Sürdürülebilir turizmin bir modeli olan Kosta Rika

Sürdürülebilir turizme kendini adamış olan Kosta Rika, küresel biyolojik çeşitliliğin bir sığınağıdır.

Çevreye yönelen bir barış cenneti

Güneş kokan, tatil kokan bir isim Kosta Rika! Eko-vatandaş tatilleri bile! Kelimenin tam anlamıyla “zengin sahil” olan Kosta Rika’da turizm oldukça iyi gidiyor. Plajlar ve güneş: kitle turizminin tüm bileşenleri… ve henüz. Bu ülke bugün sürdürülebilir turizm sevenler için ideal bir destinasyondur.

Bir cennet ülke

Orta Amerika’da Nikaragua ve Panama arasında küçük bir ülke olan Kosta Rika, gerçek bir cennettir ve kitle turizminin aleyhine dayanışma ve sürdürülebilir turizm üzerine bahse girme bahsinde başarılı olma yolundadır. Sadece 51.000 km2’lik bu arazi şeridi, en çeşitli manzaraları bir araya getiriyor: tropik orman, vadi, volkanlar ve rüya gibi kumsallar. Ülkenin merkezi bir mikro iklimden yararlanır: yıl boyunca 20°C civarındadır.

Ülkenin batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda muhteşem Karayip Denizi. İki mevsim kıyı yaşamını noktalamaktadır: yaz (Aralık-Mayıs), kurak mevsim ve yılın geri kalanında yağmurlu mevsim. Özellikle kış burada iyice yerleştiğinde ideal bir destinasyondur. Ve Kosta Rikalılar sizi nasıl sıcak bir şekilde karşılayacaklarını bilecek! Tek dezavantajı: bitki ve hayvan türleri uzun süredir yok olma tehdidi altında… Asıl suçlu: turizm.

… Sağ salim

tanımına göreDünya Turizm Örgütü (UNWTO), sürdürülebilir turizm, bir ülkeyi sömürmeden, kültüre ve çevreye saygı duyarak turizm yapmanın bir yoludur. Daha iyisi: turizm, fauna ve florasının korunmasına yatırım yapabilen ülkenin zenginleşmesine katkıda bulunur. Somut olarak, Kosta Rika’da artık izinsiz tek bir ağaç kesilmiyor! Bu, otel komplekslerinin ve diğerlerinin bu değerli manzaraya zarar vermesini önler.

Ülkenin kültürü doğal olarak çevreye dönüktür ve bu, Ellilerden beridir.Ama orada gerçekten şaşırtıcı bir şey yok: ülke, dünyanın biyolojik çeşitliliğinin %6’sını yoğunlaştırırken, yüzeyi, kara alanının sadece %0.03’ünü temsil ediyor. Sürdürülebilir turizm programı sayesinde bölgenin %25’i korunuyor: ziyaret edilecek 19’dan fazla milli park ve 8 biyolojik rezerv var! Yerleştirilen yoğun yeniden ağaçlandırma, ormanın zemini yeniden kazanmasına bile izin veriyor. Küçük zafer: Bugün ülke çevreye saygı açısından dünyada beşinci sırada!

Daha fazlası için

Doğaya yakın bir yerde yaşamak ve rotaları yoldan çıkarmak için iki kişi: Costa Rica Voyages, küçük gruplar için geziler organize eden bir limited şirket (en fazla 10 kişi); Kosta Rika Yürüyüşü, bir Fransız ve bir Kosta Rikalı tarafından kurulan bir ajans, özellikle yerel kooperatifler, yerel rehberler ve küçük üreticilerle işbirliğini destekliyor. Sizi uçak biletinizi ayırtmaya teşvik etmek için mükemmel nedenler… hemen şimdi!

Kosta Rika’ya nasıl gidilir?

OK Voyage uçuş karşılaştırıcısı sayesinde uçak biletinizi en iyi fiyata bulun. Benzer şekilde, OK Voyage ile bir otel rezervasyonu yapın.

Fotoğrafa katkı verenler :
© COMSTOCK GÖRÜNTÜLERİ / Jüpiter görüntüleri

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Malezya: benzersiz bir deneyim

Burma’yı neden ziyaret etmelisiniz? Bir Asya mücevherinin keşfi