kaçırılmaması gereken 5 şey

Sürdürülebilir turizmin Eldorado’su Kosta Rika, manzaralarının zenginliği ile baştan çıkarıyor. Ayrıca yanardağlara, zipline’a da yaklaşabilirsiniz…

Latin Amerika’nın tüm zenginlikleri Kosta Rika’da

Maymunlar, kedigiller, kelebekler, sürüngenler, kuşlar… Nikaragua ve Panama arasında yer alan Kosta Rika, gezginlere dünyanın en güzel biyolojik çeşitliliklerinden birini sunuyor. Doğa gezileri sırasında, Kosta Rika’nın olmazsa olmazlarından bir seçki burada.

1. Kolomb öncesi altın müzesini ziyaret edin

Latin Amerika tarih meraklıları, özellikle Kolomb öncesi dönemlerle ilgilenenler, San José’yi ziyaret etmek için San José’ye gidecekler. Kolomb öncesi Altın Müzesi, en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. 500 yılına dayanan 1.600’den fazla Kolomb öncesi nesne, aranan altın antika koleksiyonunu oluşturuyor (küpeler, muskalar, erotik heykelcikler, vb.).

Kolomb öncesi Altın Müzesi

2. Poas veya Arenal volkanlarına yaklaşın

Kosta Rika, yedi aktif volkan ve 60 sönmüş veya sönmüş örnek ile özellikle volkanik bir bölgede yer almaktadır. Başkent San José’nin kuzeyinde yer alan Poas Milli Parkı, asit dumanlı bir gölün sığınağı olan krateriyle merak uyandıran aynı adlı yanardağıyla en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

Deniz seviyesinden 2708 metre yükseklikte bulunan ve nefes kesen turkuaz renkli gölüyle yanardağa yürüyüş parkurları meraklıları götürüyor. Diğer volkanik cazibe, daha da kuzeyde Arenal olarak adlandırılır. Parkurlar ayrıca güvenlik nedenleriyle kratere ulaşmadan Kosta Rika’daki en genç yanardağı keşfetmenizi sağlar.

Parc ulusal Poas

3. Monteverde’de Ziplining

Kosta Rika dağlık kabartma bakımından zengindir. Birçok tropik orman ülkeyi işgal eder ve dünyadaki en iyi korunmuş biyolojik çeşitlilikten birinin sığınağıdır. Monteverde bölgesinde, Cordillera de Tilaran’da deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikte heykelsi bir manzaraya bakan asma köprüler sayesinde gezginler ağaçlara karışıyor.
Ağaç tepeleri seviyesinde gezinmek ve gölgelik üzerinde gelişmek için, ziyaretçiler bir zip hattı kullanarak bir yokuştan diğerine gidebildiğinden, oldukça atipik ulaşım araçları yerleştirildi.

Monteverde Kanopi

4. Beyaz su raftingine gidin

Burası rafting cenneti. Birden fazla nehir tarafından geçilen Kosta Rika, beyaz sularda heyecan arayanlar için oldukça büyük bir oyun alanı sunuyor. Çeşitli seçenekler, Pacuare Nehri’nden Sarapiqui üzerinden Reventazon’a kadar farklı düşüşlerle omuzları ovalamanıza izin verir.

Kosta Rika'da Rafting

5. Sarchi şehrinin kağnı arabalarını keşfedin

Modaya uygun bir yer olmanın ötesinde, Kosta Rika kültürünü bünyesinde barındırdığı için kaçırılmaması gereken bir adres. Başkent San José’den yaklaşık elli kilometre uzaklıktaki küçük Sarchi kasabası, kağnı geleneğini geliştiren bir zanaat merkezine ev sahipliği yapıyor. Burada, el işçiliği ile boyanmış bu arabaların ışıltılı renklerle üretimine şahit olabilirsiniz. 200’den fazla atölye kapılarını açıyor. Başlangıçta, bu arabalar 19. yüzyılda kahve taşımak için kullanıldı.

öküz arabası fabrikası

Kosta Rika’nın hazineleri

Şüphesiz anlayacağınız üzere Kosta Rika’da hiç sıkılmıyoruz! Bu destinasyonda keşfedilecek daha pek çok şey var ama biz size yolculuğunuz için birkaç sürpriz bırakıyoruz… İyi yolculuklar!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Antalya’da mutlaka görülmesi gereken 7 yer

Cerbehood: Cerbe’nin diğer yüzü