Kamboçya mı Vietnam mı? Hangi destinasyon size en uygun?

Kamboçya ve Vietnam, her biri dikkate değer turistik, kültürel ve doğal varlıklara sahip iki komşu Güneydoğu Asya ülkesidir. Bu, bu iki hedef arasındaki seçimin bariz olmaktan uzak olduğu anlamına gelir. Sizi seçiminizi kolaylaştıracak kriterleri keşfetmeye davet ediyoruz!

Kamboçya VS Vietnam: karşılaştırma kriterleri

Kamboçya’da SiemReap yakınlarındaki Angkor mimari kompleksine, Vietnam’da Halong Körfezi’ni ünlü yapan görkemli karstik oluşumlardan pişmanlık duymadan hayran kalabilmek için, ya da tam tersi, tutkularınıza ve arzularınıza göre seçim yapmak daha iyidir. Ancak iklim, yaşam maliyeti veya bütçe, sağlık ve güvenlik ve mevcut faaliyet türleri gibi birkaç kriteri de hesaba katmalısınız.

Kamboçya, görkemli tapınakları, canlı pazarları ve sakinlerinin nezaketi ile kültürel keşifler konusunda tutkulu gezginleri büyülüyor. Bu ülke doğaseverleri de büyülüyor, doğa harikaları ve yeşil kırsal sayesinde. Bu muhteşem ülkeyi kesinlikle keşfedilmesi gereken bir yer yapan şey.

Güneydoğu Asya’nın İncisi lakaplı Vietnam, kültürel cazibe merkezleri ve manzara çeşitliliği ile gezginleri şaşırtıyor, her biri diğeri kadar büyüleyici. Gerçekten de, Unesco tarafından sınıflandırılan Tam Coc veya Phang Nha’nın bulunduğu Halong Körfezi’nin büyülü manzaralarına hayran kalabileceğiniz yer Vietnam’dır.

İklim ve hava durumuna göre hangi destinasyon seçilmeli?

İklimsel açıdan en misafirperver destinasyonu belirlemek için, kırsal kesimde kaçamaklar ve turistik ziyaretler için uygun iklim koşullarının dikkate alınması yeterlidir.

En hoş hava: Kamboçya ve Vietnam

Bu iki varış noktasının tümü Güneydoğu Asya’da olduğundan, bazı benzerlikleri vardır. Tropikal iklim, iki mevsimin değişmesiyle karakterize edilir: Kasım-Nisan arası kuru mevsim ve Mayıs-Ekim ayının sonuna kadar olan yağışlı mevsim.

Vietnam’daki bölgelerin farklı coğrafi konfigürasyonları, iklim koşullarının çeşitlenmesini haklı çıkarmaktadır. : güneyde tropikal ve kuzeyde subtropikal, iki mevsim kuzey ve güney arasında hafifçe dengelenir. Her neyse, Vietnam ve Kamboçya’yı keşfetmek için en iyi zaman kurak mevsim olmaya devam ediyor.

Uçak bileti fiyatlarına göre hangi destinasyon seçilmeli?

Uçak bileti fiyatlarına göre tercih edilen destinasyonu bulmak için, analizimiz düşük ve yüksek turizm sezonundaki en ucuz fiyata dayanmaktadır.

En ucuz ortalama gidiş-dönüş fiyatı: Vietnam

En ucuz uçak bileti ödülü Vietnam’a gidiyor. Fransa ve Vietnam arasındaki bir dizi dönüş uçuşunun ve Kamboçya ile Fransa arasındaki dönüş uçuşlarının karşılaştırılması, Vietnam için dönüş biletlerinin 25 ila 82 € daha ucuz olduğunu gösteriyor.

Vietnam, Tam Coc
Vietnam, Tam Coc ©Rod Waddington / Flickr

Bütçenize göre seçeceğiniz destinasyon

Konaklama süresince yaşam maliyetleri göz önünde bulundurularak, makul bir seyahat bütçesi ile en erişilebilir destinasyonu belirlemek mümkündür.

En ucuz destinasyon: Vietnam

Vietnam’da yaşamanın maliyeti Kamboçya’ya kıyasla çok daha ucuz. Sonuç olarak, Vietnam’da iki kişi için iki haftalık konaklama, Kamboçya’da kalmaya kıyasla konaklama, yemek, ulaşım ve etkinlikler için birkaç yüz avro tasarruf sağlıyor. Yani bütçenize göre seçim yapmanız gerekiyorsa, Daha az bütçe yoğun olan Vietnam ancak canlandırıcı deneyimler sunabilir.

Yaşam kalitesi: sağlık, güvenlik, temiz hava

Yaşamanın iyi olduğu hedefi bulmak için güvenlik ve sağlık sorularıyla ilgilenmek yeterlidir. Refah açısından hangi destinasyon tercih edilmelidir: Kamboçya mı yoksa Vietnam mı?

Vietnam’da hayat güzel

Vietnam, Kamboçya’da bulunana kıyasla turistik yerleri ve nispeten rahat yaşam kalitesi için birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Etkisinde, sağlık sistemi tatmin edici. Güvenlik açısından, her iki varış noktası da nispeten güvenlidir, ancak yankesicilerin yaygın olmaya devam ettiği kalabalık yerlerde her zaman uyanık olmak gerekir.

Gezginlerin görüşlerine göre hangi destinasyon seçilmeli: Kamboçya mı yoksa Vietnam mı?

Vietnam ve Kamboçya arasında karar vermekte hala sorun yaşıyorsanız, bu destinasyonlardan birinde kesin deneyime sahip gezginlerin görüşlerine güvenebilirsiniz.

Gezginlerin tercihi: Kamboçya ve Vietnam

Kamboçya ve Vietnam arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda görüşler bölünmüş durumda. Etkisinde, Angkor tapınaklarını ziyaret etmeyi sevenlerara sokaklarda dolaşın ve Siem Reap, Battabamg veya Phnom Penh’in kolonyal evlerine hayran kalın veya Tonlé Sap gölünde bir gezinin tadını çıkarın, Kamboçya’yı tercih et. Ancak tarihi anıtları ve antik imparatorluk şehirlerini, müzeleri keşfetmek veya Halong Körfezi veya Mekong Deltası’nda geziler yapmak isteyenler… Sahilde uzanmak, Vietnam’ı tereddüt etmeden tercih edin.

Kamboçya, Angkor
Kamboçya, Angkor © Baldwin / Flickr

Giriş yöntemlerine göre varış noktanızı seçin

Özellikle zor prosedürleri sevmiyorsanız, giriş formalitesine göre varış noktanızı seçmeniz de mümkündür. Hangi varış noktasının en iyi olduğunu bulun: Kamboçya veya Vietnam.

En kolay giriş prosedürleri: Vietnam

Vietnam’da 15 günden fazla kalış için, ülkeye serbestçe girebilmek ve dolaşabilmek için vize zorunludur. Bunu not etmek için Fransız vatandaşları Vietnam’da 15 günden az konaklamalar için vizeden muaftır. Ayrıca Fransa dahil 40 ülke için online vize başvurusu yapılabilmektedir.

Kamboçya’ya giriş vizesi de gereklidir, sadece ikamet edilen ülkedeki Kamboçya Büyükelçiliği ile yapılmalıdır, çünkü Kamboçya artık e-vize vermemektedir.

Ziyaret edilecek ilgi çekici yerlere göre hangi ülkeyi seçmeli?

Bir destinasyonun ilgisi, yapılacak faaliyetlerin çeşitliliğinde, keşfedilecek kültürel ve doğal alanlarda ve zevkleri çeşitlendirme olasılığında yatmaktadır.

En çok UNESCO sitesine sahip destinasyon: Vietnam

Vietnam, şüphesiz en çok UNESCO sitesine sahip destinasyondur. Ülke, Unesco tarafından Dünya Mirası olarak listelenen 5 kültürel alana sahiptir.Ho Hanedanlığı Kalesi, Huê Anıtlar Grubu, Mi-sön Tapınağı, İmparatorluk Şehri Thang Long-Hanoi’nin Merkez Sektörü ve Hoi An’ın Eski Kenti olan Ha-Long doğal sit alanları Bay ve Phong Nha – Ke Bang Ulusal Parkı ve Trang An’ın peyzaj kompleksi olan karma bir site.

Kamboçya’daki üç kültürel alan, Angkor, Preah Vihear tapınağı ve Sambor Prei Kuk tapınak alanı olmak üzere Unesco mirası olarak listelenmiştir., antik Ishanapura arkeolojik alanı. Kraliyet Kamboçya Balesi, Lakhonsbek Gölge Tiyatrosu gibi diğer somut olmayan miraslar, Unesco’nun somut olmayan mirası arasındadır.

En kültürel destinasyon: Vietnam

UNESCO mirası olarak listelenen birçok kültürel alan göz önüne alındığında, Vietnam şüphesiz en kültürel destinasyondur. Ancak Angkor, Preah Vihear ve Sambor Prei Kuk tapınakları da Kamboçya’daki kültürel destinasyon unvanına değer. Bu, kaldıkları süre boyunca yalnızca iki veya üç siteyi ziyaret edebilenler için bu iki destinasyonun birbirine bağlı olduğu anlamına gelir. Aksi halde, Kamboçya Bon Om Touk ile öne çıkıyorKamboçyalıların Tonle Sap Nehri’nin akış yönünün tersine dönmesini kutladıkları yağmur mevsiminin sonunda düzenlenen su festivali.

Vietnam, Renk
Vietnam, Renk Tonu ©Jorge Cancela / Flickr

AYRICA OKUYUN : Ho Chi Minh City’de (veya Saygon’da) görülmesi gereken 10 yer

Peki sizin seçiminiz hangisi: Kamboçya mı yoksa Vietnam mı?

Kamboçya ve Vietnam’ın belirli bir benzerliği var, ancak her ülkenin kendi turizm varlıkları da var. Beklentilerinize ve tutkularınıza göre size en uygun destinasyonu bulmak size kalmış.. Kendi seçim kriterlerinizi göz önünde bulundurarak, sizi en çok büyüleyen destinasyonu yorumlarda bize bildirin.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

3 görülmesi gereken yer

Ürdün’e neden gidilir?