Kimlik hırsızlığı durumunda ne yapılmalı?

Dijital araçların artan kullanımı, kimlik sahtekarlığı vakalarının çoğalmasının kökeninde yatmaktadır. Fransa’da bu tür dolandırıcılığın ortalama oranı 2019’dan bu yana %29 arttı. Bir kişi bir başkasının kişisel kimlik bilgilerini dolandırıcılık amacıyla kullandığında, kimlik hırsızlığından bahsediyoruz. Hiç kimsenin bağışık olmadığı bu tehlikeyle karşı karşıya kalındığında, nasıl tepki verileceğini bilmek kadar, kendinizi nasıl koruyacağınızı da bilmek önemlidir.

Kimlik hırsızlığı nedir ve nasıl olur?

Kimlik hırsızlığı bir suçtur dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirmek için bir kişinin kimlik bilgilerinin rızası olmadan kullanılması. Bu, genel verilerle ilgili olabileceği gibi vergi beyannamesi ayrıntıları, hastane bilgileri, vergi beyannamesi ayrıntıları vb. gibi daha spesifik verilerle de ilgili olabilir. Genel verilerle ilgili olarak bunlar şunları içerir: pasaport başvurusu için gerekli bilgiler veya bir kimlik kartı.

Uygulamada, bu bilgiler tarafından çalınır siber suçlular Kimlik avı mesajı, çevrimiçi hesaplarınızdan birinin hacklenmesi veya hatta bilgilerinizin kaydedildiği bir web sitesi yoluyla kimlik belgelerinin çalınması veya kaybolmasının ardından. Aynı şekilde kişisel verileriniz de çöp kutularınızdan kurtarılabilir.

Elde edilen verilere bağlı olarak siber suçlular, sizin adınıza farklı suçlar işlemek : banka hesabı veya telefon hattı açma, kredi aboneliği, ağlarda hesap oluşturma, yakın ilişki dolandırıcılığı, yalan duyuru, şantaj, siber zorbalık, karalama…

Kimlik hırsızlığı ve siber suç

Kimlik hırsızlığı yabancılar olabileceği gibi akrabalar da olabilir: bir arkadaş, meslektaş, komşu, çalışan ve hatta bir aile üyesi. Küçük korsanlara gelince, anahtar teslimi kötü amaçlı yazılım indirmelerinin varlığından beri ortaya çıktılar.

BT uzmanlarını işe alan kuruluşlar da büyük miktarda kişisel veri arıyor. Genellikle tüccarlara yönelik büyük ölçekli saldırılardan ve hassas tıbbi bilgilerin ihlallerinden sorumludurlar. Büyük miktarda verinin bir değeri temsil ettiği söylenmelidir. karaborsada gerçek değer.

Kimlik hırsızlığının kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, kimlik sahtekarlığı yükselişte ve ciddi zararlara neden olabilir. Ancak, bazı insanlar bu sorunla karşılaştıklarında nasıl tepki vereceklerini bilmiyorlar. Yapılacak ilk şey bilmek kimlik hırsızlığını onaylamayı mümkün kılan farklı sinyaller.

 • A banka hesaplarınızda şüpheli etkinlik : Banka hesap özetlerinizde anormal işlemler varsa veya banka kartınız sebepsiz yere bloke olmuşsa bankanız ile iletişime geçmeyi unutmayınız. Aslında, kimlik hırsızlığının ana amaçlarından biri, para çalmak için banka bilgilerinin kullanılmasıdır.
 • arasında bilginiz olmadan sözleşmeli krediler : İstemediğiniz yeni kredi sözleşmelerinin gelmesi, kredi kuruluşlarından beklenmedik hatırlatmalar, kredi reddi, açmadığınız bir kredinin geri ödenmesi talebi… Bu ipuçları kimlik hırsızlığı mağduru olduğunuz anlamına gelebilir. Bu durumda, gerçekleri bildirmek için Banque de France ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
 • Tutarsız hatırlatmalar ve para cezaları : tahsilat kurumları, farkında olmadığınız suçlar için sizi takip ederse veya tutarsız para cezaları, resmi bildirimler ve mahkeme celbi alırsanız… o zaman daha fazla bilgi istemeye çalışın.

Sizi uyarması gereken diğer işaretler şunları içerir: çevrimiçi hesaplarınızda anormal aktivite ve sosyal medya hesaplarınız, olağandışı giriş uyarıları, sahte profiller, akıllı telefonunuzdaki şüpheli etkinlikler ve daha fazlası.

Kimlik hırsızlığından nasıl korunuruz?

Kendinizi kimlik hırsızlığına karşı korumanın ve kişisel verilerinizi her zaman güvende tutmanın farklı yolları vardır.

Kişisel bilgilerinizi asla vermeyin

Herkesin hassas veriler içeren birçok belgesi vardır: kimlik kartı, pasaport, maaş bordrosu, vergi bildirimi, sosyal güvenlik numarası vb. Gaspçılar, örneğin, size e-posta gönderebilir veya sizi arayabilir ve herhangi bir kuruluşmuş gibi davranabilir. sizden bilgi almak. Kişisel verilerinizi vermeden önce, sizinle iletişim kuran kişi veya kuruluşların kimliğini kesin olarak doğrulamaya özen gösterin.

Veri gizliliğini güçlendirin

İnternet, gaspçılar için gerçek bir altın madeni. Gerçekten de adınızı, doğum tarihinizi ve birçok fotoğrafınızı çok hızlı bir şekilde bulabilirler. Size tavsiye ederizplatform ayarlarını yap verilerinizin görünürlüğünü kısıtlamak için kullandığınız (özellikle sosyal ağlarda).

Kimlik hırsızlığı: verilerinizi koruma

Kimlik belgelerinin kopyalarını işaretleyin

Kişisel veriler içeren belgeler gönderirseniz, kopya düzeyinde bazı yazılar ekleyin. Yukarıda belirtin gönderme nedeni, alıcı, tarih, vb. Bu, gasp riskini ortadan kaldıracaktır.

Parola güvenlik düzeyini güçlendirin

Tüm çevrimiçi hesaplarınız için aynı parolayı kullanmak, verilerinizi savunmasız hale getirir ve sizi büyük sahtekarlığa maruz bırakır. İdeal bu nedenle her hesap için uzun ve karmaşık bir şifre belirleyin. Bunu hatırlamak için güvenli bir şifre yöneticisi kullanın.

Alabileceğiniz diğer önleyici tedbirler şunları içerir:

 • bir çevrimiçi hizmet veya sitede yalnızca minimum miktarda kişisel bilgi sağlamak,
 • banka hesap özetlerinizi düzenli olarak kontrol edin,
 • kişisel bilgileri erişilemeyecek şekilde güvenli bir yerde saklamayı,
 • Kişisel verileri içeren belgeleri atmadan önce imha etme,
 • çift ​​kimlik doğrulamayı etkinleştir,
 • şüpheli iletileri ve ekleri açmaktan kaçının.

Ayrıca önemlidir cihazlarınızı, yazılımlarınızı veya uygulamalarınızı düzenli olarak güncelleyin. Gaspçıların kişisel bilgilerinize erişmesine izin verebilecek güvenlik açıklarını düzeltmenin harika bir yoludur.

Kişisel bilgileriniz tehlikeye girerse ne yapmalısınız?

Kişisel verileriniz tehlikeye girerse, farklı çözümler arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Tüm kanıtları sakla : sizin tarafınızdan ihlali kanıtlamak için kullanılabilecek ilgili web sitelerinin adresleri, ekran görüntüleri, belgeler, mesajlar vb.
 • bankaya itiraz : Otomatik ödemelerinizi ve kartlarınızı iptal etmek için. Kimlik hırsızlığının kurbanıysanız, dolandırıcının bilgilerinizi banka hesaplarınızı kullanmak için kullanması çok olasıdır.
 • Şikayetçi olmak : jandarma, karakol düzeyinde veya yetkili mahkemenin cumhuriyet savcılığına yazılı olarak şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca yardımdan yararlanmak da mümkündür. Fransa Kurbanları Bu yaklaşımda. Lütfen her şikayetin bir kopyasını saklayın ve gerekirse sizi savunacak ve haklarınızı savunacak bir avukat tutun.

Şikayetin, kimliğinizin gasp edilmesinden sonraki etkiler fark edilmeden önce, mümkün olan en kısa sürede yapılması gerektiğini unutmayın. Sonuç olarak, dolandırıcı kimliğinizi suçlar veya suçlar için kullanırsa, polis bir soruşturma başlatabilecek ve iyi niyetinizi kanıtlayabilecektir.

Kimlik hırsızlığı platformlarda gerçekleşirse, doğrudan onlara bildirin. Sosyal ağlar için, sizin için çok daha kolay hale getiren raporlama bağlantıları vardır.

Sonuçları ne olabilir?

Kimlik hırsızlığı, hem kurban hem de dolandırıcı için sonuçsuz değildir.

Mağdur için sonuçlar

Kimlik hırsızlığı olabilir itibarına zarar vermek. Ve bir kez lekelendiğinde, uzun vadede bozulmuş bir imajla kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Günlük olarak, bu bir sosyolojik ve psikolojik etki. Birinin kimliğinin çalınmasının travmatik bir şey olduğu ve mağdurların kimliklerinden tam anlamıyla yararlanabilmeleri için bazen uzun yıllar geçtiği kabul edilmelidir.

https://www.youtube.com/watch?v=CIPRStee7_I

Ayrıca, mağdur mali haklarından zarar gördüğünü fark eder veya almadığı veya kullanmadığı meblağları geri ödemekle yükümlü olacaktır. Sonunda, yapabilir mahkemeye çıkmak işlemediği suçların hesabını vermek için. Kimlik hırsızlığı, mağdurlar tarafından hayatlarının bir hırsızlığı olarak algılanır ve bazen tıbbi yardım alma ihtiyacına yol açar.

gaspçılar için sonuçları

Kimlik hırsızlığı için duruma göre farklı cezalar öngörülmektedir.

 • kimlik Hırsızı : bir yıl hapis ve 15.000 Euro para cezası,
 • hileli, yasadışı veya haksız yollarla kişisel bilgilerin toplanması: 300.000 avro para cezası ile 5 yıl hapis cezası,
 • e-posta hesabını hackleme: bir yıl hapis ve 45.000 avro,
 • sahtecilik ve ödeme araçlarının hileli kullanımı : 7 yıl hapis ve 750 bin euro para cezası,
 • dolandırıcılık: 5 yıl hapis ve 350.000 Euro para cezası.

Hatırlatmak gerekirse, bu yaptırımlar Ceza Kanunu’nun çeşitli maddelerinde öngörülmüştür.

Kimlik hırsızlığı herkesin başına gelebilir, bu nedenle kendinizi buna karşı nasıl koruyacağınızı öğrenmenin önemi. Alınan tüm önlemlere rağmen verileriniz çalındıysa, dolandırıcılığı en kısa sürede bildirin. Bu, hasarı sınırlamanıza ve huzurunuzu yeniden kazanmanıza izin verecektir.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimlerimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın

Paris’te çocuklarla ne yapılır? İşte tüm fikirlerimiz!

İsviçre’deki en güzel şelalelerin ilk 10’u!