Kesinlikle keşfedilecek 7 yer!

Hue’da yapılacak o kadar çok şey var ki! Ziyaretleriniz boyunca bu olağanüstü şehrin zenginliğine hayran kalacaksınız.

Birçok anıt yerle bir edilmiş olsa da Hue, Vietnam’ın önemli bir şehridir. Yasak Şehir Hue gerçekten Fransızlar tarafından yok edildi. Bu yüzden şehir UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ilan edildiVietnam’ın mücevherlerinden birinin nihai olarak yeniden inşası için para toplamak amacıyla. Hue’da yapılacak önemli ziyaretleri keşfedin!

İmparatorluk Şehri’ni keşfedin

Imperial City, Parfüm Nehri’nin kuzeyinde yer almaktadır. Burası Vietnam’ın yazar ve şairlerinin barındığı yer., aynı zamanda ve özellikle N’Guyen hanedanının imparatorları. Özellikle Porte du Midi, Yüce Uyum Sarayı veya Kraliyet Kütüphanesi ile keşfetmek için harika bir yerdir. Uyum Sarayı, mandalinaların üzerinde hareket ettiği bir alana hükmediyordu.

Ton Yasak Şehir
Yasak Şehir’in bir iç kapısı ©Jean-Pierre Dalbéra

Parfüm Nehri üzerinde bir gezintiye çıkın

Şehirde ve çevredeki kırsalda dolanan Parfüm Nehri, Hue’da mutlaka görülmeli! Bir ejderha teknesinin hizmetlerini kiralamak için iskeleye gidin ve dalgalarla yelken açmak için yola çıkın. Şehrin koşuşturmacasından çok uzakta, yerin sakinliğinin ve sükunetinin tadını çıkarın. Yürüyüş boyunca kıyılardaki birçok tarihi yeri görebileceksiniz.

parfüm nehir gezisi
Parfüm Nehri üzerinde bir gezintiye çıkın ©Jean-Pierre Dalbéra

Thien Mu Pagoda’yı veya Heavenly Lady Pagoda’yı ziyaret edin

Kısa bir yolculuktan sonra Cennetsel Hanım Pagodası’na ulaşacaksınız. Bu bir Budist pagodasıdır. Köylüler tarafından görülen yaşlı bir kadının tahminleri üzerine 17. yüzyılda inşa edilmiştir.. Bu pagodayı çevreleyen bahçeler, Vietnam’ın tüm teknik bilgilerini gösteren görkemli. Minh Mang’ın mezarını, ardından İmparator Khai Dinh’in mezarını ziyaret ederek devam edebilirsiniz.

Pagode Thien Mu
Thien Mu Pagodası ©Jean-Pierre Dalbéra

Tu Duc’un Mezarı’nı görün

Başlangıçta, burası İmparator Tu Duc’un ikinci ikametgahıydı. Bu nedenle, her şeyden önce burada ziyaret edeceğiniz bir yaşam yeridir, örneğin, imparator ve cariyelerinin şiir yazdığı bir köşk. İmparatorun cesedinin tam olarak nerede olduğunu bilmediğimize dikkat edin: herhangi bir kaçıştan kaçınmak için cenazesinden sorumlu olan adamlar idam edildi.

Tu Duc mezarı
Tu Duc mezarı ©Jean-Pierre Dalbéra

Khai Dinh’in Mezarına hayran kalın

Şehre yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Khai Dinh Mezarı, Hue’da yapılması gereken bir şeydir. Özgün bir yer olarak tanınan mimarisi çeşitlidir: beton, porselen mozaikler ve kristaller duvarları kaplıyor. Bir renk patlaması sizi bekliyor! Asya ve Avrupa etkileriyle bezenmiş antik ve modernin bir karışımı olan Khai Dinh’in Mezarı diğerlerinden çok farklıdır: kaçırılmaması gereken bir ziyaret.

tombeau Khai Dinh
Tombeau Khai Dinh ©Clay Gilliland

Şehirde ve çevresinde bisiklete binin

Yerleri ziyaret etmenin özgün ve çevre dostu bir yolu: bisiklet kirala. Şehir oldukça düz ve uzaklaştıkça kendinizi nefes kesici manzaraların içinde buluyorsunuz: pirinç tarlaları, köyler, pazarlar, okullar, tapınaklar, greyfurt tarlaları… patikaların sayısı hiç de az değil. Hue’da yapılacak ideal bir aktivite kırsalı keşfetmek ve yerlilerle tanışmak için!

Ton çeltik alanı
Hue yakınlarında bir pirinç tarlası ©Jean-Pierre Dalbéra

Muhteşem kumsallarda baloncuk

Hue’daki tüm gezilerden sonra dinlenmek isteyebilirsiniz. Şehirden çok uzakta olmayan birbirinden güzel plajlar bulacaksınız. En yakın olanlar elbette en yoğun olanlardır.. Ulaşım açısından bağımsızsanız, sahil boyunca yürümekten çekinmeyin: nefes kesici manzaralarda yalnız kalacaksınız!

Lang Co Plajı
Lang Co plajı ©Jean-Pierre Dalbéra

Kullanışlı bilgi

Konaklamanızı organize etmenize yardımcı olmak için, ilginizi çekecek bazı bilgiler burada:

  • Hue’ya ulaşmak için, Fransa’dan direkt uçuş yok. Ho Chi Minh City veya Hanoi’den geçmeniz gerekecek. Direkt uçuş için Paris’ten 12 saat sayın. Hue’ya ulaşmanın en kolay yolu, iç hat uçuşu (Vietnam’ın iki ana şehrinden yaklaşık 1 saat 20). Bütçeniz kısıtlıysa Hue’ya gidebilirsiniz. otobüs veya trenleama yolculuk uzun ve yorucu, uyarıldınız!
  • formaliteler : seyahatin süresine ve türüne bağlı olarak, Vietnam’a gitmeden önce vize veya e-vize almak zorunlu olabilir. Vizelere ayrılmış makalemizi okuyarak giriş formalitelerini kontrol edin veya doğrudan yapın vize başvurunuz RapideVisa ile.
  • Hue’da yapılacak her şeyi ziyaret etmek için Un Pass bu da üç anıta erişmenizi sağlayacak.
  • Dökün Hue’da dolaşmak seçim yapmakta zorlanacaksınız: bisiklet, motosiklet, pedicab, araba veya tekne.
  • Hue’ya gitmek için en iyi zaman Ocak ve Mayıs ayları arasında. Temmuz ve Eylül ayları arasında gitmeyi planlayabilirsiniz, ancak daha fazla yağmur ihtimali var.
  • Konaklama açısından en iyisi sırt çantalı gezgin semtinde uyumak. sokak “Pham Ngu Lao”. Daha sonra huzur içinde uyuyabilirken hareketli bölgenin (restoranlar ve barlar bol) kalbinde olacaksınız.
Ben Bac Hue
Ben Bac ©ThanhNamNguyen

Hue’nun olmazsa olmazları… ve sonrası?

Vietnam’daki yolculuğunuza devam etmeden önce Hue’da birkaç gün geçirmekten çekinmeyin. Ve seyahatinizi organize etmek için Vietnam rehberimizin tamamına bakın, orada bulacaksınız gerekli tüm bilgiler rüya gibi bir tatil için!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Tamamlanması gereken tüm formaliteleri keşfedin!

Ho Chi Minh City’de (veya Saygon’da) görülmesi gereken 10 yer