Kartaca ve Sidi Bou Said’de yapılacak 7 ziyaret

Kartaca tarihine adım atın, ardından güzel mavi ve beyaz Sidi Bou Saïd köyüne hayran kalın!

Kartaca, antik dönemde ünlü bir şehirdi. Günümüzde turistik bir nokta haline gelmiş ve ziyaretçilerine sergilenmektedir. şanlı geçmişinin kalıntıları. Tunus’tan birkaç kilometre sonra Kartaca’ya ulaşabilirsiniz. Sidi Bou Said köyü. Arnavut kaldırımlı sokakları, beyaz badanalı evleri ve mavi panjurları ile bir uçurumun üzerine kurulu bu köy, ziyaretçilerinde çılgın bir cazibe yaratıyor. Kartaca ve Sidi Bou Saïd’de yapılacak tüm ziyaretleri keşfedin!

Kartaca Gezilecek Yerler

MÖ 9. yüzyılda kurulan, Kartaca, MÖ 4. yüzyılda İber yarımadasının ve Sicilya’nın fethi ile Batı Akdeniz’e hakim oldu.. Roma topraklarına yaklaşırken, Roma imparatorluğunu tehdit eder ve sonunda yıkılır. Pön Savaşları, bir asır sonra. Romalılar daha sonra onu yeniden inşa ettiler, ancak hayatta kalması esasen Kartaca’nın birkaç imparator verdiği Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine bağlıydı. Bugün, UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenen, huzurlu bir şehir ve geçmişiyle gurur duyuyorantik anıtlarını turistlere teşhir ediyor.

Ulusal Kartaca Müzesi
Kartaca’nın yok edilmeden önceki temsili ©damian entwistle / Wikipedia Commons

1. Kartaca arkeolojik alanına gidin

Kartaca şehri listeleri birçok arkeolojik alan güneşten bronzlaşmış taşlarla şehrin her tarafına dağılmışlardı. Kartacalılar ve Romalılar arasında ağır bir geçmişe tanık olan bu tarihi yerler, artık Kartaca’da yapılması gereken ziyaretler. Bir tiyatro, bir amfitiyatro kalıntılarını görebilir, aynı zamanda Punic mahallesinde yürüyebilirsiniz.. gitmek için tereddüt etmeyin antik roma hamamlarısahilde ve aynı zamanda yandaki başkanlık sarayını gözlemleyin.

Kartaca arkeolojik sit alanı
Kartaca arkeolojik sit alanı ©Christian Manhart / Wikipedia Commons

Ayrıca görebilirsiniz eski su kemeri kalıntıları orada yapılan işi hayal etmek kolay. Gerçekten de, tanklar ve aletler hala sahada. gidip görmeyi unutma antik roma villaları. Zamanın durduğu bu yerlerde kendinizi tamamen kaptırabilmeniz için bu ziyaretleri bir rehber eşliğinde yapmanız tavsiye edilir. Farkında olmadan bir zaman makinesine bindiniz ve kesinlikle keşfetmeniz gereken bir medeniyetin içine daldınız!

2. Salammbo Oşinografi Müzesi’ni ziyaret edin

Le Kartaca Oşinografi Müzesi harika ve çok zenginleştirici bir yer. orada keşfedeceksin birçok balık türü, kabuklular ve diğer deniz türleri güzel ve büyük akvaryumlarda. Bu türlerin her biri hakkında biraz daha fazla şey öğreneceksiniz, aynı zamanda şimdi ortadan kaybolan daha eski türler hakkında da bilgi edineceksiniz. Gerçekten de müzede birkaç fosil ve yeniden yapılandırılmış iskelet var. Her biri kendine has özelliklere sahip 11 odayı ziyaret edeceksiniz. korunan türler, Tunus kıyıları ve hatta balıkçılık teknikleri gibi. Çeşitli dilleri konuşan rehberlerle her gün ziyaretler düzenlenmektedir. Dışarıda Akdeniz’in en güzel manzaralarından birine sahip olacaksınız.. Kartaca’da yapılacak harika bir aile gezisi!

Kartaca Oşinografi Müzesi
Kartaca Oşinografi Müzesi ©Shoestring / Wikipedia Commons

3. Ulusal Kartaca Müzesi’ni keşfedin

Şehrin kalbinde, Byrsa Tepesi’nde yer alan, ulusal müze gerçekten Kartaca’da yapılması gereken bir ziyaret. Tunus’un bu bölgesinin geçmişini daha iyi anlayacaksınız. Gerçekten de bu müzede keşfedeceksiniz Kartaca şehrinin tüm tarihi ve gerilemeleri. Ayrıca ağır bir geçmişe tanıklık eden birçok iz bulacaksınız. Örneğin, molozlarda bulunan eski nesneler, vazolar ve kavanozlar ve hatta yeniden inşa edilmiş freskler gibi. Müzenin bulunduğu Kartaca akropolü buradan tüm şehrin ve kalıntılarının muhteşem manzarasına sahip olacaksınız. Ayrıca yürüme mesafesinde olacaksınız Kartaca’da mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Saint-Louis Katedrali. Artık kullanılmamaktadır, ancak Bizans-Mağribi sanatını seven birçok ziyaretçi almaktadır. Tunus müziği konserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Kartaca ve Sidi Bou Said'de yapılacaklar
Ulusal Kartaca Müzesi ©Mietek Ł / Wikipedia Commons

Sidi Bou Said’de gezilecek yerler

Kartaca’ya bakan bir uçurumun üzerinde yer alan Sidi Bou Saïd köyü cazibeden yoksun değil. Sidi Bou Said’in özelliği mavi ve beyaz cepheler sunmasıdır. Her şey güneşin altında göz kamaştırıcı bir uyum sağlar!

4. Susuzluğunuzu bir kafede giderin

Sidi Bou Saïd ziyaretiniz sırasında, şehirdeki kafelerden birinde mola vermek için zaman ayırın. Birçoğunun iyi bir ünü var ünlü Café des Délices, Café des Nattes veya Café Hadj Amor gibi. Mükemmel bir nane çayının veya Kuzey Afrika’da yapılan şaraplar gibi ülkeye özgü diğer içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu lezzetli içeceklerin tadını çıkarırken etrafınıza bakın ve şehre ve mimari güzelliğine hayran kalın. Café des Délices’i seçerseniz (bkz. carte), Tunus Körfezi ve Kartaca üzerinde muhteşem bir manzaraya sahip olacaksınız.

zevk kahvesi
Ünlü Café des Délices ©Amira Guebsi / Wikipedia Commons

5. Baron d’Erlanger Sarayı’nı keşfedin

Sidi Bou Said’in kalbinde, ziyaret edebilirsiniz. Ennejma Ezzahra Sarayı, eskiden Baron d’Erlanger’a aitti. Şimdi halka açık bir müzeye dönüştürülmüş, Böylece bu Fransız-İngiliz adamın evinin nasıl göründüğünü görebilirsiniz.1932’de Tunus’ta öldü. Ama aynı zamanda geçmişin gelenek ve göreneklerini de bilir. Kendi Sarayının mimarı, Baron da bir ressamdı. Birçok resmi de konut içinde sunulmaktadır. Ayrıca özel hamamını ve Tunus Körfezi’nin muhteşem manzarasını sunan görkemli bahçesini de ziyaret edebilirsiniz.

saray baronu Erlanger
Baron d’Erlanger sarayı ©RostomBaccar / Wikipedia Commons

6. Ras Qatarjamah ve Sidi Chabaane bakış açılarından manzaraya hayran kalın

Sidi Bou Saïd köyünden çok uzakta olmayan Ras Qatarjamah belvedere, turist rotasını kullanarak kolayca bulunur. Sidi Bou Said’in eski ribatı üzerine inşa edilmiştir.. Biraz cesaretle aynı adı taşıyan deniz fenerinin eteğindeki tepenin zirvesine çıkmayı başaracaksınız. O zaman sahip olma şansına sahip olacaksın en iyi manzaralardan biri Tunus Körfezi ve çevresinde size verilecek olan.

Sidi Bou Said'den görünüm
Sidi Bou Said’den görünüm ©eva-ufa / Pixabay

Sidi Chabaane belvederesi, Sidi Bou Saïd köyünde, Café des Délices’in çok yakınında yer almaktadır. Beyaz ve mavi teraslardan Tunus Körfezi’nin aynı derecede yüce başka bir manzarasını hayranlıkla izleyebilirsiniz.. Sidi Bou Saïd’de yapılabilecek en güzel fotoğrafları bu körfezlerden çekeceksiniz.

7. Rue Habib Thameur’da Gezin

Rue Habib Thameur, Sidi Bou Said’in ana caddesidir. Şehre yapacağınız ziyaretlerde kaçırılmaması gereken bir caddedir. Bu, hediyelik eşya ve her türlü nesne ile ayrılmak isteyenler için bulunmanız gereken yer.. Orada aradığınız hemen hemen her şeyi bulacaksınız ve tabii ki pazarlık yapmanız gerekecek. Aynı zamanda çok iyi restoranlar bulabileceğiniz bir caddedir. Orada durmak için zaman ayırın yerel spesiyaliteleri tadın. Tunus sıcağında bu sokağa çıktıktan sonra susuzluğu giderecek bir mola da memnuniyetle karşılanacak.

rue Habib Thameur
Rue Habib Thameur’un bir parçası ©Bertrand Bouret / Wikipedia Commons

Kartaca ve Sidi Bou Said’in temelleri… ve sonrası?

Sidi Bou Said ve Kartaca, kendi tarihleri ​​göz önüne alındığında gerçekten çok ilginç iki şehirdir. size sunacakları ziyaretler ve panoramalar sayesinde. Tunus’ta kaldığınız süre boyunca ve özellikle sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Tunus’tan geçiyorsanız, oraya gitmemek ayıp olur. Diğer Tunus şehirlerine yönelik makalelerimize bakmaktan çekinmeyin, onların da size sunacakları çok güzel ziyaretler olacak.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Karayipler’in kalbinde Küba’nın yeni mücevheri

Kapadokya’da görülmesi gereken 13 güzel yer!