Havana’yı ve temellerini ziyaret edin, sadece…

Küba’nın başarısı gezginler için yadsınamaz. Karayipler’deki en büyük adanın varlıklarda eksik olmadığı söylenmelidir. Başkenti Havana’dan başlayarak.

Karayipler’deki en büyük adanın başkenti

Bir yanda Atlantik Okyanusu, diğer yanda Karayip Denizi. 1200 kilometre uzunluğunda ve 30 ila 210 kilometre genişliğinde. Hata yapmayın: Küba gerçekten de Karayipler’deki en büyük adadır. Ve eğer bu soyadı geri dönüşü olmayan bir şekilde ünlü korsanları düşündürüyorsa endişelenmeyin: Bugün Küba artık korsanların uğrak yeri değil, turistler için gerçek bir cennet!

En huysuzları haklı olarak turistlerin Küba’yı çarpıttığını söyleyecektir: kesinlikle ada bazı Batılı cazibelere teslim olmuştur. Ancak tüm özgün özelliklerini yitirdiğini söylemek yanlış olur. Rom, eski Amerikan arabaları ve purolar Küba kültürünün doğasında olan klişelerin birer parçasıdır. Ancak Küba aynı zamanda bir başkent olan Havana’dır, bu da tek başına Avrupa’dan bu uzun yolculuğu yapmaya yeter.

Havana’nın harikaları

Küba eski kare
© Matthias Oben / Pexels

Havana’nın tarihi merkezi de UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak sınıflandırılmıştır. Endülüs etkisine sahip birçok bina ve çok renkli cepheler ile İspanyol yerleşimcilerin mirasının orada çok mevcut olduğu söylenmelidir. Burada plaza de la Catedral’i, plaza Vieja’yı veya plaza de Armas’ı kaçırmak mümkün değil. Şehrin tepelerinde, Havanalı İsa nefes kesici bir panorama sunar… ve Havana’ya sahte bir Rio de Janeiro havası verir.
Kristof Kolomb mezarlığı, Hemingway müzesi, Vedado bölgesi veya Paseo del Prado, Küba gezisini unutulmaz kılan diğer yerlerden sadece birkaçı.

Havana’da mutlaka görülmesi gereken 3 yer

Anladığınız gibi, zenginliklerini keşfetmek için en iyisi şehrin kalbinde dolaşmaktır. Ancak burada ziyaretiniz sırasında kaçırılmaması gereken 3 adres var.

Devrim Müzesi (Havana)
Devrim Müzesi © DR
 • Devrim Müzesi
  Granma Anıtı olarak da bilinen Devrim Müzesi, Kübalıların egemenliklerini elde etme mücadelelerine tanıklık ediyor. Ziyaretiniz sırasında diğer şeylerin yanı sıra bir tank ve Granma yatını göreceksiniz.
 • Ernest Hemingway Müzesi
  Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Ernest Hemingway, uzun bir süre Küba’da artık birçok turistin ziyaret ettiği bir çiftlikte yaşadı. Kişisel eşyalarının ve kütüphanesinin ortasında gelişeceksiniz.
 • Ulusal Botanik Bahçesi
  Yaklaşık 600 hektarlık alanda, tropik bölgelerden, ayrıca Avustralya ve Amerika’dan doğal olarak gelen yaklaşık 4000 bitki türü düzenlenmiştir.

Havana’da dışarı çıkmak için 2 adres

Küba gece hayatının itibarı Amerikan ambargosundan bu yana biraz azaldıysa da, ada yine de eşsiz bir gece enerjisiyle hareket ediyor. Havana’da parti yapmak için bolca yer var: işte kaçırılmayacak 2 yerden küçük bir seçki…

 • Kabare Tropicana
  Havana’da özgün şovları ve enfes yemeklerinin eşi benzeri olmayan restoranıyla bu açık hava kabaresi sizleri muhteşem bir akşam için bekliyor. Lütfen dikkat: Tropicana’ya gelmeden önce rezervasyon yaptırmak daha güvenlidir çünkü burası çok popülerdir.
 • Orta Şaraphane
  Ernest Hemingway size hayal kurdurduysa, The Old Man and the Sea’nin yazarının gittiği Bodeguita del Medio restoranına gidin, Küba mutfağı sizindir!

Ama Küba da…

Yine de tüm cazibesine rağmen Küba gezinizde kendinizi Havana ile sınırlamak ayıp olur. Orada keşfedilecek şeylerin listesi neredeyse sonsuzdur: Gibara sahil kasabası, Viñales vadisi, Santa Clara (Che şehri), Zapata yarımadası, Jardines del Rey adacıkları, antik Koloni Trinidad şehri…

OKUYUNUZ:
Küba’ya seyahat: nereye gidilir ve adada ne ziyaret edilir?

Küba’nın harikalarını kaçırmamak için en kolay yol doğal olarak bölgeyi çok iyi bilen bir tur operatörüne başvurmaktır. Örneğin, Küba’da bir tur rezervasyonu yapabilirsiniz: Sunulan konaklama çeşitliliği, bu muhteşem adayı tüm yönleriyle keşfetmenizi sağlayacak!

Trinidad'ın eski sömürge şehri
Trinidad’ın eski sömürge şehri © iStock

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

İzmir ve çevresinde ne görülmeli? Görülmesi gereken ziyaretler!

Manastır’da ne görmeli? 8 olmazsa olmaz!