Sri Lanka’da Yapılması Gereken 10 Sıradışı Aktivite

Sri Lanka geziniz sırasında, seyahat programınıza dahil etmeniz gereken temellere ek olarak, ülkeyi alışılmışın dışında keşfetmek gerçek bir zevktir.
Adanın turistik gelişimi, yerinde kolayca bulabileceğiniz yeni orijinal aktivitelerin gelişini desteklemektedir. İşte Sri Lanka’da yapılacak 10 sıra dışı aktivite benzeri olmayan ve hafızanıza kazınacak bir yolculuk yaşamak için.

Yağlarla masaj yapın

Ayurvedik tıp, Sri Lanka kültürünün merkezindedir. Böylece yapabilirsiniz Ayurveda tekniğiyle sunulan yerinde masajların keyfini çıkarın. Çok kayda değer bir kalite için Avrupa’dan çok daha ucuzlar. Sri Lanka’daki tatilinizden en iyi şekilde yararlanmak için gerçek bir orijinal rahatlama anı.

Kadınlara bir tavsiye: Kaymalardan kaçınmak ve güvenliğiniz için asla bir erkekten değil, bir kadından masaj yaptırın.

Orijinal au Sri Lanka masajı
Sri Lanka’da orijinal masaj © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Dağlarda zipline

Sri Lanka’nın dağlık bölgesinde yükseklere çıkmak istiyorsanız, Ella köyünün yanına büyük bir zip hattı kuruldu. Küçük Adam’ın zirvesine erişimin yanında yer alan, sizi boşluğun 80 km/s üzerinde iten bir “zeplin” avantajından yararlanın! 2020’de fiyat 20 ABD Doları, ancak bu size büyük sansasyonlar garanti ediyor.

Zip hattını bulmak için: Ella’da Flying Ravana Mega Zipline. Ayrıca okçuluk, dağ bisikleti ve iniş gibi sıra dışı aktiviteler de sunduklarını unutmayın.

Sri Lanka'da Zipline
Sri Lanka’da Ziplining © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Mirissa’daki Jungle Playground’da maymun oynayın

Sri Lanka’daki maymunları geçerek, Mirissa’daki Jungle Playground’da bir ağaca tırmanma seansı sırasında onları taklit etmeyi istemek oldukça mantıklı! Bu lunapark doğada yer almaktadır ve “doğal” unsurlardan yapılmıştır. (ipler, tahta, hindistancevizi vb.).

Diğer sıra dışı aktiviteler: Hindistan cevizi ile sepetler koymaya çalışarak, tahta bir sopayla mini golf oynayarak veya hatta ip cambazı yaparak basketbolda şansınızı deneyebilirsiniz. Her yaş için özgün ve eğlenceli bir yer.

Sıcak hava balonuyla Kültür Üçgeni üzerinde uçun

Kültür Üçgeni alanında, gökyüzüne çıkıp alanın üzerinde uçabilirsiniz. Dambulla ve Sigiriya’nın üstünde, Sri Lanka’nın çok “doğal” manzaralarına hayran kalıyorsunuz, bölgeyi farklı bir şekilde keşfetmenin bir yolu. Göz alabildiğine ormandan, Altın Tapınak ya da Aslan Kayası’ndan, sıcak hava balonu, hayranlık uyandırmak ve güneşin doğuşunu izlemek için nazik ve özgün bir yoldur.

Bu aktivite biraz pahalı olsa da (200 ABD Dolarından itibaren), diğer Asya ülkelerine göre daha ucuz olduğunu unutmayın.

Bir katamaran üzerinde yunuslar ve balinalarla karşılaşın

Balinaları ve yunusları Sri Lanka’da onları rahatsız etmeden ve saygı duyarak görmek istiyorsanız, katamaran gezisine çıkmanızı tavsiye ederiz. İster yarım gün ister tam gün, %100 Sri Lanka yapımı muhteşem bir tekneye tırmanıyoruz.
Personel hayvanlara çok saygılıdır, güvenlik mesafelerine dikkat ederler ve yelkenle seyir cetaceanları rahatsız etmez.

Şu anda sadece bir şirket bu aktiviteyi sunuyor: Sail Lanka. Güneyde, Mirissa’da, Kasım ve Nisan ayları arasında, daha sonra doğu kıyısında (Nilaveli, Passikudah’da) Mayıs ve Ekim ayları arasında bulabilirsiniz.

Sri Lanka'da deniz hayvanlarını farklı keşfedin
Sri Lanka’da deniz hayvanlarını farklı keşfedin © Caroline de Tongs et Sri Lanka

nehirde rafting yapmak

Ülkenin merkezinde Kitulgala yer alır. Ormanın ortasında kaybolan bu küçük köy, doğanın gerçek bir köşesidir. Büyük bir nehir bölgeyi sınırlar ve döneme bağlı olarak (ideal olarak yağışlı mevsimden sonra, yani Ekim, Kasım ve Aralık aylarında) rafting yapabilirsiniz. Bir kanoyla akarsulardan aşağı inersiniz, bunlar garantili küçük heyecanlardır!

Daha az maceracı olanlar için içiniz rahat olsun: Bu raftingin seviyesi başlangıç ​​seviyesindedir ve size bölgeyi ezbere bilen yerel rehberler eşlik eder.
Son olarak, seansınızdan sonra bu bilinmeyen köşede yürüyüşler ve zip hatları sunulmaktadır.

Sri Lanka'da farklı rafting yapın
Sri Lanka’da farklı rafting © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Denize bakan orijinal bir yoga dersi alın

Güneş doğarken veya günbatımında denize karşı bir yoga dersi yapmaktan daha fazla nasıl rahatlayabilirsiniz? Sri Lanka’da Budizm ana dindir. Bu nedenle, kendinizi yaparak ülkenin ruh halinde olacaksınız. Hint Okyanusu’nun havasını solurken biraz meditasyon ve yoga seansı. Paspaslar genellikle sağlanır, sadece havlunuz, bol bir kıyafet ve tüm esnekliğinizle gelmeniz yeterlidir! Nilaveli’de (doğu kıyısında), Bella Nilaveli’de Anna tarafından Fransızca öğretilen yoga dersleri bulacaksınız.

Aşçılık kursu ile damak tadınızı renklendirin

Girmek Sinhalese veya Tamil mutfağı, yerlilerle birlikte yemek yapmayı öğrenmekten daha iyi bir şey yok! Çoğu zaman, sizi sobanın arkasına götürmeden önce sabah erkenden pazara götürürler. Her şey yereldir ve çoğu zaman doğrudan şefinizin evindesiniz. Sri Lanka sakinlerini keşfetmek alışılmadık ve fantastik bir aktivitedir.. Ayrıca, kesinlikle çok baharatlı yemenizi sağlayarak sizinle biraz dalga geçecekler, ama her zaman nezaketle yapılır.

Ülkedeki en iyi test edilmiş yemek kursları, ülkenin doğu kıyısındaki Batticaloa’da, yerel ortaklarıyla ilgilenen sorumlu bir kurum olan East’N’West tarafından organize edilmektedir.

Olağandışı: Sri Lanka'da yerlilerle yemek yapın!
Olağandışı: Sri Lanka’da yerlilerle yemek yapın! © Caroline de Tongs ve Sri Lanka

Sri Lanka’da farklı dans etmeyi öğrenin

Sri Lanka’daki Budist tapınaklarında beyaz, kırmızı ve mücevherlere bürünmüş dansçılara mutlaka rastlarsınız. en ünlüleri Kandy dansçıları. Bu kutsal dansın birkaç adımını öğrenmek istiyorsanız, dans okulunun bulunduğu orta büyüklükteki kasabalardaki ev sahiplerine sormaktan çekinmeyin. Talebinize kesinlikle çok şaşıracaklar, ancak kolayca bir sınıfa katılabilir veya özel ders alabilirsiniz.
Dikkatli olun, dans dinle bağlantılıdır, bu yüzden bu aktiviteyi hafife almayın!
Kültürel açıdan zengin ve paylaşılan bir an çünkü Sri Lanka dansları Batılı ülkelerde bildiğimiz danslardan çok ama çok farklı.

Sri Lanka'da farklı dans edin
Sri Lanka’da farklı dans edin © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Kendinizi Kandy’deki Ambuluwawa kulesine çevirin

Kandy’nin merkez bölgesinde özgün bir tırmanışla güzel bir bakış açısı istiyorsanız, Ambuluwawa kulesi tam size göre! Bir tepenin tepesinde bulunan kule, tüm yüksekliğini büküyor, fotoğraflarınıza güzel bir bakış açısı kazandıran.
Erişim biraz dolambaçlı (yaklaşık 1 saat 30 yürümeniz veya bir tuk tuk almanız gerekecek). Ancak Kandy kırsalının manzarası, çok özgün bir anıta tırmanmanın yanı sıra görkemli!

Kandy, Sri Lanka'daki Ambuluwawa kulesi
Kandy, Sri Lanka’daki Ambuluwawa kulesi © Caroline de Tongs ve Sri Lanka

Alışılmadık ve orijinal bir yolculuk

10 aktivite sayesinde artık Sri Lanka’daki seyahatinizi alışılmadık ve unutulmaz kılabilirsiniz! En azından, diğerleri gibi seyahat etmeyeceksiniz! Ve seyahatiniz sırasında Sri Lanka’da keşfedilecek temel şeylerin listesini mükemmel bir şekilde tamamlıyorlar.
Ve sen, hangi sıra dışı aktiviteyi tercih edersin? Bize bir yorum bırakın!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir? Bölgelere göre en iyi dönemler

Sri Lanka’da ne görülmeli ve ne yapılmalı? 10 olmazsa olmazımız