Sri Lanka’da ne görülmeli ve ne yapılmalı? 10 olmazsa olmazımız

Sri Lanka’ya seyahat ettiğinizde, ülkeyi ziyaret ederken kaçırılmaması gereken görülmesi gereken yerler vardır. Anıtlar, manzaralar, etkinlikler, bazıları benzersizdir ve onları kaçırmak utanç verici olur.

Bu yüzden ülkenin en güzel yerlerini kaçırmamak, ayrıca konaklamanız sırasında ne göreceğinizi seçmenize yardımcı olmak için, Sri Lanka’ya seyahatiniz sırasında kesinlikle yapmanız gereken 10 temel aktivitemiz.

Kültürel Üçgen’de Sri Lanka tarihini içinize çekin

Bu adım, Sri Lanka’yı ziyaretiniz sırasında yapmanız gereken çok açık bir şekilde! Kültür Üçgeni, ülkenin merkezinde yer alan, adanın tarihini ve Budizm’in Sinhalese için önemini keşfedebileceğiniz bir bölgedir.

Bu bölge birkaç kasabadan oluşur:

  • Anuradhapura ve dev dagobaları : Sri Lanka’nın eski başkenti olan bu yer Budistler için kutsaldır. Ziyaret edilecek en önemli tapınak Bodhi ağacınınkidir.
  • Sigiriya ve Aslan Kayası : Bu ilgi çekici yer şüphesiz Sri Lanka’nın en güzel yerlerinden biridir. Manzara nefes kesici ve tarihi büyüleyici. Hemen karşıdaki Pidurangala’dan gelen kayayı da gözlemleyebilirsiniz ancak bu antik kraliyet şehrini ziyaret etmenizi gerçekten tavsiye ediyoruz.
  • Polonnuruwa ve kalıntıları : Eski Sri Lanka başkenti de, site çok iyi durumda harabelerle dolu. Kendinizi birkaç yüz yıl öncesine kolayca yansıtabilirsiniz. Yer, ziyareti çok keyifli kılan yeşil bir ortamda korunur.
  • Dambulla ve mahzenleri : doğrudan büyük bir kayaya kazılmış birkaç odadan oluşan bir tapınağı ziyaret edeceksiniz. Heykeller ve resimler çok iyi korunmuştur. Sri Lanka’da keşfedilecek bu önemli yerde hiçbir şeyi bozmayan manzara da muhteşem.
Görülmesi gereken yer: Sigiriya, Sri Lanka
Kaçırılmayacak yer: Sigiriya, Sri Lanka © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Kandy Botanik Bahçesi’nde yürüyüşe çıkın

Kandy Botanik Bahçesi Asya’nın en güzel sitelerinden biridir. İnanılmaz sayıda orkide bulacaksınız, özellikle ağaçlar ve bitkiler. Nehir kenarındaki bu yer, el ele tutuşan genç çiftler arasında çok popülerdir (ama öfkeli muhafızların karaya çıktığını görme cezası altında öpüşmek kesinlikle yasaktır!).

Sri Lankalı gençlerle etkileşim kurmak için çok ilginç bir yer.

Kandy Botanik Bahçesi, Sri Lanka
Kandy Botanik Bahçesi, Sri Lanka © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Çay toplayıcılarla tanışın

Sri Lanka’nın dağlık bölgesinde, çay tarlalarını keşfedebilirsiniz. Toplayıcılarla tanışmak için zaman ayırmak için yürüyüşünüz sırasında durmanızı tavsiye ederiz. Bu Tamil işçileri çok sevimliler ve işlerini gezginlerle paylaşmayı seviyorlar. Düşük bir maaş için çalışma koşullarının çok zor olduğunu bilmelisiniz, bu yüzden size zaman verirlerse, amirinin görüş alanından gizlice onlara küçük bir not vermekten çekinmeyin. Gerçekten de size ayırdığı zaman daha az toplama zamanı, dolayısıyla daha az paradır (hasat edilen ağırlıkla ödenir).

Çay yapraklarını kendi şirketlerinde toplayabilir, çantalarını taşıyabilir (tabii kabul ederlerse) ve onlarla yaşam tarzları hakkında konuşabilirsiniz. Ancak onları fazla rahatsız etmemek için fazla kalmamanızı tavsiye ederiz.

Bilgin olsun, bu kadınlar genellikle çikolataya çok düşkündür, bu yüzden çantanızda çikolata varsa onunla paylaşmaktan çekinmeyin.

Kaçırılmayacak: Çay toplayıcılarla buluşma, Sri Lanka
Sri Lanka’nın olmazsa olmazı: Çay toplayıcılarla tanışın © Tongs et Sri Lanka

Güney sahilinin plajlarında güneşlenin

Güney sahilleri “serinlemek” için idealdir, okyanusa dönük olarak tatilinizin tadını çıkarın. Aralık ve Mart ayları arasında kolayca yüzebilirsiniz, ancak dalgalara ve akıntılara dikkat edin! Bunlar bazen tehlikeli olabilir, ıslanmadan önce yerlilere sorun.

Unakuruwa veya Medaketiya gibi bazı plajlarda, balık ağlarının çekilmesi gibi yerel yaşamın sahnelerine kolayca tanık olabilirsiniz.

Sri Lanka'nın güneyindeki en güzel yerler
Güney Sri Lanka’nın en güzel yerleri © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Ulusal bir parkta safariye çıkın

Sri Lanka, ulusal parklarla doludur. hayvanları tamamen özgürce gözlemleyebilirsiniz. Hayvanat bahçesi yok, hayvanat bahçesi olmayan hayvan yetimhaneleri yok, sadece avcılardan korunarak hayatlarını yaşayan hayvanlar.

Safariye çıkmak için, diğer ziyaretçilerle paylaşmanızı önerdiğimiz bir Jeep alacaksınız, çünkü bu, vahşi yaşam için maliyet ve gürültü kirliliğini azaltacaktır.

Sri Lanka’daki en güzel milli parklar Yala bloğu 1 leopar ailelerinin saklandığı yer (yoğun sezondaki başarısının kurbanı olsa bile), Uda Walawe, Minneriya (fil görmekle ünlü) ve Wilpattu.

Sri Lanka'da safariye çıkın
Sri Lanka’da safariye çıkın © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Git Galle Kalesi’ni gör

Galle Kalesi sömürge zamanlarından çok iyi korunmuş küçük bir tarihi merkezdir.. Avrupa tarzı binalar, Portekiz terasları, Hollanda surları, İngiliz arabaları göreceksiniz. Galle, Sri Lanka’nın yakın tarihinin bir özetidir.

Kalenin içinde dolaşmak ve yerel el sanatları sunan küçük dükkanları keşfetmek çok keyifli. Deniz feneri, ziyaret edilecek bu yerin amblemidir.

Yapılacak şeyler: Galle, Sri Lanka'yı ziyaret edin
Yapılacaklar: Galle, Sri Lanka’yı ziyaret edin © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Yerlilerle yemek yapmayı öğrenin

Sri Lanka mutfağı bizim Batı mutfağımızdan çok farklı! Çok baharatlı, yapmayı kolayca öğrenebilirsiniz. un pirinç ve köri cingalais veya bir Tamil pittu. Gerçekten de bu 2 kültür farklı ve mutfakları da farklı! Böylece kuzeyde ve doğuda bir lezzet tadacaksınız. tamil mutfağı (Hint mutfağına yakın) ve ülkenin başka yerlerinde Sinhalese mutfağı.

Sri Lanka’da aşçılık dersi vermek, yerel halkla bir alışveriş ve paylaşım anıdır.. Pazara gidiyorsunuz ve ardından ev sahibinizin yerel mutfağının geleneklerini öğreniyorsunuz. Her ne kadar elbette bu aktivitenin en güzel yanı, sevgiyle hazırladıklarınızın son tadımı!

Sri Lanka'da yemek kursu
Sri Lanka’da yemek kursu © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Jaffna’da Tamil kültürünü içinize çekin

Jaffna Yarımadası, yakın zamanda gezginlere açılan bir bölgedir. İç savaşla parçalanmış, Bu bölge hem Hindu kültürü hem de manzaraları için keşfedilmesi çok ilginç.. Gün batımını seyretmek için adanın en kuzey noktası olan Point Pedro’ya gitmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, Jaffna’da kaçırmayın ziyaretçi le tapınak hindu « Nallur kovil ». Kapanıştan önce veya açılışta oraya giderseniz, tapınağın ana tanrısının yükselme veya batma törenlerini keşfedeceksiniz.

Ziyaretçi Jaffna, Sri Lanka
Jaffna, Sri Lanka’yı ziyaret edin © Caroline de Tongs et Sri Lanka

Weligama’daki uzun boylu balıkçıları gözlemleyin

Güney Sri Lanka’da, ayaklıklar üzerinde geleneksel bir balık tutma tekniğini gözlemleyebilirsiniz.. Erkekler okyanusa dikilmiş kazıklarda kamp kurar ve balığın ısırmasını bekler. Bu yaşam sahneleri muhteşem, ancak bugün çok azı hala otantik. Gerçekten de balıkçılar için balık tutmaktansa, balık tutan gezginler tarafından fotoğraflanmak için para almaları daha ilginç…

Tanrı aşkına, bu sahneyi fotoğraflamak istiyorsanız, elinizi cebinize sokmanız gerekecek!

Sri Lanka'daki ünlü uzunbacak balıkçıları
Sri Lanka’nın ünlü uzunbacak balıkçıları © Ozbalci / Canva

Güvercin Adasında Şnorkelle Dalış

Doğu kıyısında Nilaveli / Trincomalee’nin karşısında Güvercin Adası bulunur. Bu milli park, şnorkelle yüzmek ve denizin güzelliklerini keşfetmek için ideal bir yerdir.

Siyah uçlu köpekbalıkları, kaplumbağalar veya çok renkli balıklar, hayret edecek bir şeyiniz var. Ancak dikkatli olun, 15 Temmuz ile 20 Ağustos arasında bu yerden kaçının… Yüksek sezonda, yerlere ve ziyaretçilere her zaman saygılı olmayan turistlerle hızla kalabalıklaşıyor!

Sri Lanka'da Şnorkelle Dalış
Sri Lanka’da Şnorkelle Dalış © mihtiander / Canva

Sri Lanka’nın olmazsa olmazları

Sri Lanka’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer artık cebinizde. Ayrıca sunduğumuz 10 sıra dışı aktivite ile sorunsuz bir şekilde tamamlanabilirler. Artık Sri Lanka seyahatinizi unutulmaz kılmak için tüm anahtarlara sahipsiniz!
Peki siz, seyahatiniz için sizi en çok cezbeden aktiviteler neler?

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Sri Lanka’da Yapılması Gereken 10 Sıradışı Aktivite

Sri Lanka’daki En İyi 10 Plaj