konaklamanız için bilgi ve tavsiye

Tunus’a gidiyorsunuz ama Tunus’ta ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu şehrin size sunacağı o kadar çok şey var ki, görülecek yerleri seçmek sizin için zor olacak.

Tunus’ta ne görülmeli ve ne yapılmalı?

Bu yüzden sizin için seçtik, Tunus ve çevresinde yapılacak önemli ziyaretler. Tunus’ta kaldığınız süre boyunca hiçbir şeyi kaçırmamak için küçük bir rehber hatta bir tur bile hazırlamaktan çekinmeyin!

Bardo Müzesi’ni ziyaret edin

Tunus’ta kaldığınız süre boyunca, Tunus ve Afrika kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Bardo Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Etkisinde, size böylesine zengin bir arkeolojik eser sunabilen ikinci Afrika müzesidir.. Ülkenin ve kıtanın geçmişine tanıklık eden kalıntılarla dolu. Roma dönemine ait en büyük ve en güzel mozaik koleksiyonlarından birini bulacaksınız. Aynı zamanda hayran kalacaksınız bu müzeye ev sahipliği yapan tipik Tunus sarayı. Dilerseniz, bu zengin mirasın hiçbir sırrının gözünüzden kaçmaması için rehberli bir tur rezervasyonu yapmayı planlayın.

bardo müzesi
Bardo Müzesi ©Alexandre Moreau / Wikipedia Commons

Kartaca’ya Ulaşım

Kartaca, Tunus’un kuzeyinde bulunan bir Tunus şehridir. Başkanlık sarayına ev sahipliği yapıyor ve zengin Tunusluların veya gurbetçilerin diğer binaları. Kartaca çok lüks bir şehir olarak bilinir. Hem modern hem de tarihi sokaklarında dolaşmaktan çekinmeyin. Etkisinde, şehir, tüm cazibesini veren antik kalıntılar üzerine inşa edilmiştir.. Kartaca, MÖ 146’da Romalılar tarafından yıkıldı, daha sonra Kartacalılar’a karşı savaşları kazanıldığında kendileri tarafından yeniden inşa edildi. Sizi şaşırtmayı başaramayacak bir şehrin hikayesi! Kartaca, komşu köyü Sidi Bou Said gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir..

kartaca tunus
Kartaca kalıntıları ©Drahunkas / Pixabay

Sidi Bou Said’de yürüyüş yapın

Sidi Bou Said, Tunus’un yaklaşık yirmi kilometre kuzeydoğusunda bulunan bir köydür. Akdeniz, Kartaca ve Tunus Körfezi’ne bakan kayalıklarda yuva yapar.. “Beyaz ve mavi cennet” lakaplı renkli bir köydür. Sidi Bou Said’i ziyaret etmek, dolambaçlı sokaklarında yürümeye karar verirseniz sportif olacaktır. Endülüs ile karışık Arap mimarisini keşfedeceksiniz, oldukça muhteşem! Etkisinde, evlerin neredeyse tamamı parlak beyaz ve koyu mavi, tipik Akdeniz renkleri. Köyün tepesinden size sunulacak olan manzaraya hayran kalmayı unutmayın!

sidi bou dedi
Sidi Bou Saïd ©Hajotthu / Wikipedia, özgür ansiklopedi

Café des Délices’den Körfez’e hayran kalın

Café des Délices, Sidi Bou Said’de Tunus Körfezi’ne bakan uçurumun kenarında yer almaktadır. Bu kafe 1960 yılında açıldı. Görkemli bir manzarayı hayranlıkla izlerken dinlenmenize izin veren birkaç terasta düzenlenmiştir. Aynı adı taşıyan Aziz’in mezarının etrafına inşa edildiği için Café de Sidi Chaabane olarak da adlandırılıyor. Patrick Bruel’in ünlü şarkısı sayesinde burası büyük bir üne sahip., sadece “Le Café des Délices” başlıklı. Tipik bir Arap aroması olan lezzetli bir nane çayının tadını çıkarabilirsiniz.

zevk kahvesi
Café des Délices ©Mietek / Wikipedia Commons

Bayram Sarayı’nı keşfedin

Şimdi Tunus’un en lüks otellerinden biri, Bayram Sarayı Büyük Osmanlı Müftülerinin son dinlenme yeriydi. Tarihi medinanın kalbinde yer almaktadır. Tunus’ta kaldığınız süre boyunca bu ülkenin kültürüne kendinizi kaptırmak istiyorsanız, tereddüt etmeden gitmeniz gereken yer burasıdır. Etkisinde, Saray eski zamanların tipik bir mimarisini gösterir. Özgün süslemelerini, mermerlerini, çanak çömleklerini ve diğer tarihi kalıntılarını keşfedeceksiniz. Sarayın sahip olduğu iki muhteşem bahçeAltın sessizliğin tadını çıkarabileceğiniz. Müşteriler için bir Spa da mevcuttur. Gerçek okaliptüs özlerine sahip bir hamamın cazibesine kapılabilirsiniz.

tunus bayram sarayı
Bayram Sarayı ©palaisbayram.com

Medine’yi keşfedin

1979’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tunus medinası, şehrin kalbidir. Tüm medinayı başarılı bir şekilde keşfetmeniz birkaç saat, hatta günler alacaktır. Orada birçok tarihi eseri keşfedebilirsiniz., en ünlü “Tunus Ulu Camii” de dahil olmak üzere camiler gibi “Zitouna Camii” olarak da adlandırılır. Ayrıca saraylar, türbeler, medreseler (liseler) ve çeşmeler göreceksiniz. Ayrıca hükümetin merkezi olan ve aynı zamanda olağanüstü bir mimari eser olan Kasbah’a gitmeniz gerekecek. Tabii ki, Medine’de tüm pazarları ve tüccarlarını bulacaksınız Orada bulduğunuz her şeyle pazarlık etmeye istekli.

Tunus'ta ne yapılır
Tunus Medina ©Selma Jmii / Wikipedia Commons

Zitouna Camii’ne git

Zitouna Camii, Tunus’un Ulu Camii’dir, Zeytin Ağacı Camii olarak da adlandırılır. Medine’nin ortasında tahtta oturuyor. Majestic, onu ziyarete gitmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Cami yaklaşık 5.000 metrekareye yayılmıştır ve dokuz ana girişi vardır.. Dışarda olduğu kadar içeride de 184’den az sütun var, bu eski binayı mimari bir ihtişam haline getiriyor. Caminin içini ziyaret etmek için yönlendirilmekten çekinmeyin! Tunusluların büyük saygı duyduğu bu ibadethaneye kadınların başörtüsü takmaları şiddetle tavsiye ediliyor.

zitona camii
Zitouna Camii ©grolli77 / Wikipedia, özgür ansiklopedi

Tunus’ta kaldığınız süre boyunca görmeniz ve yapmanız gereken bu 7 önemli şey için çok fazla şey var.
Şimdi biraz pratik ve kültürel bilgilere geçelim.

Tunus hakkında pratik bilgiler

Tunus tarihi (kısaca)

Araplar burayı bir ticaret merkezine dönüştürdüklerinde Tunus hızla gelişti ve Kairouan’ın arkasına yerleşti. 1160 yılında Tunus’un başkenti olmuştur.. Tarih boyunca imrenilen (Osmanlılar, Franklar, İspanyollar), ticari ve askeri bir üs olarak görülüyor. Uzun süre surlarla çevrilidir ve bugün hala bazı bölümleri ve üç kapıyı korumaktadır.

Tunus Coğrafyası

Bugün, Tunus birkaç tepe üzerinde uzanır ve kabartması hafifçe denize doğru eğimlidir.. Merkezinde, uçsuz bucaksız Tunus Gölü, onu arabalar ve trenlerin geçtiği bir setle ikiye bölünmüş bir kıyı lagünü yapar. Yoğun dönemlerde oraya gitmenin tavsiye edilmediğini söylemek yeterli! Bu elverişli coğrafi himayeleri sayesinde Tunus, tatilinizi geçirmek için iyi olan Akdeniz’in mücevherlerinden biridir.

Tunus havaalanı

Tunus-Kartaca Havalimanı (TUN), Tunus şehir merkezinin yaklaşık 8 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bu nedenle, varır varmaz oraya ulaşmak için bir ulaşım aracı kullanmanız gerekecektir. Kalkıştan önce muhtemelen bir taksi rezervasyonu yapabilirsiniz. Aksi takdirde havalimanından Tunus merkezine her 30 dakikada bir otobüs kalkmaktadır.

Tunus’ta nasıl gezilir

TGM (Tunus – la Goulette – la Marsa) pitoresk küçük bir trendir. bu da çevreyi gezmeniz için çok faydalı olacaktır. Nitekim Tunus’un kuzeyinden başlayarak 18 istasyona hizmet vermektedir. Kartaca şehri ve Sidi Bou Said köyünden geçer. Kanmayın, “havaalanı” durağı kesinlikle Tunus – Kartaca havalimanına uymuyor.
Tunus da var tramvay ağı ve şehirde ucuza dolaşabilmenizi sağlayan birçok otobüs hattı. Kibritlerle uğraşmak istemiyorsanız, kolayca fark edeceksiniz. taksiler sarı renkleri sayesinde.

Değişim, para, bahşiş

Tunus para birimi Tunus Dinarı (TND).
1€’nun bugüne kadar 3 TND’den fazlasına eşit olduğunu bilin.
Her zaman çok takdir edilen bir bahşiş bırakmaktan çekinmeyin: fatura edilen miktarın yaklaşık %10’unu sayın.

Tunus’ta saat kaç?

Var jet gecikmesi yok Fransa ile Tunus arasında kış zamanında. Öte yandan, saymak gerekir. -1 saat yaz saati.

GİTMEK İÇİN? Tunus’a gitmek için en iyi zamanın ne zaman olacağını belirlemek için yıllık hava durumu tahminimize bakın.

Diğer Tunus incilerini ziyaret edin…

Tüm bu sırlar ve kültürler açısından zengin yerleri gezdikten sonra, diğer Tunus gezilerinin cazibesine kapılmak isteyebilirsiniz. Tunus kaçamağınız sizi baştan çıkardıysa, Hammamet şehri ve birçok muhteşem plajına kesinlikle hayran kalacaksınız!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

19 fotoğrafla Küba’yı keşfedin

Kazakistan’da terk edilmiş bir kozmodromun 10 fotoğrafı