Porto Riko, hala vahşi bir ülke

Porto Riko rüya gibi kumsallara ev sahipliği yapıyorsa, sömürge geçmişi, zengin tarihi ve yemyeşil bitki örtüsü de ağzınızı sulandıracak şeylerdir.

Plajlar, ormanlar ve kolonyal kalıntılar arasında, Porto Riko dolambaçlı yoldan gitmeye değer.

Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi arasındaki Büyük Antiller’de, Porto Riko (veya Porto Riko) bir zamanlar Cesur Lord’un Ülkesi olan “Boriken” olarak biliniyordu. 1493 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiş ve İspanyollar tarafından kolonize edilmiştir. Bugün, ada, Amerikan Topluluğu’nun bir parçası olarak, Birleşik Devletler’in tüzel kişiliği olmayan bir bölgesi statüsüne sahiptir.. Ancak, her şeyden önce, çeşitli bir tatil için çok takdir edilen bir destinasyondur.

Porto Riko, dağları, tropik yağmur ormanlarını, beyaz kumlu plajları barındıran vahşi bir toprak olarak kaldı. Atlantik ve Karayip Denizi arasında, yüzmeye uygun muhteşem koylar, kolonyal bir geçmişe tanıklık eden mimari, kutlama tadı ve daha birçok harika var.

Porto Riko Plage

Porto Riko’nun rüya plajları / © dennisvdw

Porto Riko’da Ne Ziyaret Edilir?

Başkent San Juan

Başkent San Juan, kalelere giden pasoları aracılığıyla keşfedilebilir. Adanın en eski şehridir ve tarihi kalbi, gökdelenlerle şaşırtıcı bir kontrast sunar. Fort San Felipe del Morro şehri gözetlemeye ve surlarıyla korumaya devam ediyor.

Eski Şehir San Juan, Porto Riko

Eski San Juan’daki Fort San Felipe del Morro / © dennisvdw

Caguana’nın mimari bölgesi

Caguana Yerli Tören Merkezi, Tainos Kızılderilileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir arkeolojik sitedir. Orada dini törenler için bir araya geldiler ve şimdi müzeyi ve yeniden inşa edilen köyü keşfedebilirsiniz.

Arecibo Teleskobu

Adanın kuzey kıyısındaki Arecibo’da, radyo teleskopu 2016 yılına kadar dünyanın en büyüğüydü. Çapı hala 305 metreye ulaşıyor.

Radyoteleskop d'Arecibo

Radyoteleskop d’Arecibo

Porto Riko’nun Doğal Harikaları

El Yunque Ulusal Ormanı

Bu tropikal yağmur ormanı, Sierra de Luquillo’nun çoğunu kaplar. Adı “bulut ormanı” anlamına gelir ve dünyanın en yağışlı ormanlarından biridir. El Yunque Zirvesi 1.078m’de hakimdir. Orkideler de dahil olmak üzere birçok endemik türe ev sahipliği yapmaktadır.

El Yunque Ormanı

El Yunque Ormanı

harika web siteleri

Laguna Grande ve Bahias Fosforecentes görülmeye değer. Milyarlarca tek hücreli alg tüm ateşleriyle parıldadığından orada gece asla karanlık olmaz. Gösteri nefes kesici.

horoz dövüşleri

Isla Verde’de her zaman horoz dövüşlerini izleyebilirsiniz. Hükümet tarafından izlenir ve çok kontrol edilirler. Dövüş 15 dakikaya kadar sürebilir, ancak çoğu zaman dört veya beş dakika içinde biter.

Dalış, sörf ve kano meraklıları

Porto Riko’da ince kumlu plajlar dinlenmenize ve güneşin tadını çıkarmanıza olanak tanır. Ancak adanın doğusundaki muhteşem deniz dibini de keşfedebilirsiniz. Sığdırlar ve mercanlarla kaplıdırlar. Deniz kanosu, resifleri ve mangrovları keşfetmek için çok popülerdir.

Porto Riko'da Mer kayağı

Deniz kanosu, Porto Riko’da popüler bir aktivite / © IsaacRuiz

Uygulamada Porto Riko

Bayrak : ??
Başkent : San Juan
Üstünlük: 8.870 km²
Nüfus sayısı: 3.47 milyon

Değiştirmek

Amerikan topluluğunun bir parçası olan ABD doları, Porto Riko’daki yerel para birimidir. 2017’de 1€ = 1,15 USD.

Dil

Porto Riko’nun ana dili İspanyolca’dır, ancak İngilizce de resmi dil statüsüne sahiptir.

Jet lag

Porto Riko, UTC/GMT-4 saat dilimlerindedir. Paris’te öğlen olduğunda, bu nedenle San Juan’da sabah 6’dır.

Telefon

Fransa’dan Porto Riko’yu aramak için: 001787 + yerel numarayı çevirin.
Porto Riko’dan Fransa’ya: 0033 + muhabirinizin numarasını 0 olmadan çevirin.

Hava Durumu

Porto Riko iklimi, yıl boyunca çok ılıman sıcaklıklarla (25° ile 30°C arasında) tropikaldir. Bununla birlikte, Ağustos ve Kasım ayları arasında bazen şiddetli kasırgaların olduğu yağışlı mevsime (Mayıs-Aralık) dikkat edin. Porto Riko’nun güneşinin tadını çıkarmak için Ocak ve Mart ayları arasında gitmek en iyisidir.

Formaliteler ve vize

Porto Riko’ya giriş koşulları Amerika Birleşik Devletleri’ndekilerle aynıdır. Bu nedenle Fransız vatandaşlarının biyometrik pasaporta ve Esta formuna ihtiyaçları vardır.

Güvenlik

Porto Riko, gezginler için çok güvenli bir eyalet olmaya devam ediyor. Öte yandan, orada zaten Zika virüsü hastalığı vakaları teşhis edildi. Bu nedenle yolculuk sırasında veya Fransa’ya dönüşü takip eden haftalarda ateş çıkması durumunda doktora başvurulması tavsiye edilir.

Her zaman olduğu gibi, daha fazla ayrıntı için sizi Fransa Diplomasisi web sitesine danışın bir yolculuğa çıkmadan önce.

Porto Riko’ya varış

San Juan’ın doğu banliyölerinde yer alan Luis-Muñoz-Marín Uluslararası Havalimanı (SJU), Büyük Antiller’deki ana havalimanıdır. Kalkış tarihlerinize bağlı olarak, Miami’ye (hatta Fort Lauderdale’e) bir ilk uçuş rezervasyonu yapmak, ardından Miami ve San Juan arasında bir ikinci uçuş rezervasyonu yapmak ilginizi çekebilir.

faydalı adresler

San Juan’daki Fransız Fahri Konsolosluğu Porto Riko

270 Munoz Rivera Caddesi, Süit 301
Aziz John 00918
Porto Riko
Telefon: +1 787 767 2428
Faks : +1 787 436 9767
E-posta: [email protected]

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Agadir’i ziyaret etmek için 5 iyi neden

Asya’da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken en güzel 10 ülke!