harika bir tatil için nereye gidilir?

Laos mu, Vietnam mı? Bunlar, dövülmüş pistten çıkmayı sevenler için başlıca destinasyonlardır. Görülmesi gereken turistik yerler nedeniyle karar vermekte zorlanıyorsanız, o zaman bu makaleye göz atın. kalışınızın ilerlemesi için diğer belirleyici kriterleri keşfedin.

Laos VS Vietnam: karşılaştırma kriterleri

Laos ve Vietnam arasındaki seçiminizden dolayı sizi tebrik edebilmek için hiçbir şey yenemez bir kriter listesi tercih edilecek destinasyonu belirlemek: turistik yerlere ek olarak iklim, yaşam maliyeti, seyahat bütçesi, mevcut farklı aktiviteler.

Laos’un Güney Asya’da doğaseverleri büyüleyen bir ülke olduğunu unutmayın. dağlarının ve manzaralarının güzelliği nefes kesici yerler içeren. Kültürel keşiflerin hayranları, bu ülkeyi karakterize eden çok sayıda tapınak, saray ve diğer muhteşem anıtlar tarafından da baştan çıkarılacak.

Luang Prabang Laos
Luang Prabang, Laos © Dünyaya Yolculuk

Vietnam’a gelince, uygun bir şekilde Güneydoğu Asya’nın İncisi olarak adlandırılır, çünkü nadiren gezginleri kayıtsız bırakır. Büyülü ve nefes kesici manzaralara eklenir muhteşem anıtlar bu ülkenin tarihinin izini sürüyor. İmparatorluk şehirleri, sömürge kasabaları ve diğer kültürel ilgi alanları, tarih meraklılarını memnun etmek için ihtişam içinde rekabet eder.

İklim ve hava durumuna göre hangi ülkeyi seçmeli?

İklimsel açıdan en misafirperver destinasyon, iklim koşullarının en fazla sayıda aydınlık ve keyifli günden yararlanmayı mümkün kıldığı destinasyondur.

En hoş hava: Laos

Bu iki ülkenin iklim koşulları pratikte aynıdır çünkü her iki ülke de muson iklimine tabi bir coğrafi bölgede yer almaktadır. Her ikisinin de ekimden marta kadar yağmurun seyrek olduğu sakin dönemleri vardır. Fakat Laos’ta, günlerin genellikle parlak ve hoş bir şekilde sıcak olduğu daha ılıman iklim koşullarına güvenebiliriz., aynı zamanda yağmur belirli Vietnam bölgelerini düzenli olarak sulamaya devam ediyor. Bu iki ülkede, daha kuru bir atmosfer ile karakterize edilen dağlık alanların oldukça serin kışlar yaşadığı belirtilmelidir.

Uçak bileti fiyatlarına göre hangi ülkeyi seçmeli?

Düşük ve yüksek turizm sezonlarında en ucuz uçak biletlerinin fiyatları, tercih edilen destinasyonu bulmak için bir karşılaştırma noktası görevi görür.

En ucuz ortalama gidiş-dönüş fiyatı: Vietnam

Fransa’dan, Vietnam’a uçuş Laos’a kıyasla daha ucuz. Gerçekten de bu iki destinasyon arasındaki gidiş-dönüş uçak bileti fiyatlarındaki farklılıklar yüz Euro tasarruf sağlıyor. Ve bazı seyahat acenteleri Laos’a uçak bileti fiyatlarında indirim yapsa bile, Vietnam sınırlı seyahat bütçesi olanlar için her zaman ilgi çekici olmaya devam edecek.

İmparatorluk Kalesi, Hue
İmparatorluk Kalesi, Hue, Vietnam © Dennis Jarvis

Bütçenize göre seçeceğiniz yer

Konaklama süresince yaşam maliyetleri göz önünde bulundurularak, makul bir seyahat bütçesi ile hangi ülkenin en erişilebilir olduğunu belirlemek mümkündür.

En ucuz yerel bütçeye sahip destinasyon: Vietnam

Vietnam’da kalmak, Laos’ta kalmaktan daha az bütçe gerektirir. İster küçük bütçeli bir sırt çantalı gezgin olun, ister ortalama bütçeli bir gezgin olun veya herhangi bir finansal kısıtlamanız yoksa, fark dikkate değer kalacaktır. Laos’ta, konaklama maliyeti Vietnam’da uygulananla nispeten aynı olsa da, fiyat farkı bütçeyi hızla etkileyebiliryemek, ulaşım ve aktiviteler gibi diğer harcama kalemlerinin yanı sıra hediyelik eşya alımı için.

Yaşam kalitesi: sağlık, güvenlik, kirlilik

Refah açısından hangi destinasyon tercih edilmelidir: Laos veya Vietnam? Cevabı almak için güvenlik ve sağlık konularına bakmanız yeterlidir.

Laos’ta yaşamak güzel

Sağlık sistemi Vietnam’da Laos’tan daha iyi olsa da, Milyonlarca Fil Krallığı’nda hayat güzeldir. Gerçekten de, Lao şehirlerindeki sokaklar komşusu Vietnam’ınkinden daha güvenli. Aynı şekilde, hava kalitesi söz konusu olduğunda, bu iki ülke kirlilikten kaçmak için dünyanın en iyi yerleri olmasa da, Laos’taki hava nispeten daha az kirliVietnamlı şehir sakinlerinin soluduğuyla karşılaştırıldığında.

Vientiane, Laos
Vientiane, Laos © Mary Newcombe

Gezginlerin görüşlerine göre hangi ülkeyi seçmeli: Laos veya Vietnam?

Hala karar vermekte zorlanıyorsanız, Vietnam veya Laos’ta başarılı bir konaklama deneyimi yaşayan gezginlerin görüşlerine de güvenebilirsiniz.

Gezginlerin tercihi: Laos ve Vietnam

Laos ve Vietnam arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda gezginlerin görüşleri ikiye ayrılıyor. Kültürel keşifleri sevenler, sahilde dinlenmek, turist kalabalığından uzakta ve daha ucuz bir konaklamanın tadını çıkarmak isteyenler Vietnam’ı tercih ediyor. Yine de, Manzara değişikliği yapmak ve muhteşem doğaya kaçmak istiyorsanız kaçırılmaması gereken yer Laos. Dini nitelikteki tapınaklar ve yerler konusunda tutkulu olanlar, geleneklerine çok bağlı, hoş ve derinden dindar bir halk olan Laoslular tarafından baştan çıkarılacaktır.

Giriş yöntemlerine göre hangi destinasyon seçilmeli: Laos veya Vietnam?

Vietnam ve Laos’tan hangisi en erişilebilir yer? Özellikle zor prosedürleri sevmiyorsanız, giriş formalitesine göre varış noktanızı seçebilirsiniz.

Giriş prosedürü açısından en erişilebilir destinasyon: Vietnam

Temmuz 2018’den beri, Fransız vatandaşları, Vietnam’da 15 günden az konaklamalar için vizeden muaftır.. Ancak 15 günden sonra ülkeye serbestçe girebilmek ve dolaşabilmek için vize zorunludur. Fransa’nın çevrimiçi Vize başvurusunun mümkün olduğu 40 ülkeden biri olduğunu unutmayın.

Laos’ta ise Fransızların oraya gidebilmeleri için vize almaları ve pasaportun geçerlilik süresinin Laos’tan çıkış tarihinden en az 6 ay daha uzun olması gerekiyor.

Ho Chi Minh-Ville, Vietnam
Ho Chi Minh Ville, Vietnam © Mary Newcombe

Ziyaret edilecek ilgi çekici yerlere göre hangi destinasyon seçilmeli?

Konaklamanın başarısı, konaklama kalitesinin yanı sıra yapılacak aktivitelerin çeşitliliğine de bağlıdır. Peki, kültürel keşif açısından hangi destinasyon daha çekici, Laos veya Vietnam?

En çok UNESCO sitesine sahip ülke: Vietnam

Vietnam, UNESCO mirası olarak listelenen sekiz kültürel ve doğal alana sahiptir.. Ho Hanedanlığı Kalesi, Huê Anıtlar Grubu, Mi-sön Tapınağı, Hanoi’deki İmparatorluk Şehri Thang Long’un Merkez Sektörü ve Hoi An’ın Eski Kenti gibi 5 kültürel mekan bulacaksınız. ayrıca keşfetmek 2 doğal site sunulmayacak: Ha-Long Körfezi ve Phong Nha – Ke Bang Ulusal Parkı. Buna karma site eklendi: Trang An’ın peyzaj kompleksi.

Komşusundan daha az bilinen Laos’ta kaçırılmayacak 3 yer varUnesco tarafından Dünya Mirası olarak sınıflandırılan, yani: Vientiane’deki Luang Budist anıtı, Luang Prabang şehri ve Pakse yakınlarındaki Vat Phou bölgesi.

En kültürel destinasyon: Laos ve Vietnam

Bazıları UNESCO miras alanları listesinde yer alan birçok kültürel mekanı ile Vietnam, kültürel keşifleri sevenlerin ilgisini çekiyor. Ülke, hem otantik hem de canlandırıcı, unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

Laos, bu destinasyonun tapınaklarının ve diğer kültürel alanlarının görkemine karşı duyarsız kalmak zor olduğundan, geride bırakılmamalıdır. Etkisinde, Laos’ta, Vat Phou’nun sembolik tapınaklarına ve That Luang’ın Budist anıtına ve ayrıca kavanoz ovalarına hayran olabilirsiniz.etkileyici antik taş alanların varlığı ile dikkat çekiyor.

Temple d'Or, Luang Prabang
Tapınak d’Or, Luang Prabang, Laos © Neil Dalphin

En şenlikli yer: Laos

Güneydoğu Asya’da dini nitelikteki kutlamalar ve festivaller sık ​​görülür, ancak Laoslular, renkli kutlamaları kutlamak söz konusu olduğunda Vietnamlı komşularından farklıdır. Kaçırılmaması gereken şenlikler arasında Sayabouri’deki Fil Festivali, Vat Phou Festivali, Pi Mai (Budist ve Lao Yeni Yıl Festivali), Bun Bang Fai veya Roket Festivali veya Bun Pha That Luang’ı içerir.

Peki sizin seçiminiz hangisi: Laos mu, Vietnam mı?

Artık daha fazla cevabınız olduğuna göre, tek yapmanız gereken Vietnam ve Laos’tan hangisinin bir sonraki seyahat hedefiniz olacağını seçmek.. Vietnam, bozulmamış doğanın kalbinde kültürel keşif ve canlanma tutkunlarının vazgeçilmez adresiyse… Laos, görkemli manzaraları, kültürleri ve Çin Yeni Yılı kutlamaları veya hasat gibi şenlikleri sayesinde karşı konulamaz bir ülkedir. festival veya Makha Busa (Budaların vaazı).

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Jamaika’da ne yapılır? Görülmesi ve kaçırılmaması gereken 6 şey

Bahamalar’ı neden ziyaret etmelisiniz? Plajlar, yarı saydam sular ve tembellik