Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir? Bölgelere göre en iyi dönemler

Sri Lanka’da iklim ve hava durumu bilgilerini ararken veya merak ettiğinizde gitmek için, sitelere göre aksi bilgileri okuyabileceksiniz. Aslında, belirtiler bazen net değildir, çünkü Sri Lanka’da aynı dönemde birkaç iklim vardır.

Öyleyse, burada size bölgelere göre Sri Lanka’ya seyahat etmek için en iyi (ve en kötü) zamanların ayrıntılı bir bilgisini sunuyoruz.. Verilen tüm bilgiler, en sık gözlemlenen bilgilerdir, Sri Lanka iklim değişikliğinden korunmuyor.

Sri Lanka’nın Güneyine ve Batısına Ne Zaman Gidilir?

Ocak ve Nisan ayları arasında ideal!

Sri Lanka’nın güneyine ve batısına seyahat etmek için en iyi zaman açıkça Ocak ve Nisan ayları arasıdır! Hava güneşli, kuru, sıcak (30 ile 35 derece arasında) ve Hint Okyanusu yüzmek için sakin (su genellikle yaklaşık 30 derecedir). Bu dönemde turist kalabalığından kaçınmak için Mirissa, Hikkaduwa, Bentota ve Unawatuna kasabalarından kaçınmanızı tavsiye ederiz. Çok daha sessiz olan Tangalle veya Polhena kasabalarını tercih edebilirsiniz.

Sri Lanka Tangalle plajı
Tangalle Plajı © Caroline / Tongs ve Sri Lanka

Bu nedenle bu iki bölge, 31 Aralık’ta Yeni Yılı (parti için birçok özel yeriniz olacak) ve Sri Lanka Yeni Yılı’nı (yıla bağlı olarak 12 ve 14 Nisan arasında) kutlamak için idealdir.

Temmuz ve Ağustos aylarında hava genellikle güneşli veya bulutludur., gündüz veya gece birkaç parçalı sağanak yağışlı. Ancak, bazılarının düşündüğü gibi büyük muson değil! Bu bölgeler bu nedenle yaz aylarında çok iyi ziyaret edilebilir ancak okyanusta yüzmenin önerilmediğini de belirtmek gerekir. Gerçekten de muson çoğunlukla suda olur ve tehlikeli akıntılar vardır.

? Mayıs, Haziran, Ekim ve Kasım, muson nedeniyle bu bölgelerde kesinlikle kaçınılması gereken aylardır.. Nem neredeyse %100’dür ve bazı günler tamamen yağmurlu olabilir.

Sri Lanka’nın Kuzeyine ve Doğusuna Ne Zaman Gidilir?

Nisan ve Eylül arası mükemmel

Sri Lanka’nın kuzeyine ve doğusuna seyahat etmek için en iyi zaman Nisan (hatta yıla bağlı olarak Mart ortası) ve Eylül arasıdır. Hava kuru, güneşli ve sıcak. (30 ila 35 derece arasında, genellikle Mayıs ayında bir ısı zirvesi ile). Nilaveli, Uppuveli, Passikudah, Arugam Körfezi plajları kolayca yüzülebilir ve konuma göre sörf, dalış veya şnorkelle dalış yapabilirsiniz. Su sıcaklığı çok hoş, yaklaşık 30 derece.

Sri Lanka Nilaveli
Plage de Nilaveli © Caroline / Tongs ve Sri Lanka

Dikkat, Temmuz-Ağustos aylarında, Trincomalee bölgesinde turist akını çok güçlü. Güvercin Adası gibi turistik yerler daha sonra aşırı kalabalık oluyor.

AğustosdaJaffna’da “Nallur Festivali”ni görebilirsiniz, bir hindu festivali hangi 25 gün sürer.

? Kasım ve Ocak ayları arasındaher şeyden önce, bu bölgelere gitmeniz önerilmez: “küçük muson” öfkeleniyor. Bu nedenle yağmur ve dalgalı denizlerle karşılaşacaksınız. Şu anda sıcaklık 26 ila 30 derece arasında. Nem seviyesi neredeyse %100.

Merkez bölge ve Kültür Üçgeni ne zaman ziyaret edilir?

Neredeyse tüm yıl boyunca!

En iyi dönem Kültür Üçgeni’ni ziyaret etmek ve Sri Lanka’nın temellerini ziyaret etmek Aralık ve Nisan ayları arasındadır. Hava daha sonra kuru, güneşli ve sıcaklık 28 ile 32 derece arasında.

Mayıs, Haziran, Ekim ve Kasım aylarında, hava genellikle öğleden sonra 3’ten itibaren yağmurludur. tadını çıkarabilirsiniz sabah erken kalktığınızda hava güzel. Haziran ayında (dolunay sırasında), Mihintale’de Poya Poson festivalinin seyahatiniz sırasında mutlaka keşfedilmesi gerektiğini unutmayın.

Sri Lanka Mihintale
Mihintale © Caroline / Tongs ve Sri Lanka

Nihayet, Temmuz-Ağustos aylarında, yağmurlar meydana gelse bile hava genellikle korunur. Her durumda, Lion Rock’ı veya Polonnaruwa harabelerini ziyaret etmenizi engelleyecek hiçbir şey yok.

AğustosdaKandy’de Perahera’yı keşfedebilirsiniz: harika bir Budist festivali. Ancak şenliklere katılan fillerin maruz kaldığı kötü muamele nedeniyle bunu önermiyoruz. Çok kötü çünkü tüm dansçılar ve müzisyenler muhteşem.

Dağlık bölge ne zaman ziyaret edilir?

Aralık ve Mayıs ayları arasında yağmurdan kaç

İstersen güzel bir mavi gökyüzü ile çay tarlalarını keşfedin Yaprakların yeşili ile tezat oluşturan, dağlık bölgede Aralık-Mayıs ayları arasında buluşur. Ella, Haputale, Hatton’u keşfetmekten, Adam’ın zirvesine tırmanmaktan veya Nuwara Eliya’yı keşfetmekten keyif alacaksınız. Nisan ayında, ikinci şehirde, yemek atölyeleri ve göl çevresindeki aktivitelerle keşfedilecek çok güzel bir festivaliniz olduğunu unutmayın. Bu bölgede sıcaklık gündüz 18 ile 22 derece arasında, geceleri ise 10-12 derece civarındadır. Daha sıcak giysiler getirin!

Sri Lanka Haputale
Haputale © Caroline / Maşa ve Sri Lanka

? Mayıs ve Kasım ayları arasındasezon yağmurlu Bölgede. Mayıs, Haziran, Ekim, Kasım aylarındasahip olma riskiniz var dolu dolu günler. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ise sadece yağışlar olacak. Bu süre boyunca, tüm ziyaretlerinizi, iyi havanın gün sonuna göre daha kolay korunduğu sabahları tercih etmenin daha iyi olduğunu unutmayın.

Bu bölgede muson döneminde Adem’in zirvesine çıkmamanızı tavsiye ediyoruz: Gerçekten de mekanın mistik atmosferi artık yok çünkü hacılar gitmiş ve iklim koşulları oraya ulaşımı zorlaştırıyor (ve kesinlikle kazandınız’ bulutlar yüzünden orada bir kez gün doğumu olsun).


UYGULAMA : her ay tüm iklim istatistiklerine bakın.

Tüm yıl boyunca Sri Lanka’ya seyahat edin!

Bu nedenle tüm yıl boyunca Sri Lanka’da seyahat edebilirsiniz: bölgeye bağlı olarak, yağmurlu alanlardan kaçınarak aradığınızı bulacaksınız ve daha sonra güzergahınızı uyarlayacaksınız. Her durumda, dağlık bölge dışında, Sri Lanka’da sıcaklığın tüm yıl boyunca genellikle 27 ila 35 derece arasında olduğunu ve nemin genellikle yüksek olduğunu lütfen unutmayın.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

ülkeyi keşfetmek için 10 gün

Sri Lanka’da Yapılması Gereken 10 Sıradışı Aktivite