Moğolistan: gerçek bir vahşi ülke

Geniş açık alanları ve sıra dışı destinasyonları seven Moğolistan sizi bekliyor. Yolculuk epik ve heyecan verici olmayı vaat ediyor!

Yurtların, atların ve uçsuz bucaksız ovaların ülkesi

Moğolistan, tüm geniş açık alanları ve olağanüstü manzaraları sevenlerin hayalini kuran bir ülkedir. 1,5 milyon km²’den fazla (Fransa’nın yaklaşık üç katı büyüklüğünde) bir alan için sadece 3 milyon nüfusla, nedenini anlamak kolay…

Kışın oldukça sert bir iklim

Asya kıtasının kalbinde sıkışmış, güneyde Çin ile kuzeyde Rusya arasında, Moğolistan, insanlar için gerçekten iyi bir iklime sahip değil. Yazlar genellikle sıcak ve hoş geçerken, kışlar çok soğuktur. Yılın bu döneminde, sıcaklıklar gerçekten de düzenli olarak -30 ve hatta -40°C’nin altına düşer. Ayrıca, çok nadiren yağmur yağar (yılda 300 mm’den az).

Moğol topraklarının çoğu deniz seviyesinden 1.000 metreden daha yüksekte yer almaktadır. Altay ve Khangai Dağları’nda 4.000 metreyi aşan zirveler. Le Gobi’nin çölü güney ve doğu Moğolistan’ın iyi bir bölümünü kapsar.

Ulan Batur, gelişen bir başkent

Ulan Batur olarak kabul edilme özelliğine sahiptir. gezegendeki en soğuk başkent, yıllık ortalama -2.4°C. Ülke nüfusunun neredeyse üçte birine ev sahipliği yapıyor ve son yıllarda birçok insanı şehre çağıran kırsal göçle başa çıkmak için mücadele ediyor.

Ancak bu, turistlerin orada görecekleri ilginç şeyler olmadığı ve iyi karşılanmadıkları anlamına gelmez. Aksine ! Ulan Batur’un en ikonik simgesi – mutlaka ziyaret edin! – kesinlikle Gandantegchinlin Budist Manastırı, ülkenin en büyüğü. Şehir ayrıca Ulusal Tarih Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi gibi birçok ilgi çekici müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Gandantegchinlin Manastırı

Ulan Batur’daki Gandantegchinlin Manastırı / © zwawol

Ulan Batur

Ulan Batur’un modern yüzü / © Photon-Photos

Güzel karşılaşmalar yapmak için alışılmışın dışında yoldan çıkın

Moğolistan’ı ziyaret etmenin ve farklı yönlerini keşfetmenin en iyi yolu şüphesiz bir araba ile gezi turu (tercihen 4×4, tercihen) yerel bir rehberle. İkincisi, büyük bozkırlarda atları ve sığırlarıyla birlikte yaşayan ve yaşadıkları yurtları düzenli olarak hareket ettiren nüfuslarla çok daha kolay karşılaşmanızı sağlayacaktır.
Yemeklerinizi ve hatta bazı gecelerinizi en misafirperver Moğol aileleriyle paylaşmaya kesinlikle davet edileceksiniz. Perspektifte harika anılar!

Moğolistan’da Ne Yapılır ve Görülür?

Anlayacağınız gibi, Moğolistan’ın gezginleri çekmek için en iyi varlığı, uçsuz bucaksız vahşi genişlikleri ve doğrudan başka bir dünyadan geliyormuş gibi görünen muhteşem manzaralarıdır.

Mutlaka ziyaret etmeniz gereken siteler arasında örneğin sabitleyelim les lacs Khösvgöl ve Uvs, ülkedeki en büyük iki su kütlesi. Veya Moğol İmparatorluğu’nun eski başkentinin olağandışı kalıntıları, Karakurum. İkincisi, babasının 1220 civarında ana kampını kurduğu Cengiz Han’ın oğlu Ögödeï tarafından orada kuruldu.

Erdene Zuu Budist Tapınağı

Budist Tapınağı Erdene Zuu / © Patricia GUERIN

Pratik bilgiler: Moğolistan’a seyahatinizi hazırlayın

Bayrak : ??
Başkent : Ulan Batur
Yüzey : 1.566 milyon km²
Nüfus: 2,96 milyon

Değiştirmek :

Tugrik, Moğolistan’da kullanılan yerel para birimidir. 2017’de 1 € = 250 MNT.

Dil :

Moğolistan’ın resmi dili Khalkha Moğolca’dır. Ancak ülkede konuşulan bir dizi Moğol dili var (ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak).
Rusça da düzenli olarak konuşulmaktadır ve insanlarla İngilizce ve Mandarin Çincesi konuşabilecekleri görülmektedir.

Jet lag :

Moğolistan GMT+8 ve GMT+9 saat dilimlerindedir. Paris’te öğlen olduğunda, bu nedenle Ulaangom’da akşam 8 ve başkent Oulan Bator’da akşam 9’dur.

Telefon :

Fransa’dan Moğolistan’ı aramak için: 00976 + yerel numarayı çevirin.
Moğolistan’dan Fransa’ya: 0033 + muhabirinizin numarasını 0 olmadan çevirin.

Hava Durumu :

Kış, -40°’nin altına düşebilecek sıcaklıklarla donuyor. İlkbaharda kum fırtınaları görülürken, sonbahar genellikle ilk karların gelişini görür. Bu nedenle, özellikle Gobi çölünde, sıcaklıklar gün boyunca çok sıcak olsa bile, Moğolistan’a gitmek en iyisidir.

Formaliteler ve vize:

Fransız gezginler için, dönüşten sonra altı ay daha geçerliliği olan bir pasaport şarttır. Ayrıca bir vize gerekli (2017’de 60 Euro’dan).

Güvenlik :

Bakım teklifi çok sınırlı olduğundan, kalışınızın tamamı için bir sağlık sigortası-ülkeye dönüş sözleşmesinden yararlanmanız tavsiye edilir. Geri kalanı için, yasadışı taksi hizmetlerinden kaçınmak özellikle tavsiye edilir (özellikle bekar kadınlar için), ancak Moğolistan genellikle “güvenli” bir ülke olmaya devam etmektedir. Her zaman olduğu gibi, sizi siteye danışmaya davet ediyoruz Fransa Diplomasisi bir yolculuğa çıkmadan önce.

Moğolistan’a varış:

Uçakla : Ulan Batur’daki Chinggis Khaan ULN Uluslararası Havalimanı, ülkedeki en önemli havalimanıdır. Fransa’dan Pekin’de bir moladan sonra Moğolistan’a inmek mümkündür, ancak doğrudan uçuşlar da vardır.

Trenle : Daha maceracı olanlar için Trans-Sibirya’da trenle bir yolculuktan sonra Moğolistan’a gitmek mümkün.

Faydalı adresler:

Moğolistan Büyükelçiliği Fransa
5 Bulvar Robert Schuman, 92100 Boulogne-Billancourt
Telefon: 01 46 05 28 12

Moğolistan’daki Fransız Büyükelçiliği
15, cadde de la Paix,
BP 687, Merkez Postanesi
Tel. (976-11) 32 45 19 – Faks. (976-11) 31,9176
[email protected]

Moğolistan bozkırlarında Trans-Sibirya

Moğolistan bozkırlarında Trans-Sibirya / © jaturunp

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

7 önemli ziyaretimiz!

İzmir ve çevresinde ne görülmeli? Görülmesi gereken ziyaretler!