 7 ile yazın sabah 8 arasında salındığını unutmayın.

Size şiddetle tavsiye edildiğini, hatta gerekli olduğunu hatırlatırız. biletlerinizi önceden ayırtın, özellikle Aralık ve Nisan ayları arasındaki yüksek sezonda. İnternette bulunan karşılaştırıcıları kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin, elde etmenin mümkün olduğunu bilin yoğun olmayan sezonda 700 Euro’nun altındaki biletler, fiyatlar bazen Kutsal Hafta boyunca 900 avronun üzerine çıkar. Gördüğünüz gibi, Kosta Rika’yı ziyaret etmek önemli bir bütçeyi temsil ediyor!

Orada bir kez, iç uçuşlar çok uygun ülkeyi parçalayan farklı iller arasında seyahat etmek. Taşıma seçimi genellikle gezgin profilinize ve dolayısıyla cüzdanınızın kalınlığına bağlı olacaktır. Sırt çantalı gezginler takdir edecek otobüs ağı dakik ve güvenilir olduğu için ülke genelinde uygulanmaktadır. Bu, Kosta Rika’yı ziyaret etmenizi sağlar, böylece ülkedeki en güzel sitelerin neredeyse tamamına daha düşük bir maliyetle ulaşabilirsiniz.

Seyahatin bağımsızlığına değer veriyorsanız, bunun yerine size şunu tavsiye ederiz: araba kiralamak. Burada da profesyonel ağlar çoktur ve çok güvenilirdir. Seyahatlerinizi önceden iyi planlayın ve yol koşulları hakkında bilgi edinin, çünkü bazen hedefinize ulaşmak için arazi aracı kullanmak neredeyse zorunludur!

Kosta Rika’da ne yenir ne içilir?

Kosta Rika mutfağı ülke insanını yansıtır. Teknikleri ve hazırlıkları basit ama renk ve çeşitlilik açısından zengin. Yerel gastronomi, esas olarak 4 temel bileşen etrafında döner. pirinç, fasulye, plantain ve manyok. Ayrıca tavuk, dana eti ve domuz eti gibi birçok balık ve et bulunmaktadır. Yemeklere genellikle biber, soğan ve kişniş eşlik eder.

Tipik Kosta Rika yemeği
Tipik Kosta Rika yemeği © carles

En yaygın yemek Evli, kelimenin tam anlamıyla “damat”. Denediğiniz restoranlarda her zaman bu yemeğin bir versiyonunu bulacaksınız. Pirinç, fasulye ve sebzeler, basit bir yemek ama her zaman canlandırıcı! Üstelik ulusal yemeği tatmadan Kosta Rika’yı ziyaret etmek, le Gallo Pinto, neredeyse bir suç olurdu. Yine menüde klasik sebzeler ve sağlıklı bir Worcestershire sosu dozu ile birlikte pirinç ve fasulye var. Ve tatlı ikramları seviyorsanız, ziyaret edin meyve tezgahları. Mango, guava, çarkıfelek meyvesi, yıldız meyvesi, avokado veya kestaneekmek ağacının meyvesi, damak zevkiniz kadar gözlerinizi de büyüleyecek!

Ülkenin hangi bölgesinde kalınır?

Kosta Rika’nın çeşitli turistik ilgi alanları, çok farklı profillere sahip gezginleri cezbetmektedir. Sitede kalmak için, bu nedenle yararlanabilirsinizçok eşitsiz konaklama teklifleri. Tabii ki San José ve ayrıca Alajuela, Cartago veya Liberya gibi büyük şehirlerde, sırt çantalı gezginler yurtlarda daha düşük maliyetle konaklama bulabilirken, daha talepkar turistler lüks otellerde mutluluklarını bulacaklar. Ancak önce nerede kalacağınızı seçmek, neden Kosta Rika’yı ziyaret etmek istediğinizi bilmekten geçer.

Kosta Rika ve San José'yi ziyaret edin
San José Kilisesi’nin havadan görünümü © Gian

PSörf yapmak, yanardağ parkları veya tropik orman için mi? sahil ve Guacanaste bölgesi kuzeybatıya doğru tüm belirtilmiştir. Dağların ve kaplıcaların sakinliği için mi? Kuzeye doğru ilerliyor, Quesada bölgesi. Birçok endemik türe ev sahipliği yapan nemli ormanlar için mi? Mutluluğunu bulacağın yer güneyde, Dominical ve Gulf Dulce arasında. Ve renkli ve şehirli yaşam sizi cezbediyorsa, kalın Merkez Vadiçoğu büyük şehir orada bulunur.

Kosta Rika’da görülecek etkinlikler ve görülecek yerler nelerdir?

Çoğu turist için Kosta Rika’yı ziyaret etmek, yalnızca dünyanın biyolojik çeşitliliğinin %6’sına ev sahipliği yapan bir ülkeyi keşfetmeyi amaçlar! Ve bunun için, hiçbir şey gibi 27 milli park ve 125 rezerv topraklarının dörtte birini işgal ediyor. Manuel Antonio Park, en ünlü, aynı zamanda doğal güzellikler açısından en zengin olanıdır. Üç parmaklı tembel hayvanlar, beyaz önlü kapuçin maymunları, çok sayıda ve renkli kuşlara hayran kalacaksınız! bunu hatırlıyoruz parklara giriş 7 ila 10 avro arasında ödüyorve bazen bir rehber almanız gerekeceğini.

Manuel Antonio Park'taki hayvanları görün
Manuel Antonio Parkı’ndaki hayvanları görün © Ivan Kuzmin

Sörf, ülke kültürüne özgü diğer aktivitedir.. Guacanaste plajları özellikle amatörler arasında popülerdir. Yeni başlayanlar için dikkatli olun, bazı akımlar güçlü olabilir! Daha az bilinen ama tıpkı ülkenin coğrafyasına uyarlanmış haliyle rafting, Central Valley’in yükseklerinde, özellikle Rio Pacuare tarafında yüksek bir hızla gelişiyor. Kısacası, ülke harika bir yer. tüm açık hava etkinlikleri. Kanyon geçişinden dalışa, bisiklete binmeye, kürek çekmeye veya balık tutmaya kadar birçok seçeneğiniz olacak!

Kültürel açıdan, ziyareti yeterince tavsiye edemeyiz. Yeşim ve Kolomb Öncesi Kültür Müzesi San José’de veya hala başkentte bulunan Altın Müzesi’nde. Cartago’daki muhteşem Melekler Bazilikası’nda bir durak, mimari tutkunları memnun edecek ve Montezuma’nın bohem ve ışıltılı yaşamına dalmak size hayatınızı yeniden gözden geçirme fırsatı verecek!

Cartago'daki Melekler Bazilikası
Cartago’daki Melekler Bazilikası © Dudarev Mikhail

Kullanışlı bilgi

Kosta Rika’yı ziyaret etmek kesinlikle unutulmaz bir deneyimdir, ancak bundan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için, önce bu önemli bilgileri hatırlatıcıyı okumak daha iyidir:

  • Turizm Ofisi : Seyahatinizi hazırlamak için bir zorunluluk olan Kosta Rika’nın resmi web sitesini ziyaret edin.
  • Arjantin : yerel para birimi kolon, kolonlar çoğul olarak, ancak alışverişleriniz için çoğu tezgahta dolar cinsinden ödeme yapabilirsiniz.
  • Giriş ve çıkış formaliteleri: 90 günden daha kısa süreli bir turist konaklaması için, ülkeden ayrıldıktan sonra üç ay geçerli bir pasaportun yanı sıra dönüş bileti veya başka bir varış noktasına bilet ibraz etmeniz gerekir. Bölgeyi her terk ettiğinizde, 26 ABD Doları tutarında bir vergi ödemeniz gerekecektir.
  • Aşılar : belirli bir aşı zorunlu değildir, ancak bazıları önerilir. Özellikle herhangi bir tıp merkezinden uzakta uzun yolculuklar planlıyorsanız, evrensel aşılar, hepatit A ve B, tifo, kuduz ve kuduz önerilir.
  • Dil : resmi dil İspanyolca’dır, ancak İngilizce, özellikle Pasifik kıyılarında ve başlıca turistik şehirlerde yaygın olarak anlaşılacaktır.
  • İpuçları: bahşiş Kosta Rika’da yerleşik bir gelenek değildir. Yine de, hiçbir şey bazılarını terk etmenizi engellemez kolonlar masada bir hizmetten memnunsanız, jest her zaman takdir edilecektir!
  • Güvenlik : ülkenin Orta Amerika’daki en güvenli ülkelerden biri olduğu biliniyor. Ancak, temel güvenlik kurallarına uyulmalıdır. Bu nedenle izole alanlarda tek başınıza dışarı çıkmaktan kaçının ve varsa değerli eşyalarınızı otelinizde güvende bırakın.

Kosta Rika’yı ziyaret etmek… ve sonra?

Un seçimi Kosta Rika’yı ziyaret edecek Doğanın korunması açısından ülkenin aurası tarafından yönlendirilen birçok kişi içindir. Bunlar için, Pantanal bölgesinde Brezilya’ya bir gezi, kesinlikle isteklerini yerine getirecektir.daha çevre dostu turizm ve orada yaşayan topluluklar. Diğerleri için, seçimlerinde en belirleyici olan faaliyetlerdir. Kosta Rika’ya katılan gençlerin çoğu bunu yapıyor sörf yapmak için ve bu durumda Bask sahili ve onun birçok noktasından başka bir şey öneremeyiz!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Kazakistan’da terk edilmiş bir kozmodromun 10 fotoğrafı

Tunus’un incilerinden Hammamet’i ziyaret etmenin olmazsa olmazı