Kamboçya’ya neden gidilir? Büyüleyici Asya’nın kalbine yolculuk…

Kamboçya’ya neden gidilir? Bin yıllık tapınaklar, zarif yemekler, misafirperverlik, manzaralar… olağanüstü bir gezi için pek çok varlık!

Kamboçya bir kez daha güvenle ziyaret edilebilecek bir ülkedirnın-nin başkenti Phnom Penh’den Angkor’un anıtsal kompleksine. Kamboçya’ya neden gidilir? güvencesidirbenzersiz bir yolculuk manzaralarının ve doğasının güzelliğinin, sakinlerinin misafirperverlik duygusuyla rekabet ettiği yer.

Kızıl Kmerlerin travma geçirdiği bir ülke

Bugün Kamboçya hala yeniden inşa edilen bir ülke. 1975 ve 1979 yılları arasında Kızıl Kmer rejimi tarafından kelimenin tam anlamıyla yok edildi: Nüfusun, özellikle entelektüel seçkinlerin katledilmesi, eğitim sisteminin yıkılması, kıtlık… Ülke yoksul kalmaya devam ediyor, ancak özellikle dışa açılma sayesinde ilerliyor. Ülkeye güvenliğin geri dönüşü ile el ele gelen turizm. şimdi var birçok hafıza yeri Phnom Penh’de olduğu gibi – Tuol Sleng müzesi, eski S-21 hapishanesi – ve eski imha kampı olan Choeung Ek anıtı.

Budist rahipler
Budist rahipler ©sasint

Phnom Penh, modern bir başkent

Neden Kamboçya’ya gidip Phnom Penh’deki ziyarete başlamalısınız? Çünkü yolculuk genellikle başkentte başlar. Bu şehrin birçok Budist dini binası vardır: Bu nedenle, Kraliyet Sarayı yakınında bulunan olağanüstü Wat Phnom pagodasını veya Silver pagoda’yı ziyaret etmek kesinlikle gereklidir.
Phnom Penh aynı zamanda dinamik bir şehirdir Gezinme, Phsar Thmey pazarı olarak da adlandırılan devasa merkezi pazarın kanıtladığı gibi, mimarilerin çeşitliliğini ve sakinlerinin canlılığını takdir etmenizi sağlar.

Budist rahipler
Rahiplere teklifler, Phnom Penh ©sasint

Angkor, Kamboçya’nın sembolü

Başkentten sonra Angkor yönü, Kmer İmparatorluğu’nun eski başkenti 9. ve 14. yüzyıllar arasında Güneybatı Asya’nın tamamında hüküm süren. Kalıntıları ülkenin kuzeyinde yer alır ve UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenir. Angkor’un ziyaret edilecek birkaç anıt seti vardır.
En ünlüsü, şeklini Kamboçya bayrağından alan Angkor Wat tapınağıdır: bir hendekle çevrili, karmaşık mimarisi kısmalarla dekore edilmiştir ve merkezi kutsal alan içinde kademeli bir sıra halinde düzenlenmiş 5 kulesi vardır. tapınağın karakteristik silueti.

angkor
Tapınaklar d’Angkor ©James Wheeler

Kamboçya ormanına giriş yapın

Angkor’un ikinci büyük kompleksine, bir zamanlar kraliyet şehrine ev sahipliği yapan Angkor Thom denir. Az ya da çok orman tarafından işgal edilen şehrin birkaç önemli tapınaklar Phiméanakas’taki gibi veya iki teras: Fillerin terası ve Cüzzamlı Kral’ın terası, ikisi de kısmalarının inceliğiyle takdir ediliyor. “Kamboçya’ya neden gidilir” sorusunun yanıtı tek başına bu sebep olmalıdır!
Angkor’un yaklaşık yirmi kilometre kuzeyindeki görülmeye değer Banteay Srei tapınağı, daha sonra Fransız Orta Doğu Okulu tarafından Kamboçya ormanının keşfi sırasında keşfedildi.

Angkor Vat
Angkor Vat ©dMz

Pirinç ve balık, temel gıda maddeleri

Birçok Asya ülkesi gibi Kamboçya da tipik ve rafine bir gastronomi Fransız, Vietnam, Tay ve Çin etkilerini karıştıran. Pirinç ana malzemedir. Restoranlarda öğle yemeği için gezginler, ızgara balık (trey aing) veya kızarmış (trey chean) ve hatta çorba (somla macho banle) bazlı birçok yemekle ziyafet çekebilir.
Daha tipik olan, bazı Kamboçyalılar çekirgeler veya ızgara tarantulalarla beslenmekten çekinmiyorlar… Amatörlere duyurulur!

Kamboçya’da konaklama için ipuçları

Pol-Pot rejiminin gerçekleştirdiği tahribat nedeniyle bugün Kamboçya’da konaklama oldukça pahalı olabilir çünkü çoğu otel 90’ların başında BM’nin gelişinden sonra yapılan yeni inşaatlardır.Bu nedenle Phnom Penh’deki oteller bazen oldukça pahalıdır, özellikle son dakikada rezerve edildiyse.
sonuçta, en iyi kalite/fiyat oranını pansiyonlarda buluyoruz. ucuz odalar ile. Bu tür konaklamanın ana avantajı, Kamboçyalılarla doğrudan karşılaşmaya izin vermesidir.

pratik bilgiler

Kamboçya’ya gitmek ister misin? Başarılı bir konaklama sağlamak için OK Voyage, pratik bilgilerinden ve iyi planlarından yararlanmanızı sağlar.

  • Turizm Ofisi : Kamboçya Turizmi, le Kamboçya turizm resmi web sitesi
  • Pasaport ve vize : Kamboçya’ya dönmek için vize zorunludur, internet üzerinden, Fransa’daki Kamboçya büyükelçiliğinden, bir seyahat acentesinden veya havalimanına varışta satın alınabilir.
  • Para ve değişim : Kamboçya’nın para birimi Riel’dir (KHR), ancak dolar hemen hemen her yerde kabul edilir.
  • Jet lag : Fransa ile yazın 5, kışın 6 saat zaman farkı vardır. Yaz aylarında Paris’te saat 12 olduğunda, bu nedenle Phnom Penh’de saat 17:00’dir.

ulaşım

  • Kamboçya’ya Ulaşım : Phnom Penh Uluslararası Havalimanı, Avrupa’dan neredeyse tüm uçuşları alıyor. Otobüsler ve taksiler daha sonra şehir merkezine ulaşmanıza izin veriyor.
  • Kamboçya’da Dolaşmak : bir otobüs ağı ülkeyi geçiyor ve giderek daha fazla gelişiyor. Kamboçya’da dolaşmanın güvenilir, kullanışlı ve ekonomik bir yoludur.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Mauritius’un 7 harikası

Guadeloupe’yi 25 fotoğrafla keşfedin