Kapadokya’da görülmesi gereken 13 güzel yer!

Dünyanın en güzel bölgelerinden birini keşfetmek için orta Türkiye’ye gidin! Kapadokya’da ne görülmeli? İşte kaçırılmaması gereken 13 yer.

Kapadokya iyi görünüyor bir rüyadan. Anadolu’nun kalbinde yer alan bu yarı kurak bölge, büyük konik kaya oluşumlarından oluşan inanılmaz manzaraları ile ünlüdür. hardal rengi peri bacaları. Bu doğal sanat eserleri arasında gezinmek gerçekten büyüleyici! Yüzyıllar boyunca erkekler de yerleri işaretledi: bu topraklarda ilkel, kaya ve dini kalıntılar var.zengin ve büyüleyici tarih, mitolojik masallarla renklendirilmiş. Kapadokya’da ne görülmeli? Kesinlikle ziyaret etmek için 13 muhteşem yeri keşfedin!

Göreme’ye iniş

İnsan ölçeğindeki bu küçük kasaba, bölgeyi ziyaret etmek için ideal bir üs. Yürüyerek geçen bir günün ardından, iyi bir restoranın terasında oturmak veya rahat bir ortamda bir şeyler içmek gibisi yoktur! Göreme aynı zamanda bir muhteşem açık hava müzesi: kiliselerin, manastırların ve şapellerin kayaya kazıldığı bir Bizans manastır kompleksi.

Göreme köyü
Göreme köyünde bir ev © gilitukha

Aşk Vadisi’ni keşfedin

Aşk Vadisi adını şuraya borçludur. müstehcen peri bacalarından! Muhteşem bir bakış açısına karayolu ile ulaşılabilir, ancak ideal olan yine de bu devleri aşağıdan hayranlıkla izleyebilmek için vadiye inmektir. en bej tonları özel bir ışık ve kayısı ağaçlarına hoş bir gölge sunar. Kapadokya turunuzu tamamlamak için, gerekir ödemek sıcak hava balonu uçuşu : Yakında unutamayacağınız büyülü bir an!

Kapadokya'da görülecek Aşk Vadisi
La Love Vadisi © Aleh Varanishcha

Derinkuyu yeraltı şehrine inin

Yapısı dünyanın en büyük yeraltı şehri 13. yüzyılda yaklaşık 20.000 nüfusu zulümden korumak amacıyla başladı. Ziyaret sırasında, 85 metre yeraltına inecek ve şaşırtıcı bir dizi oturma odası, depolama alanı ve hayvan barınakları keşfedeceksiniz. 52 adet havalandırma bacası ile her yer havalandırılıyor!

Derinkuyu Kapadokya yeraltı şehri
Derinkuyu yeraltı şehri © ninelutsk

Beyaz vadide başka bir gezegende olduğuna inanmak

Aşk Vadisi’nden hemen sonra Uçhisar yönünde yer alan Beyaz Vadi çok farklı manzaralar sunuyor. Peri bacaları yol veriyorbüyük beyaz tüf kaya oluşumları. İnce ışık oyunu, bu panoramaya büyülü bir ay görünümü kazandırıyor! Yaz aylarında güneş gözlüklerini unutmayın.

Kapadokya'daki Beyaz Vadi
Beyaz Vadi © DenisProduction.com

Güvercinlik Vadisi’ndeki muhteşem yapıları görün

Bu vadi adını şuradan almaktadır. etkileyici sayıda güvercinlik hangi nokta. Onlar kayaya oyulmuş 19. ve 20. yüzyıllar arasında. Daha sonra çifte kullanımları vardı: güvercinler haberci olarak kullanıldı ve dışkıları tarlaları gübrelemek için gübre olarak kullanıldı.

Kapadokya'daki güvercin vadisi
Güvercinler Vadisi © vladk213

Kızıl Vadi ve Pembe Vadi’de yürüyüş yapın

Bu iki vadiyi ziyaret etmek Kapadokya’da mutlaka görülmeli. Yürüyüş hayran olmanızı sağlar Güllüdere et Kızılçukur aynı gün. Daha sonra bir dizi kaya oluşumu keşfedeceksiniz, hepsi kıvrımlı ve hardal tonlarında. Yakında unutamayacağınız büyüleyici bir gösteri! Özellikle birçoğunu ağırladıkları için mağara kiliseleri bin yıllık fresklerle süslenmiş.

Kapadokya'da Kızıl Vadi
Kızıl Vadi © gilitukha

Kılıçlar Vadisi’nde yürüyün

Bu vadinin kayaları kılıçtan çok mantar şeklindedir! Gerçek şu ki, öncekilerden hala çok farklı olan manzaralar bulacaksınız. Daha karanlık ve daha dik, yerler benzersiz bir atmosfer yayıyor. İyi plan : Yürüyüşün ortasında tipik bir kafe bulunur, olağanüstü bir ortamda bir bardak portakalın tadını çıkarabileceğiniz hoş bir mola!

kılıç vadisi türkiye
Kılıçlar Vadisi © Nadzeya

Tokali Kilisesi’ne hayret edin

Kapadokya’da görülmesi gereken tüm kaya kiliseleri arasında, “Döngü Kilisesi” olarak da adlandırılan Tokali’ninki kuşkusuz en etkileyici olanı. Göreme Milli Parkı’nın kalbinde yer alan ve 10. yüzyılın başında inşa edilmiş olan sayısız ortaçağ freskleri dikkat çekici şekilde korunmuştur.

Tokali kilisesi
Tokali Kilisesi © EvrenKalinbacak

Zelve açık hava müzesini ziyaret edin

Le Zelve açık hava müzesi Kapadokya’da görülmesi gereken harikaların bir özetini sunan sıra dışı bir sitedir. Birçok açıklayıcı panelin olduğu yolu takip ederek hayran kalabilirsiniz. nefes kesici yeryüzü şekilleri, girebileceğiniz kiliseler ve meskenler, değirmenler ve güvercinlikler. Sessizce ziyaret etmek için 2 saat bekleyin!

parc de Zelve
Le parc de Zelve © Iraklis Milas

Sarıhan Kervansarayı’nın mücevherlerine hayran kalın

İslam mimarisinin bu yüce örneği tüccarların ve hacıların kervanları için bir mola yeri olarak hizmet etti. 13. yüzyılda inşa edilmiş ve 20. yüzyılda restore edilmiş, Sarıhan Kervansarayı ahırları, dükkanları ve yaşam alanlarını barındırır. Çok ince oyulmuş muhteşem girişi ve cepheyi kaçırmayın.

kervansaray Sarıhan
Sarıhan Kervansarayı © Ahmet

Sobesos arkeolojik sitesini keşfedin

Kapadokya’nın tarihi hakkında biraz daha fazla şey keşfetmek için, tarihin son kalıntılarından biri olan Sobesos’a gidin. bölgede Romalıların varlığı. 2002 yılında keşfedilen bu şehir MS 4. yüzyılda inşa edilmiştir.Hepsi muhteşem mozaikler ve kabartmalarla süslenmiş Agora’ya, termal banyolara, bazilikaya ve mezarlığa hayran kalacaksınız.

Kapadokya'daki Sobesos antik kenti
Sobesos antik kenti © lic0001

Uçhisar Kalesi’ne tırmanın

Uçhisar Kalesi, 179 metrenin tepesinden bölgenin en yüksek noktası. mutlaka teklif eder en güzel manzara Kapadokya’da görmek mümkün. Yukarı çıkmak için arabayla ulaşım mümkündür, ancak Aşk Vadisi’nden yukarı ve güvercinler vadisinden aşağı yürüyüş parkuru da yapabilirsiniz.

Gün batımında Uçhisar Kalesi
Gün batımında Uçhisar Kalesi © ValentinValkov

Uçhisar şehri içinden menderes

Le ilkel köy Uçhisar bölgesinin en güzellerinden biridir. Aynı adı taşıyan dağın hakim olduğu, Göreme’den çok daha az turistik. Geniş galeri ve mağara ağıyla, site bugün hala yaşıyor ve görkemli manzaralar sunar.

Kapadokya'da Uçhisar
Uçhisar © Yvann K

Kullanışlı bilgi

İşte Türkiye’nin bu güzel bölgesindeki konaklamanızı hazırlamak için bazı bilgiler:

  • Kapadokya’ya ulaşmak için ideal olan bir iç çizgi İstanbul, İzmir, Bodrum veya Antalya’dan. Uçhisar’a 80 km, Göreme’ye 70 km mesafedeki Kayseri Havalimanı’na ineceksiniz.
  • plan sitede en az 3 gün. Ancak zaman ayırmak istiyorsanız, Kapadokya’da görülecek her şeyi keşfetmek için bir hafta gerekli olacaktır.
  • Dolaşmak için havalimanına geldiğinizde araba kiralamak daha iyidir. O zaman tamamen özgür olacaksın ve yollar mükemmel bir şekilde korunacak.
  • Bölgenin kalbinde, şirin kasaba Göreme valizlerinizi koymak için mükemmel bir yer.
  • Birçok acente bölgeyi keşfetmek için turlar sunuyor. Ancak bunun farkında olun Kapadokya’yı bağımsız olarak ziyaret etmek çok kolay.

DAHA FAZLASI İÇİN : Türkiye’yi ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken tüm bilgileri bulun.

Kapadokya’nın olmazsa olmazları… ve sonrası?

Kapadokya’da görülecek tüm bu harikalarla, Türkiye geziniz kesinlikle harika olacak. Kalış sürenizi uzatabilirseniz İstanbul, İzmir veya Ankara ile ilgili yazılarımızı kaçırmayın. Bölgedeki diğer keşfedilmemiş mücevherleri biliyor musunuz? Onları yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Kartaca ve Sidi Bou Said’de yapılacak 7 ziyaret

Küba’ya gitmeden önce bilmeniz gereken 6 şey