İzmir ve çevresinde ne görülmeli? Görülmesi gereken ziyaretler!

Türkiye’nin batısındaki İzmir, ülkenin üçüncü büyük şehridir. Eskiden Smyrna olarak bilinen, ticari limanı ve turistik yerleri sayesinde gelişmiştir.

Güzel İzmir, Türklerin dediği gibi, Ege Denizi’ndeki bir körfezin dibinde yer alır. Şehir, çevredeki dağların kenarı boyunca yavaşça uzanıyor. Rüzgarlarla dolu, deniz havasıyla sarhoş olan, rüya gibi bir destinasyona ait her şeye sahip.. Peki İzmir ve çevresinde görülecek tam olarak ne var? Lideri takip edin !

Voir la place Konak Meydani

İzmir şehrinin kalbinde, körfez boyunca yer alan devasa Konak Meydanı meydanı uzanır. Burada özellikle şehrin amblemi olan saat kulesini göreceksiniz. Belediye binasının yanı sıra Yalı Camii’ni (Konak camii olarak da adlandırılır) görebileceğiniz çok canlı bir yer. Oradan çok uzak olmayan İzmir’in ana pazarı: Kemeraltı Pazarı.

Konak Meydani Izmir
Konak Meydani à Izmir ©DR

Bir günde İzmir’i gezmek ister misiniz? en etkilisi rehberli tur rezervasyonu yap İngilizce konuşan bir rehber ile. Ardından İzmir’in tüm sırlarını ve ünlü Yunan Agorası’nın kalıntılarını keşfedeceksiniz.

Kemeraltı Çarşısı’nda dolaşın

Türk şehri diyen çarşı diyor! İzmir’de mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Kemeraltı Çarşısı, yaya merkezinin birkaç caddesini kapsıyor. Arnavut kaldırımlı sokakların labirentinde kaybolmaktan korkmayın, mekanın büyüsü bu! Her şeyden biraz satan çok sayıda tezgah bulacaksınız: giyim, deri el sanatları, mücevher, yiyecek vb. Gözlerinizi geniş açın, kokuların sizi yönlendirmesine izin verin ve keyfini çıkarın! Bavulunuzdaki bazı hediyelik eşyaları geri getirmek için ideal bir yürüyüş.

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Pazarı © Francisco Anzola / Flickr

İzmir Arkeoloji Müzesi’ni keşfedin

İzmir’in her yerinde Efes veya Milet gibi birçok arkeolojik alan bulunmaktadır. Bu kazıların sonuçları bu müzede sunulmaktadır: lahitler, Roma büstleri, bronz veya pişmiş toprak nesneler vb. Bu bölgenin tarihi zenginliğini anlamak için İzmir’de görülmesi gereken kültürel bir yer!

Milet Türkiye
Milet arkeolojik alanı ©DR

Asansör’de gökyüzüne çıkın

İzmir’de görülmesi gereken sembolik bir yer olan Asansör (Fransızca “asansör” kelimesinden gelir), şehri olağanüstü bir şekilde görmenizi sağlayacaktır. Ücretsiz olarak kabine tırmanın ve panoramaya hayran olmak için tırmanıştan yararlanın. Tepeye vardığınızda, büyüleyici bir ortamda öğle yemeği için restoranda durabilirsiniz! 20. yüzyılın başlarında pratik nedenlerle (malların şehrin altından yukarısına taşınmasını kolaylaştırmak için) inşa edilmiş olup, şimdi İzmir’in başlıca turistik mekanlarından biridir.

Asansor Izmir
İzmir Asansörü, sağda ©DR

İzmir Körfezi’nde yelken açın

Ege Denizi’nde güneşli bir günün tadını çıkarmak ister misiniz? ? Kendinizi baştan çıkarmaya bırakın izmir körfezinde seyir. Daha sonra muhteşem manzaraları görme ve güzel turkuaz sularda yüzme fırsatına sahip olacaksınız.

İzmir körfezi ve çevresinde tekne turu
İzmir Körfezi ve çevresinde tekne gezisi © Alizada Studios

Karagöl Parkı’nda yürüyüş

İzmir’de görülmesi gereken büyülü bir yer, şehirden yaklaşık on beş kilometre : Karagöl Milli Parkı. Pikniğinizle serinlemek için bir gün yola çıkın. Türkçede Karagöl “kara göl” anlamına gelir, ancak endişelenecek bir şey yoktur: bu gezi çok hoş bir pastoral mola olabilir özellikle yaz ortasında iki ziyaret arasında! Spor ayakkabılarınızı giyin ve orman patikalarında dolaşın ve gölün etrafında dolaşırken güzel bir üzümlü dondurmanın tadını çıkarın!

karagöl
Karagöl ©DR

Smyrna Agorasını ziyaret edin

Gerçek bir açık hava müzesi olan Agora, İzmir’de görülmesi gereken başlıca arkeolojik sit alanıdır. MÖ 4. yüzyıldan kalma Smyrna antik kentinin kalıntılarını keşfedebilirsiniz.. 178 yılında bir depremle kısmen yıkılan yapı, Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından yeniden inşa edilmiştir. Sitenin büyük bir kısmı ziyarete kapalı olsa bile (arkeologların çalışmasına izin vermelisiniz!), özellikle çok iyi korunmuş su kanalları için ziyaret görülmeye değer.

şimdi Smyrna
Smyrna Agorası © Leonid Andronov

Efes arkeolojik alanını keşfedin

Efes birçok yönden önemli bir yerdir, ancak esas olarak ilk Hıristiyanların zamanının büyük merkezlerinden biri olduğu için. Roma dönemine ait kalıntılar mükemmel bir şekilde korunmuştur.hamamları, birkaç tiyatroyu, bir zafer takısını, bir Trajan çeşmesini ve hatta bir Domitian meydanını, hatta bir Hadrian tapınağını görmenizi sağlayacak. İzmir’de kalıyorsanız keşfetmek için olağanüstü bir site! (seyahatinizi ayırtın şu anda)

Efes
Efes’teki Celsus Kütüphanesi ©DR

Bergama sitesine hayran kalın

Efes bir Roma kenti ise, Pergame Helenistik dönemden kalmadır. Özellikle üzerinde bulunduğu ünlü akropolü keşfedeceksiniz. Kraliyet saraylarının temellerini, Trajan tapınağını veya Bergama kütüphanesini bulacaksınız.. Ayrıca, Roma su kemerlerinin muhteşem manzarasına sahip olacağınız cephaneliklerin yanında bir tur atın. Son olarak, Asklepeion kalıntıları kutsal yol, küçük tiyatro veya mermer yüzme havuzu ile görülmeye değerdir.
👉 Uzaklaş İzmir’den Bergama gezisi (Fransızca bilen bir rehber eşliğinde)

Bergama
Bergama’daki Trajan tapınağı ©DR

Kullanışlı bilgi

İzmir’deki konaklamanızı hazırlamanıza yardımcı olmak için, şehir hakkında bazı bilgiler:

  • İzmir’de görülecek her şeyi gezmek için ideal olan, özellikle Efes veya Karagöl Parkı gibi şehir dışı ziyaretler için araç kiralamaktır.
  • Geleneksel konaklamanın yanı sıra konaklama açısından otellerkolayca yapabilirsiniz aile yanında konaklama. En saf Osmanlı geleneğinde kalmaya yetecek kadar konukevine dönüştürülmüş birçok çiftlik de var!
  • Kamp malzemeleriniz varsa bilin ki İzmir çevresindeki kırsal doğanın ortasında uyumak için cennetin küçük köşeleriözellikle vahşi kampçılık ülkenin her yerinde kabul edildiğinden!
  • İzmir’e gitmek için birçok uçuş doğrudan Fransa’dan. Paris’ten 3 saat 30’a kadar sayın. yerinizi ayırtmayı unutmayın havaalanı/konaklama transferi önceden.
Karaburun Izmir
Karaburun İzmir ilinde ©DR

İzmir’in olmazsa olmazları… ve sonrası?

Ege Denizi’nin kıyısında yer alan İzmir, gezginler için genellikle çok hoş bir giriş kapısıdır. Kararlı bir şekilde Batı’ya dönmüş, sahilde ziyaretleri ve tembelliği birleştiren bir konaklama için mükemmel bir üstür. Türkiye seyahatiniz devam ediyorsa, seyahatinize daha iyi hazırlanmak için İstanbul veya Antalya ile ilgili yazılarımıza bir göz atın!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Moğolistan: gerçek bir vahşi ülke

Havana’yı ve temellerini ziyaret edin, sadece…