Sri Lanka’daki En İyi 10 Plaj

Sri Lanka bir ada olduğu için, ülke neredeyse tamamen plajlarla kaplıdır ve en azından söyleyebileceğimiz şey, onların cennet gibi olduklarıdır! Ancak, hepsinin içinde yüzmek kolay değildir. Gerçekten de, bazıları sörf yapmak için daha elverişliyken, diğerleri uçurtma sörfü yapmak ve hatta sıcak kumda tembellik etmek için daha uygundur.

Sri Lanka’daki en iyi plajlar hangileridir? ve biz bu konuda ne yapabiliriz?

Kadınlar için tavsiyeler:
İzole veya yerel plajlarda, şort ve tişörtlerle yüzmek ve mayolarla güneşlenmekten kaçınmak tavsiye edilir. Gerçekten de, Sri Lanka kültürü çok mütevazı olduğundan, kendinizi yarı çıplak göstererek kötü bir sürprizle karşılaşma riskiniz var. Ayrıca üstsüz ve banyo tangalarından kaçının, bu yerlileri şok eder.

Mirissa Plajı: en iyi bilinen

Mirissa plajdır oldukça sakin suyun tadını çıkarmak için en iyi bilinen. Gerçekten de, dalgalar orada başka yerlere göre daha az güçlüdür. Gizli plaj, bu bölgedeki gezginler için en popüler plajdır. Ancak, plajlar güzel olsa ve yüksek sezonda (Aralık ve Şubat arası) şnorkelle dalış yapmak mümkün olsa da, yer kendi başarısının kurbanı ve turistler tarafından aşırı kalabalık.

Sri Lanka'daki Mirissa Plajı
Sri Lanka’dan Mirissa plage © Oliver Frisch / Unsplash

Goyambokka plajı: dolaşmak

Tangalle’nin bir semtinde bulunan bu küçük plaj, çok büyük dalgalardan korunaklı, kürek çekmek için idealdir. Kum güzel, hoş ve bodyboarding yapabilirsiniz. Girdaplardan dolayı su şeffaf olmasa da bu okyanusun ısınmasına engel değil ve hindistan cevizi avuçlarının görüntüsü çok hoş.

Sri Lanka'daki plajlardan biri
Sri Lanka’nın plajlarından biri © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Passikudah plajı: yüksek sezonda mükemmel

Bu doğu sahili plajı yüksek sezonda yüzmek için mükemmeldir, Mayıs ve Eylül ayları arasında. Neredeyse hiç dalga yok ve bir kısmı oteller tarafından özelleştirildi, bu da kadın olduğunuzda güzel. Gerçekten de, kötü bir karşılaşmadan korkmadan bir mayoyla yüzebilirsiniz… Passikudah’ın yerel plajı, insanlarla tanışmak ve Sri Lanka hayatından kesitler paylaşmak kadar keyifli.

La plage de Passikudah veya Sri Lanka
Sri Lanka’da Passikudah plajı © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Nilaveli: en güzel plaj

Sri Lanka’nın kuzeydoğusundaki Nilaveli, ülkenin en güzel plajlarından biridir. Çok uzun ve geniş, kumu altın rengi ve şeffaf suyu onu ideal bir plaj yapıyor Doğu kıyısındaki yüksek sezonda, Mayıs ve Eylül ayları arasında. o yüzler Güvercin Adası, siyah uçlu köpekbalıklarını, kaplumbağaları, bazen yunusları veya büyük balina köpekbalığını gözlemleyebileceğiniz bir milli park. Ülkedeki küçük cennet köşelerimden biri olduğu çok açık.

Nilaveli Plajı (Sri Lanka)
Nilaveli plajı © Caroline de Tongs ve Sri Lanka

Medaketiya: ideal plaj

Medaketiya est Tangalle’nin ana plajı, kesinlikle en uzunu. Özellikle muson mevsiminde akıntılar tehlikeli olabileceğinden yüzmenin tavsiye edildiği bir plaj değil ama yine de muhteşem. Bu plaj, okyanusu seyrederken yürüyüş yapmak, bir şeyler içmek veya balık tatmak için idealdir.

Sri Lanka'da güzel bir plaj
Sri Lanka’da güzel bir plaj © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Kalpitiya plajı: uçurtma sörfü için

Kısaca “Kalpi”, Sri Lanka’daki en güzel kum şeridi değil, uçurtma sörfünün tapınağıdır, özellikle mayıs ve ekim ayları arasında. Lagün ve okyanusun ortasında, bu sporu öğrenmek ve kaymak için iyi rüzgarlardan yararlanmak için ideal bir yer. Yer hala çok yerel. Tek kusuru: yakınlarda bulunan ve manzarayı biraz bozan rüzgar türbinleri (yakına yerleştirilmiş bir konaklama seçtiyseniz, geceleri uyumak için can sıkıcı olabileceklerini unutmayın).

La plage de Kalpitiya veya Sri Lanka
Kalpitiya ve Sri Lanka sayfası © Sompop S / Flickr

Hiriketiya: sörfçülerin plajı

Hiriketiya küçük koy Tangalle ve Matara arasında yer alır. Birkaç yıl önce gezginlerin hala bilmediği bu yer, bugün yüksek bir hızla gelişiyor. Ve haklı olarak: dalgalar, küçük kumsalın bir tarafında sörf yapmak için idealdir. Diğer tarafta rahatlıkla yüzebilirsiniz. Pazar ve Poya günleri (Sri Lanka’da resmi tatil olan dolunay günleri), plaj, dalgalardan yararlanan yerlilerin uğrak yeridir ve bu da mekana gerçek bir cazibe katmaktadır.

Sörfçüler için Hiriketiya plajı
Sörfçüler için Hiriketiya plajı © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Polhena: yerel plaj

Matara’dan çok uzak olmayan Polhena, küçük bir mercan resifi tarafından korunan yerel bir plajdır. Özelliği, deniz kaplumbağalarının çok kolay gözlemlenmesidir.. Tek ihtiyacınız olan bir maske, bir şnorkel, erken olmak ve şnorkelle yüzerken sudaki faunayı gözlemleyebilirsiniz. Tabii ki deniz hayvanlarına dokunmamanız gerektiğini, bunun ancak gözlerle mümkün olduğunu hatırlatıyoruz! Çocuklarınız varsa, plaj idealdir çünkü dalgalar neredeyse yoktur. Ancak, yer yerliler arasında çok popüler olduğundan, yüzmeyi unutmayın Bayanlar.

Sri Lanka yerel plajı
Sri Lanka’da yerel plaj © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Kalutara: gün batımına hayran olmak

Sri Lanka’nın batı kıyısında, büyük dalgalar ve akıntılar nedeniyle çok az sayıda kumsal yüzülebilir (kırmızı bayrak genellikle yükselir). Ancak Kalutara’da yer hala güzel. Plaj geniş ve dolaşmak çok keyifli, özellikle gün batımında. Ayrıca yerel eğlencelerden (örneğin kumaş, giysi satıcıları) rahatsız edilmeden yararlanabilirsiniz.

Kalutara Plajı, Sri Lanka'da bir gün batımına hayran kalın
Kalutara Plajı’nda gün batımını izlemek, Sri Lanka © Milos Kravcik/Flickr

Komari plajı: küçük dinlenme alanı

Komari, doğu kıyısında Arugam Körfezi’nin kuzeyinde bulunan, hepsinden uzakta yerel bir plajdır. Genel olarak turizmden uzak olan bu yer, sörf yapmak için küçük bir huzur köşesidir. Dalgalara yeni başlayanlar için erişilebilir. Bu yerel plaj bu nedenle yüksek sezonda en fazla on beş sörfçü ve katamaranlarını yetiştiren balıkçılar tarafından ziyaret edilmektedir. Gerçek bir barış cenneti.

Sivrisinekler Sri Lanka'yı rahatsız etti
Sri Lanka’da Komari plajı © Caroline de Tongs et Sri Lanka

plajını seç

Bu nedenle zevkinize ve isteklerinize göre geniş bir plaj seçeneğiniz var! Ve bir veya iki plajı, burada kaldığınız süre boyunca ziyaret etmeniz gereken temel şeylerle kolayca birleştirebilirsiniz. Sri Lanka.
Peki size en çok hangisi yakışıyor? Bize bir yorum bırakın!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Sri Lanka’da ne görülmeli ve ne yapılmalı? 10 olmazsa olmazımız

İşte Hindistan vizesi almak için tüm bilgilerimiz!