Madagaskar’a neden gidilir? Özgünlük, lagünler ve baobablar!

Madagaskar’a neden gidilir? Kızıl Ada’nın ziyaretçilerine sunacağı çok şey var: bozulmamış doğa, unutulmaz bir gezi için kültürlerin eridiği bir pota!

Güney Doğu Afrika kıyılarına yakın Hint Okyanusu’nda yüzen devasa bir ada olan Madagaskar, gezginlere zengin bir deneyim sunuyor. Madagaskar’a neden gidilir? Manzaralarının güzelliği ve çeşitliliği kadar, insan mozaiği veya eşsiz hayvan ve bitki türleri için de, Kızıl Ada sizi seyahat etmeye ve keşfetmeye davet ediyor. Kitle turizminden hala korunan Madagaskar adası, birçok milli parkı veya başkenti Antananarivo ile eşsiz bir seyahat noktasıdır.

Milli parklarda doğayı keşfedin

Madagaskar da var fauna ve flora bakımından zengin, dünyada benzersiz birkaç milli park. Bu, bu adayı eko-turizm için tercih edilen bir yer haline getiriyor. Doğu kıyısındaki Ranomafana parkı, Pangalanes kanalında yürüyüşe veya kanoya gitmenize izin verir. Andasibe – Mantadia, tropik ormanların bereketli bitki örtüsünün ortasında en büyük lemur türü olan Indri’yi gözlemlemeyi mümkün kılar.

lemurlar
Lemur ©Joenomias

Dikkatin gerekli olduğu bir varış noktası

19. yüzyılın sonunda bir Fransız kolonisi oldu, Madagaskar adası 1960 yılında bağımsızlığını kazanan ilk adalardan biriydi. O zamandan beri, en sonuncusu 2009’da olmak üzere birçok siyasi kriz birbirini takip etti – bu da Fransız Büyükelçiliğini gezginleri Madagaskar’da kaldıkları süre boyunca en büyük dikkatli olmaya teşvik etmeye yöneltti. Geceleri şehirlerarası yolculuktan kaçının, meskûn alanlarda her zaman arabanızın kapılarını kapatın, başkentin belirli bölgelerine gitmeyin Antananarivo, herhangi bir saldırı durumunda direnmeyin ya da az miktarda paranız olsun. suçluları hayal kırıklığına uğratmamak için kendi kendine, Madagaskar’da kalmanın avantajından yararlanmanın temel önlemlerinin bir parçasıdır.

Bin tepeli şehir Tananarive

Neden Madagaskar’a ve daha özel olarak Antananarivo’ya gidelim? Çünkü adada konaklama genellikle bu misafirperver şehirde başlar.. İç kısımlarda yer alan başkentin, yukarı şehirdeki gibi Arnavut kaldırımlı çok tipik mahalleleri var. Şehrin pazarları da Madagaskar zanaatlarından ürünler sayesinde alışveriş yapmak için bir fırsat. Şehrin tam adı Antananarivo, bin şehir anlamına geliyor. Bu özellikle atıfta bulunur başkenti çevreleyen tepelere. Bazı tepelerin kutsal karakteri (kraliyet kırmızısı ve beyaz renklerle boyanmış Fanasinana yerleri) ve manzaraları nedeniyle kaçırılmaması gereken alışılmadık bir yer: pirinç tarlaları, tepeler, kırmızı toprak duvar kalıntıları…

Madagaskar’da dağ bisikleti

Hala nispeten vahşi bir hedef olarak, Madagaskar, yürüyüş meraklıları için gerçek bir cennettir, yürüyerek, atv ve özellikle dağ bisikleti ile. Antananarivo’dan Mantasoa veya Ampefy köylerine bisikletle ulaşmak oldukça mümkün. Bisikletçiler için diğer favori destinasyon, Madagaskar’ın kuzeydoğu kıyısına yakın bulunan Sainte-Marie adasıdır. Her seviyedeki dağ bisikleti için birkaç parkur sunma avantajına sahiptir.

dağ bisikleti madagaskar
Madagaskar’da dağ bisikleti ©Jahangeer Bm

Nosy Be’de plajlar ve şnorkelle yüzme

Madagaskar da bir plaj ve kıyıların sunduğu aktiviteler için çok keyifli bir destinasyon. Farniente’nin yanı sıra şnorkelle yüzme (sadece bir maske ve tuba ile dalış) veya tüplü dalış, Madagaskar sualtı florasının harikalarını keşfetmenize olanak tanır. Mozambik Kanalı’nda (Madagaskar’ın kuzeybatı kıyısı) bulunan Nosy Be adası bunun mükemmel bir örneğidir. Plajları geniş ve görkemli, etkinlikler sayısız. Ayrıca Lokobe rezervini ziyaret edebilir ve sadece Madagaskar’da bulunan lemurları, primatları gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.

meraklı olmak
Meraklı Ol © Hamody Omar

Otel bulmak kolay değil

Turizme yavaş açılması nedeniyle Madagaskar’daki otel parkı oldukça küçüktür. Altyapı eksik ve bazen başkentte veya en turistik bölgelerde otel bulmak zor. Bu yüzden Antananarivo veya Nosy Be’de son dakikada bir oda bulmayı ummayın. Yine de, uyumak için alternatif çözümler var, kamp alanları veya misafir odaları gibi. Bazı otellere göre ucuz olma avantajına sahiptirler.

pratik bilgiler

Madagaskar’a gitmek ister misin? Başarılı bir konaklama sağlamak için OK Voyage, pratik bilgilerinden ve iyi planlarından yararlanmanızı sağlar.

  • Turizm Ofisi : web sitesini ziyaret edin madagaskar ulusal turizm ofisi
  • Pasaport ve vize : Madagaskar’da kalmak için vize zorunludur. Bir aylık bir süre için, konsolosluk tarafından kalkıştan önce veya varışta ücretsiz olarak düzenlenir. Pasaportun seyahatten sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekir.
  • Sağlık : Madagaskar’a gitmeden önce sıtmaya karşı tedavi almak şarttır. Ayrıca, birçok köpek ve sokak hayvanı tarafından bulaşan kuduza karşı olduğu gibi viral hepatit A ve B ve tifo ateşine karşı aşılar şiddetle tavsiye edilir. Yiyeceklerle ilgili sıkı hijyen önlemleri (çiğ meyve ve sebze tüketmemek, musluk suyu içmemek) kolera riskini önlemeye yardımcı olur.
  • Hava Durumu : Madagaskar’ı ziyaret etmek için en iyi mevsim Eylül – Ekim. Hava trendlerini kontrol edin.
  • Para ve değişim : Madagaskar para birimi, 2005 yılında Madagaskar Frangı’nın resmi olarak yerini alan Ariary’dir (MGA).
  • Jet lag : Fransa ile kışın 2 saat, yazın 1 saat fark vardır. Paris’te öğlen olduğunda, Antananarivo’da saat 1 veya 2’dir.

ulaşım

  • Madagaskar’a Ulaşım : uçuşlar Fransa’dan düzenli olarak Antananarivo uluslararası havaalanına gelir. Havalimanından başkentin şehir merkezine ulaşmak için taksiye binmeniz veya araba kiralamanız gerekiyor.
  • Madagaskar’da dolaşmak : Adanın farklı şehirlerine ulaşmak için uçaklara binebilirsiniz. Aksi takdirde, bir araba veya scooter kiralamak, özgürce hareket etmenizi sağlar, ancak yollar bazen kötü durumda olur. En tipik ulaşım aracı taksidir: çeşitli tiplerde (minibüs, minibüs veya 4 x 4) olabilen bir toplu taşıma aracıdır.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Guadeloupe’de Ne Yapılır? Ziyaretler için 13 fikir!

30 fotoğrafla Laos’u keşfedin