Tahran’da görülecek 7 şey

İran bir kez daha daha fazla turist çekerken, başkent Tahran’da mutlaka görülmesi gereken 7 yere yakından bakın.

İran’a seyahat ederken kaçırılmaması gerekenler

Bu yıl 2016’dan itibaren Korean Air Tahran’a uçuşlara başlayacak ve Lufthansa, Münih’ten İran’ın başkentine yaptığı seferlerin yoğunlaştığını duyurdu. Air France kendi adına uçuşlara devam etmelidir ( hostesler için peçe tartışması), 2008’den kalma bir aradan sonra.

AccorHotel kendi adına, havaalanına çok yakın bir yerde bir Novotel ve bir Ibis inşa etmeyi planladı. Geçen yaz İran ile altı büyük ülke arasında nükleer enerjinin sömürülmesi konusunda imzalanan anlaşma, İran’ın turizm sahnesinin ön saflarına geri döndüğünü doğruluyor. Ve Tahran, çok popüler olan İsfahan’ın zaten kazanılmış popülaritesini göz ardı ederek aslan payını alabilirdi. Tahran’da kaçırılmayacak bu manzaraları yakınlaştırın.

1. İran Ulusal Müzesi

Tahran’da sanat ve tarih tutkunlarını memnun edecek birçok müze bulunuyor. Sadece birini görmeniz gerekiyorsa, Ulusal Müze odur. İslami dönemden önce kendinizi İran’a sokmanıza izin verir. Burada Üst Paleolitik, Neolitik ve Tunç Çağı’ndan arkeolojik kalıntılar toplanmıştır. İkinci bir bina İslam sonrası dönem için ayrılmıştır. Fransız mimar André Godard, Tahran’ın kalbinde yer alan bu binaya imza attı.

Tahran'daki İran Ulusal Müzesi

2. Tahran Çarşısı

İran’ın en sevdiği halısı olmasaydı ne olurdu? Zanaatkar amblemi, başkentin kapalı çarşısında fotoğrafçıların kaçırmayacağı tüm renklerini sergiliyor. İran’da 9 milyondan fazla zanaatkar var. Bu doğu pazarı aynı zamanda seramik, emaye eşya, nakış ve çömlek de sunuyor.

3. Özgürlük Kulesi veya Azadi Kulesi

İran’ın sembolik bir anıtı olan Azadi Kulesi, Pers İmparatorluğu’nun 2500 yılını kutlayan bir semboldür. İki büyük ayak üzerine oturan bu kule 1971 yılında yapılmıştır. Anıt, 1979 Devrimi’nden sonra yeni bir isim olan “Tour de la Liberté” adını almıştır. , İspahan kökenli. Anıt bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Özgürlük Kulesi veya Azadi Kulesi

4. Gülistan Sarayı

“Çiçeklerin sarayı” anlamına gelen bu bina, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İran başkentinin tarihi merkezinde bulunan görkemli anıt, Kadjar hanedanının yöneticilerine ev sahipliği yaptı. Bu aile, 18. yüzyılın sonundan 20. yüzyılın başına kadar ülkeyi yönetti ve başkent olarak Tahran’ı kurdu. Pers sanatına tanıklık eden gerçek bir mücevher olarak kabul edilir. Toplamda Gülistan Sarayı, etrafı bahçeyle çevrili sekiz yapıdan oluşuyor. Unesco’ya göre, mevcut ziyaret, İran ve Avrupa stilleri arasında sunduğu füzyon için ilginç.

Gülistan Sarayı

5. La tur Milad

İran’ın en yüksek kulesi olduğu için Milad kulesini kaçırmak imkansız. 435 metre yüksekliğiyle aynı zamanda dünyanın en yüksek telekomünikasyon kulelerinden biridir. Ekim 2008’de açılışı yapılan bu anıtın inşası için on bir yıllık bir çalışma gerekliydi. Milad kulesinin bir özelliği, onu kendi kategorisinde dünyanın en yükseği yapan döner panoramik bir restorana ev sahipliği yapıyor.

Tur Milad

6. Vali-ye Asr Caddesi

Nüfusun tüm sınıfları, kadın ve erkek, alışveriş yapmak veya bir restorana gitmek için oraya akın ediyor. 18 km uzunluğunda, Tahran’ın batı ve doğu bölgelerini sınırlayan ana eksendir. Cadde, Orta Doğu’nun en büyük parkı olan Mellat Park gibi çeşitli parklarla çevrili olduğu için orada gezinmek kolaydır. Çağdaş Tahran’a dalmak için gerçek bir adım.

7. Kraliyet Mücevherleri Müzesi

Güzel taşları sevenler için Kraliyet Mücevherleri Müzesi, 16. yüzyıldan kalma muhteşem koleksiyonlar sunuyor. Aslında kraliyet hazinesidir. 19. yüzyıldan kalma görkemli bir taca ya da 50.000’den fazla değerli taştan oluşan 40 kg’lık bir karasal küreye yaklaşabilirsiniz. Ziyaretin en önemli özelliği, Londra Kulesi’nde sunulan ünlü Koh-i-Nur ile dünyanın en önemli pırlantası olan 182 karatlık Daria-i-Nur’dur.

© iStock

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Jamaika’da ne yapılır? Görülmesi ve kaçırılmaması gereken 6 şey

Bahamalar’ı neden ziyaret etmelisiniz? Plajlar, yarı saydam sular ve tembellik