İsviçre’deki en güzel şelalelerin ilk 10’u!

İsviçre’deki en güzel şelalelerin nerede olduğunu bilmek ister misiniz? İşte seçimimiz!

İsviçre elbette peynir ve çikolatadır, bankalar ve finanstır, ama aynı zamanda ve hepsinden önemlisi korunmuş ve eşsiz bir doğa. Memleketin rölyefi, tabiatın şekillendirdiği, özellikle de içlerinde sevdiğimiz güzelliklerin bir kısmını saklıyor. birçok su yolu hangi yüksek dağları geçer. İşte İsviçre’deki en güzel şelalelerin ilk 10’u!

Thur şelaleleri

ilçesinde Aziz GallThur şelaleleri, akışlarının güzelliği ile ünlüdür. Bir yerden atlayarak 23 metre yükseklik, dönen sular yoldan geçenler için büyüleyici bir resim oluşturur. Ve bu özellikle doğrudur kar erimesi dönemi ya da şiddetli yağmurdan sonra!

Perşembe Çağlayanları
Pers Çağlayanları © Dieter Kenz

Çağlayan de Foroglio

İsviçre’deki en güzel şelaleler bölgenin her yerine dağılmış durumda. İçinde ticino kantonu, Foroglio şelalesi kesinlikle en muhteşem olanıdır. Şelalenin eteğinde, köy kilisesinin etrafına toplandı 100 metreden daha yüksek bir düşüşle suları yükselen bu eşsiz şelaleye kalıcı bir saygı gösteriyor gibi görünüyor!

İsviçre'deki en güzel şelaleler arasında Foroglio şelalesi
Foroglio şelalesi © Michael Major

La cascade d’Iffig

Bir başka kanton, Bern kantonu, etkileyici bir çağlayan 100 metreden fazla her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Burada şelaleye ün kazandıran çok gerçek olsa da yerin güzelliği değil, suların aktığı havzadır. Biriken enerji, pelvisi gerçek bir doğal jakuzi !

İsviçre'deki Iffig şelalesi
Iffig şelalelerinde © totoa.grafie

Staubbach Şelaleleri

İsviçre’deki en güzel şelalelerden bazıları ülke genelinde hayranlıkla izlenebilirken, bazı kantonlar hala diğerlerinden daha iyi durumda. Ve bu özellikle Bern kantonu. Staubbach Şelaleleri, İsviçre’deki en yüksek ikinci şelaledir. 300 metre yüksekliğinde sonbahar! Şairlerin, örneğin Goethe’nin her zaman mekanlardan ilham almalarının nedenlerinden biri de kuşkusuz budur.

Staubbach şelalelerinde
Staubbach şelalesi © borisbelenky

Giessbach Şelaleleri

Yine aynı kantonda bulunan Giessbach Şelaleleri, özellikle on dört seviye Dağın eteğine ulaşmak için akışın dayandığı yer. Ve zamanınız ve imkanınız varsa, rahatlama ve rahatlama garantili Grand Hotel Giessbach’ta bir oda tutmanızı şiddetle tavsiye ederiz!

Giessbach Şelaleleri
Giessbach Şelalesi © Mario

l’Engstligen şelaleleri

Bern kantonunda tekrar tekrar, Engstligen şelaleleri ünlüdür İsviçre’nin en güzel şelaleleri arasında olmak, aynı zamanda akış parçalı olsa bile en yüksekleri arasında olmak. Buradaki vadiye düşüş 600 metreden fazla ! Her yıl, 250.000’den fazla hayran hayran burada kendini gösteren anlatısal enerjiden yararlanmaya geliyor. Şiddetle tavsiye ederiz!

İsviçre'deki en güzel şelaleler arasında Engstligen Şelalesi
Les chutes d’Engstligen © Schlierner

La cascade du Mürrenbach

417 metrelik serbest düşüş yüksekliği ile Mürrenbach İsviçre’nin en yüksek şelalesi. Gerçek bir doğa anıtı, burada yine her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. güçlü doğal duyumlar. Vahşi ve bozulmamış doğanın tüm sevenler için bir zorunluluktur!

Mürrenbach şelalelerinde
Mürrenbach şelalelerinde © PantaRhei / Wikimedia Commons

Les chutes du Reichenbach

Bern kantonu kesinlikle İsviçre’deki en güzel şelalelerin birçok temsilcisine ev sahipliği yapmaktadır. Reichenbach Şelaleleri kesinlikle onlardan biri, ancak daha edebi bir nedenden dolayı bu kadar ünlüler. Etkisinde, Burası Sherlock Holmes’un olduğu yer kendi ölümünü sahneledi uluslararası itibarın ünlü romanında!

İsviçre'deki Reichenbach Şelalesi
Les şutları du Reichenbach © Christopher

Les chutes du Trummelbach

Bazı şelaleler güçlerini görünürde sergilerken, diğerleri şöhretten kaçmak için dünyanın derinliklerinde saklanır. Trümmelbach Şelaleleri bu nedenle Avrupa’nın en büyük yeraltı şelaleleri. Elemanların gücünü tam olarak ölçmek için bir asansörle erişilebilir.

Trummelbach'ın yeraltı şelaleleri
Trummelbach’ın yeraltı şelaleleri © Roman Babakin

Le Saut du Doubs

Neufchâtel kantonuna gitmek için biraz Bern kantonunu terk edelim. Sonunda Brenets gölü, İsviçre’deki en güzel şelalelerden birini bulacaksınız, aynı zamanda iki ulus arasındaki ayrılığın kilometre taşlarından biri olduğu için Fransa’da da bulacaksınız. Ünlü Saut du Doubs ve 27 metre yüksekliğinde kesinlikle muhteşem bir ortamda sizleri bekliyor.

Doubs'ın sınırda atlayışı
Doubs sınırda atlıyor © Jeremie LORAND

İsviçre, şelaleleri… ve sonrası?

Ülke şelalelerle dolu olduğu için, İsviçre’deki en güzel şelalelerin bu çağrışımına sonsuza kadar devam edebilirdik. Eğer hoşuna giderse vahşi doğa, bu nedenle mutluluğunuzu her zaman burada, özellikle İsviçre Alpleri’nin dağlarında bulacaksınız. Ancak ülkeyi gastronomisiyle, gelenekleriyle veya anıtlarıyla da keşfedebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve kaldığınız süre boyunca hiçbir şeyi kaçırmamak için bu makaleyi okuyun!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimlerimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın

Kimlik hırsızlığı durumunda ne yapılmalı?

Serre Chevalier tatil beldesi hakkında tüm önemli bilgiler burada.