Palmyra antik kenti: tarihle dolu bir yer

Suriye çölünün incisi Palmyra antik kenti, savaşın harap ettiği çok zengin bir tarihe sahip bir yer.

Suriye çölünün kadim incisi kaybolmamalı

Suriye çölünün incisi Palmyra antik kenti, savaşın harap ettiği çok zengin bir tarihe sahip bir yer. İşte Unesco tarafından Dünya Mirası olarak listelenen bu siteyi yeniden keşfetme fırsatı.

Mayıs 2015’ten bu yana, İslam Devleti grubu ile Suriye ordusu (özellikle) arasındaki çatışma nedeniyle Palmyra antik kenti manşetlerde yer alıyor. Ancak 2000 yılı aşkın süredir Unesco tarafından dünya mirası listesine alınan bu şehir muhteşem bir yer. 2011’de Suriye’de çatışmalar başlamadan önce, Şam’ın 210 km kuzeydoğusunda bulunan 1000 sütun, heykel ve 500 mezarlık heybetli nekropol ile bu çöl vahasını 150.000’den fazla turist ziyaret etti.

Palmyra, müreffeh bir antik kent

MÖ 2. binyılda Mari arşivlerinde ilk kez bahsedildi. MS, Unesco sitesine göre, Palmyra, 1. yüzyılın ilk yarısında Roma kontrolüne girdiğinde ve Roma’nın Suriye eyaletine bağlandığında yerleşik bir kervan vahasıydı.

Suriye’deki resmi adı Tadmor (Hurma Şehri) olan Palmyra (Avuç İçi Şehri), İran, Hindistan ve Çin’i Roma İmparatorluğu’na bağlayan yol üzerinde, Mısır’dan gelen baharat ve parfüm, ipek ve fildişi sayesinde giderek müreffeh bir şehir haline geldi. doğu, Fenike’den heykeller ve cam işçiliği.

Suriye'deki Palmira Harabeleri

2. yüzyılda Palmira’nın Altın Çağı

129 yılında Roma imparatoru Hadrian tarafından özgür şehir ilan edilen Palmyra, MS 2. yüzyılda altın çağını yaşamıştır. onu Roma’ya”, Mayıs 2015’te Louvre Müzesi’nde Doğu Eski Eserleri Bölümü başkanı Marielle Pic açıkladı.
Palmyra’nın özelliklerinden biri, lahitlerin üst üste bindirildiği çok katlı büyük mezar kuleleridir” dedi.

Palmira şehri, Suriye çölünün incisi

Kraliçe Zenobia

Kentin refahı üçüncü yüzyılda, Roma İmparatorluğu’na meydan okuyan Kraliçe Zenobia döneminde zirveye ulaştı. MS 267’de Palmyra’nın Arap valisi Odeinat gizemli bir şekilde öldürüldü. Karısı Zenobia iktidarı alır. Özgürlük ve şan arzusuyla hareket eden Zenobia, 270 yılında Suriye’yi ele geçirdi, Mısır’ı işgal etti ve 272’de İmparator Aurelian tarafından devrilmeden önce birliklerini Boğaz’a kadar gönderdi.

Suriye çölünde antik Palmyra şehri

© iStock Serhii Tsyhanok / © Flickr Ghaylam – Jacqueline Poggi

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

seyahatinizin 6 şartı

Hangi ülke orijinalliği için sizi baştan çıkaracak?