Tibet’te yapılması gereken 15 deneyim

Tibet dünyanın en yüksek platosu üzerinde yer alır ve bu da onu dünyanın çatısı olan Everest’e tırmanmak isteyenler için bir ön koşul haline getirir. Tibet, 1950’lerde Mao’nun ordusu tarafından işgal edildi: Kızıl Muhafızlar. Bunu çok şiddetli baskılar ve toplu infazlar izledi… Ama bugün, heyecan arayan gezginler Tibet’te yapılacak inanılmaz ziyaretlere erişebiliyorlar!

Dostluk Otoyolunda Seyahat Edin

Çoğu gezgin için Tibet, yaygın mistisizm ve ruhsal bir yükselme doğası ile karakterize edilen ayrı bir destinasyondur. Böylece birçok kişi, dünyanın çatısının yükseldiği bu bölgeye saygının bir göstergesi olarak ülkeye karayoluyla ulaşmaya karar veriyor. Dostluk Otoyolu 1300 km’den fazla bir yoldur Nepal’de Katmandu’dan kaynaklanır ve Lhasa’ya doğru koşar. Rotasından tarihi kasabalara, laik manastırlara ve hatta Everest ana kampına ulaşabilirsiniz. Tibet’in atan kalbine giden bir kraliyet arteri.

dostluk otoyolu
Dostluk otoyolu ©Lugaaa

Sakya Manastırı’nda Budizm’in sırlarını öğrenin

Pek çok gezgin Tibet’e günlük yaşamlarında yapamayacakları şeyleri yapmak için gelir: kendilerini hatırlamak ve ruhla ilgili şeylere gözlerini açmak. Dostluk Otoyolundan, Sakya Manastırı’na dal. Moğol mimari geleneklerinden esinlenen savaşçı görünümü ve güçlendirilmiş muhafazası, aslında ev ülkenin en önemli kütüphanelerinden biri. Yüz keşiş, Budizm’in bu hazinesini koruyor ve gücü yeten herkese manevi bilgiye açılan bir kapı sunuyor.

Sakya manastırı
Sakya Manastırı ©crystaltmc

Rongbuk Manastırı’ndan Everest’e hayran kalın

Hala Dostluk Otoyolundan, çevredeki dağlarda muhteşem bir parkur kayboluyor ve şehrin kapılarında ölü duruyor. Rongbuk Manastırı. Dünyanın en yüksek ibadet yeri olarak kabul edilen burası, Everest’in kuzey yüzünün nefes kesen manzarasıyla bilinir. Deniz seviyesinden yaklaşık 5.000 metre yükseklikte, hava açık olduğunda şaşıracaksınız! Chomolungma’ya tırmanmayı deneyemeyenler için, tesiste uyumak, onlara dünyanın tepesinde yaşamın nasıl olabileceğine dair büyük bir fikir verecektir.

Rongbuk Manastırı
Rongbuk Manastırı ©Siriwatthana Chankawee

Drepung Manastırı’nda meditasyon yapın

buradasın en büyük tibet manastırı dünyada. Birkaç Dalai Lama’nın mezar yeridir.ve hepsinden önemlisi, Çinliler ve Tibetliler arasındaki mücadelenin kristalleştiği bir yer. Tarihle dolu bu yeri ziyaret etmekten çekinmeyin!

manastır Drepung
Monastère Drepung © THPSstock

Shalu Manastırı’nı görün

Bu manastırda birçok kalıntı ve diğer dini nesneler bulunur. Ayrıca “havaya uçan keşişleri” ile tanınır: Efsaneye göre meditasyon yaptıklarında vücutları yerden birkaç santimetre yükselir… Ancak ziyaretiniz sırasında herhangi bir şey görmeyi beklemeyin! Meditasyon, turistlerin gelişiyle bağdaşmayan kutsal bir andır.

Şalu Manastırı
Monastère Shalu ©crystaltmc

Everest’e tırmanın

Everest’e tırmanış genellikle Nepal üzerinden yapılır. Şu andan itibaren, doğu kanadı maceracılara açıldı ve böylece Everest’e Tibet üzerinden tırmanabilirsiniz. Diğer Himalaya zirveleri, daha az baş döndürücü yüksekliklere sahip turistler tarafından erişilebilir. Kalifiye rehberlerden ayrılmak ve rezervasyon yaptırmak için önceden öğrenin!

Everest Tibet
L’Everest ©Yuanping

Gyantse şehrinde Tibet ruhunu keşfedin

Tibet kültürünün özünü yakalamak için muhtemelen bundan daha uygun bir yer yoktur. Gyants. Arnavut kaldırımlı eski şehri, buraya ticaret yapmak için gelen ya da sadece uzak diyarlara giden yoldan geçen çeşitli kökenlerden gelen yolcuları her zaman memnuniyetle karşılamıştır. Palcho manastırı veya kalesi ve nefes kesen manzarasının yanı sıra, şehir her yıl At Yarışı Festivali düzenliyor, canlı bir at yarışı. Tibet’te kesinlikle yapılacak aktivitelerden biri!

Gyants
© pawopa3336

Shigatse Şehrindeki Tibetlilerle Tanışın

Dostluk yolunda, büyüklüğüyle Tibet’te ikinci, aynı zamanda tarihiyle de önemli bir şehir duruyor. Shigatse bugün büyük ölçüde şeytanlaştırılmıştır, ancak yerel kimliğin büyük bir bölümünü korumaktadır. özellikle pazar günlerinde hissedilir. Tibet’te görülecek ve yapılacak çok şey var ama bazen Tibetlilerin binlerce yıllık kültüre sahip zengin bir halk olduğunu ve geleneklerinin günümüz dünyası hakkında söyleyecek çok şeyi olduğunu unutuyoruz. Yerel halkla tanışmak için sabah satıcıları arasında dolaşmaktan çekinmeyin ve eğer akıllıysanız, belki de etraftaki küçük sokakları sıralayan geleneksel evlerden birine davet edileceksiniz.

Shigatse Tibet
Shigatse © Bob Yue

Lhasa’nın sokaklarında kaybol

Dostluk Otoyolunun sonunda, Lhasa’nın ilk konutları görünür. 7’den beri Tibet krallığının başkentiinci yüzyılda, şehir şimdi trenin gelişiyle artmaya devam eden Çin yayılmacılığından geçiyor. Yine de, Lhasa, Tibet mahallesinde özgünlüğünü koruyor ve birçok kutsal yeri Batılı turistleri şaşırtmaya devam ediyor. Norbulingka yazlık sarayı, Potala veya Barkhor kora, Lhasa, Tibet’te yapılacak şehirdirhem mimarisine hayran olmak hem de yerel kültürle omuz omuza olmak.

Lhassa
Lhassa © BeyondTheRoad

Jokhang Tapınağı’nı dolaşın

Lhasa’da tam olarak, orada hissedilen ruhsal coşkuyla diğerlerinin yerini alan bir yer vardır. Jokhang Tapınağı gerçekten de ülkenin en kutsal yeri ve müritleri için önemli bir hac yeridir. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde, dua çarklarını sallayarak düzenli olarak secde eden yürüyüşçü kitleleri görülebilir. Tibet’te dinin önemini anlamak için yapılacak başka bir yer yok bu dağlarda ve ruhunun keşişlerin ayak seslerinin unutulmaz ritmine yükselmesine izin verin.

tapınak Jokhang
Le Jokhang tapınağı © Huyangshu

Potala’yı ziyaret edin

Bir tepenin üzerinde yer alan Potala, Lhasa’yı ve çevredeki tüm bölgeyi kucaklar. Potala, Dalai Lama’nın ikametgahıydı. İki bölüme ayrılmıştır: beyaz saray ve kırmızı saray. İlki Dalai Lama’nın hayatına, ikincisi dini çalışmaya adanmıştı.

Potala Tibet
Le Potala ©SteveAllenPhoto

Samye Manastırı’nda kendinizi efsaneye bırakın

Lhasa civarında, krallığın tarihine damgasını vurmuş birçok önemli manastır var. Drepung Tibet’in en büyüğüdür, Sera büyük bir eğitim merkeziydi ama 775 civarında ilk inşa edilen Samye idi.. Hikaye, Guru Rinpoche’nin Budist inancını ülkeye empoze etmek için burada kötü güçlerle yüzleşmek zorunda kaldığını söylüyor. Hangisi kesin, Brahmaputra kıyılarının olağanüstü bir ortam sunması, zamanın derinliklerinden gelen tüm efsanelere inanmaya başladığımız neredeyse büyülü.

Samye manastırı
Samye Manastırı ©Jason_Yu

Nam-tso Gölü’nün sakin sularına karşı meditasyon yapın

Lhasa’nın birkaç saat kuzeyinde, Tibet’teki en görkemli göllerden biridir. Birçok hacı için, Nam-Tso gölünün etrafındaki kora, bir inananın hayatında bir zorunluluktur. Uçsuz bucaksız gri ve tuzlu mavi yüzeyi, çevreleyen zirvelerin beyazıyla mükemmel bir uyum içindedir ve vahşi hayvanlar, yaklar, turnalar ve göçmen kuşlar buraya su içmeye geldiğinde inanılmaz bir manzara sunar. Deniz seviyesinden 4700 metrenin üzerinde olan göl, Tibet’te yapılacaklar listesinde mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri.

lak Nam Tso
Lac Nam Tso © TersinaShieh

Tsaparang tünellerinde dolaşın

Tibet’in en batısında, IX.inci Guge krallığı. Sermayesi o zaman Mimari yapılarının çoğunu kayanın tam kalbine oymuş bir maden şehri olan Tsaparang. Burada Keşmir ve Nepal ilhamı her yerde mevcuttur. Özellikle mağaraları, merdivenleri ve tünelleri süsleyen duvar resimlerini takdir ediyoruz. Şehrin derinliklerini çaprazlayarak geçerler ve Tibet kültürüne, sömürgecinin asimilasyon girişimlerinden şu an için korunmuş olan bir sığınak sunarlar.

Tsaparang Tibet
Tsaparang ©Zzvet

Kailash Dağı ile Mücadele Edin

Tsaparang için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. Kailash Dağı’nı fethetmek için yola çıktı. “Karların değerli mücevheri” ve onunla ilişkili göl olan Manasarovar, Budistler için olduğu kadar Hindular veya Jainler için de en kutsal yerler arasındadır. 6.714 metrelik boyunu ayağından hayranlıkla izleyebilir ya da yola çıkan hacılarla kaynaşabilirsiniz. üç günden daha eski bir kora tanrıları gerektiği gibi onurlandırmak için. Gerisini vahşi hayvanlar ve yerin görkemi halledecek!

dağ Kailash
Le mont Kailash © Lihana

Kullanışlı bilgi

  • Lhasa’ya ulaşmanın en kolay yolu hava yolunu kullanmaktır. Birçok uçuş, büyük Çin şehirlerini başkente bağlar, ancak treni seçmek de mümkündür. Daha sonra birkaç günlük seyahat saymanız gerekecek.
  • Yavaş seyahatin takipçileri dostluk yolunu seçecektir. Yüksekliğe dikkat edin bu da kötü hazırlanmış organizmalara zarar verebilir. Seviyelere uyun ve sadece kalp hastalığınız yoksa yükselmeye çalışın.
  • Ayrıca konaklamanın nadir olduğunu ve her zaman iyi kalitede olmadığını unutmayın. Kervansaraylar ucuz bir alternatif sunuyor ama oradaki şartlar çok az.
  • Nihayet, tüm idari izinlere sahip olduğunuzdan emin olun. Tibet’te yapılacak çok şey var ama hepsine izin verilmiyor ve Çin bürokrasisi uzlaşmaz!
buzul Tibet
Tibet Buzulu ©TaoTaoLi1989

Tibet’in olmazsa olmazları… Ya sonrası?

Dünyanın Çatısı, turist çekiciliği arttıkça büyümeye devam eden olağanüstü bir arazidir. manevi arayış bir zorunluluk haline gelir birçok dünya vatandaşı için. Aynı zamanda, Everest’i paylaştığı Nepal, Hindistan ve birçok dini mensubiyeti ve hatta, iyi ya da kötü, moderniteyi özerkliği pahasına sunan Çin gibi ortak özelliklere sahip komşularla çevrilidir. Ülke, dünyanın ve insanların güzelliğine hayran olmak için birçok fırsata sahip…

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Turist Kartınızı nasıl alırsınız

Karayipler’in kalbinde Küba’nın yeni mücevheri