Stepwells, Hindistan’ın bu bilinmeyen hazineleri

Bunlara “stepwells” veya “baolis” denir. Hindistan’da bu devasa yapılardan bazıları neredeyse 2000 yıl önce inşa edildi. Ama bugün tehlikedeler!

Hindistan’da bu terk edilmiş yerler kaybolma tehdidi altında

Birkaç gün önce sizlere Mumbai sokaklarında artık görülebilen rengarenk taksilerden bahsetmiştik. Bugün sizi keşfetmeye davet ettiğimiz Hint kültürünün başka bir parçası. Bunlara “stepwells” veya “baolis” denir. Hindistan’da bu devasa yapılardan bazıları neredeyse 2000 yıl önce inşa edildi. Ama bugün tehlikedeler!

Baoli’yi hiç duydun mu? Kesinlikle hayır… Ve Hindistan’da bulunan bu devasa anıtlar, haklı olarak, tam bir kayıtsızlık içinde kayboluyor.

Victoria Lautman’ın görevi

Victoria Lautman, Amerikalı bir gazeteci, bu mimari mücevherleri otuz yıl önce keşfetti. Büyü altında, varlıklarına ve inanılmaz güzelliklerine ışık tutmak için onları unutulmadan önce ayrıntılı olarak belgelemeyi görev edinmiştir.

Basamaklı kuyular, Hindistan'ın bu bilinmeyen hazineleri 02

Bu baolis veya stepwells nedir?

Bâolis veya basamaklı kuyular, bazen ondan fazla kattan oluşan, merdivenlerle kaplı dev yeraltı kuyularıdır. İşlevleri basittir: seviyesi mevsimlere göre değişen su tablasına erişime izin vermek. Kurak aylarda, suya yalnızca tamamen dibe inerek erişilebilir, şiddetli muson yağmurları onları ağzına kadar doldurur.

En eski basamaklı kuyular MS 2. yüzyıla kadar uzanır.İlk eserler sadece basit hendeklerdi, ancak Hindistan’ın ebedi ihtişamını kutlayan eserlerin gerçek başyapıtları olan görkemli tapınaklar haline gelene kadar karmaşık ve ustaca yapılara dönüştüler.

Bu baolis veya stepwells nedir?

Kaybolan binalar

Binlerce baoli dikildi, ancak yavaş yavaş terk edildiler. Bugün birçoğu kuru, fazla büyümüş ve yetkililer tarafından tamamen ihmal edilmiş durumda. Kamuya açık bir çöplük olarak kullanılmadıklarında…

Victoria Lautman, dört yılını Hindistan’da 7 farklı eyalete dağılmış 120 yapıyı gezerek geçirdi. Hepsini fotoğraflamaya özen göstererek bize başka bir zamandan nefes kesici görüntüler verdi. Umalım ki, eseri bu paha biçilmez binaların hatırasını korusun!

Hindistan'da bu terk edilmiş yerler kaybolma tehdidi altında

Hindistan'da bu terk edilmiş yerler kaybolma tehdidi altında 02

Victoria Lautman, Hindistan'daki kuyuları veya baolileri fotoğraflıyor

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Ne bilmek istiyorsun

Hindistan’da bu taksiler gerçek birer sanat eseridir.