Hanoi’de Ne Yapılır? 10 önemli ziyaret

Kızıl Nehir Deltası’nda bulunan Hanoi, olağanüstü bir mirasa sahip bir şehirdir!

Manzara ve özgünlük değişikliği ister misiniz? Yön Hanoi, Vietnam’ın başkenti! Korunmuş mimarisi, sokak satıcıları, yüzlerce tapınağı ve eşsiz atmosferi ile tüm malzemeler burada. unutulmaz bir gezi. Seyahatinizi daha iyi organize etmek için işte Hanoi’de yapmanız gereken 10 önemli şey!

Hanoi’nin Eski Mahallesi’nde kaybolun

Hanoi’de yapılacak bir yürüyüş: Eski mahallenin ara sokaklarında kaybolun ve Vietnam başkentinin ruhunu hissedin. 100 hektardan fazla alanküçük sokaklar, güzel tapınaklar, restoranlar, dükkanlar ve tüp evlerden oluşan bir arapsaçı, dar ama çok derin cephelere sahip. Bacaklarınız yorulmaya başladıysa, pedicab’i düşünün! Mahalle buna çok müsait ve şoförünüz alışveriş molaları verebilecek…

Hanoi eski şehir
Eski şehrin dar sokakları ©DR

Thang Long’da bir su kuklası gösterisi izleyin

iyi varsa şov Hanoi’de yapılacak şey bu! Vietnamlı köylülerin günlük yaşamının izini sürmek, bu temsil, her biri geleneksel bir aktivite gösteren birkaç sahneye bölünmüştür: çiftçilik, manda bakımı, balıkçılık vb. Çarpıcı ışık efektleri ve canlı müzik eşliğinde, bu performans sizi bu gizemli diyarın birçok efsanesiyle tanıştıracak. Aile ile seyahat ediyorsanız kaçırılmaması gereken!

Su kuklası tiyatrosu
Su kuklası tiyatrosu ©Jean-Pierre Dalbéra / Flickr

Quan Thanh Tapınağı’nda bir dilek tut

11. yüzyılda inşa edilen Quan Thanh tapınağı, Vietnam’ın en büyük bronz heykeli. Dileklerinizin gerçekleşmesi için bu devasa heykelin ayağına dokunmanız yeterli. Bu heykel 17. yüzyıldan kalmadır ve kuzeyin koruyucu dehasını temsil eder.. Ziyaretinize devam ederken, kılıç veya mızrak gibi birçok kült nesnesini fark edeceksiniz.

Quan Thanh
Quan Thanh heykeli ©Joel Riedesel / Flickr

Gece pazarına gidin

Hanoi’de yapılacak birçok pazar arasında seçim yapmak zor! Atmosferi ve özgünlüğü için tavsiye ederiz. her hafta sonu kurulan gece pazarı. Eski şehrin kalbinde yer alan otel, cumadan pazara 18:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır. Tamamen yayalara ayrılmış, otantik sokakları günün bambaşka bir atmosferinde keşfetmek için de bir fırsat! Dönmeden önce bavullarınızı dolduracak bir şeyler bulacaksınız: takılar, giysiler, tablolar, her türlü el işi… Acıkıyor musunuz? Sorun değil, ayrıca atıştıracak bir şeyler var!

Hanoi pazarı
Gece pazarında sokak yemekleri ©DR

One Pillar Pagoda’da dinlenin

Tek Sütunlu Pagoda’nın gerçek adı Chua Môt Côt’tur. Bu tapınak 11. yüzyılda inşa edilmiştir., ancak çok daha büyük bir ibadet yerlerinin parçasıydı. Tapınağın mimarisini özel yapan şey, bir nilüferi andıran şeklidir. İmparatorun emriyle bu şekilde dikildi, çünkü gördüğü rüyaya göre oğlunun bir nilüferde doğması gerekiyordu. son derece huzurlu bir yerdiryoğun bitki örtüsü ile çevrilidir.

Tek Sütunlu Pagoda
Tek Sütunlu Pagoda ©DR

Vietnam Etnoloji Müzesi’ni ziyaret edin

Her yaşa uygun, bu müze özellikle ilginç ve çok iyi belgelenmiştir. Güzel bir yeşil parkın ortasında yer alan, müzenin koleksiyonu, birçok Vietnam etnik grubunun alışkanlıklarını ve geleneklerini keşfetmenizi sağlayacak 25.000’den fazla nesne içerir.. Geleneksel kıyafetler, evlerin yeniden inşası, müzik aletleri… ülkenin tüm yönlerini gözler önüne serecek renkli sergiler… Hanoi’de mutlaka görülmeli!

Hanoi etnoloji müzesi
Etnoloji Müzesi ©Daderot / Wikipedia Commons

Hoan Kiem Gölü çevresinde yürüyün

Eski şehrin merkez üssü olan bu büyüleyici göl, sevenler ve pratik yapanlar için bir dönüm noktasıdır. Tai Chi gündoğumunda. Asırlık ağaçlarla çevrili, efsaneler ve efsanelerle dolu bu yer, yerel halk için çok önemli. Etrafında dolaşabilir ama aynı zamanda Ngoc Son tapınağına da gidebilirsiniz., çok fotojenik eski bir kırmızı ahşap köprü ile erişilebilir. Sakin ve dinginlik arıyorsanız Hanoi’de yapmak!

Hoan Kiem
Le lac Hoan Kiem ©DR

Edebiyat Tapınağı’na girin

Le edebiyat tapınağı Hoşgeldiniz mandalinaların prensleri ve oğulları ve eğitimleriyle ilgilenir. ile karakterize edilir büyük yeşil alanlar su havzalarının yanı sıra. Bu üniversite, öğrencilere sabır ve alçakgönüllülük kavramlarını hatırlatan birçok sembolle doludur. Geçmişin Vietnam’ını anlamak için ziyaret etmek için çok güzel bir yer.

edebiyat tapınağı
Edebiyat Tapınağı © Goran Bogiceviç

Tipik Vietnam yemeklerinde ziyafet çekin

Yemek severler, bir gargara turu ve diğer restoranlar, Hanoi’de kesinlikle bir zorunluluktur! Vietnam gastronomisinin zenginliği damak zevkinizi cezbedecek. İşte iştahınızı kabartacak birkaç örnek:

  • Le Pho: sığır veya tavuk ile tipik Hanoi çorbası. Dünyanın en iyi 100 yemeği listesinde!
  • Le Bun Cha: Nuoc mam, havuç ve papaya ile tatlandırılmış kömürde ızgara domuz pirinci eriştesi
  • Le Ekmek : Fransız standartlarından ilham alan ünlü Vietnam sandviçi!
  • Le Cha balığı: dereotu ile ızgara balık güveç.
Pho çorbası
Pho çorbası ©DR

Ho Chi Minh Mozolesi’ni ziyaret edin

Ho Chi Minh Mozolesi, konaklamak için inşa edildi. Vietnam Cumhuriyeti’nin kurucu başkanının kalıntıları. Vietnam tarihi ile ilgileniyorsanız, görsel ve sağlam arşiv belgelerini görebileceksiniz ve seçilmesinden önceki önemli olayları keşfedebileceksiniz.

mozole Ho Chi Minh
Ho Chi Minh’in mozolesi ©DR

Kullanışlı bilgi

  • Hanoi’ye gitmek için sayın Paris’ten 11 saat seyahat süresi direkt uçuşu tercih ediyor.
  • formaliteler : seyahatin süresine ve türüne bağlı olarak, Vietnam’a gitmeden önce vize veya e-vize almak zorunlu olabilir. Vizelere ayrılmış makalemizi okuyarak giriş formalitelerini kontrol edin veya doğrudan yapın vize başvurunuz RapideVisa ile.
  • Konaklama söz konusu olduğunda, seçim yapmakta zorlanacaksınız. eski şehirdeHanoi’de yapılacak her şeyi ziyaret etmenizi sağlayacak merkezi bir yer!
  • Sitede kolayca hareket edebilirsiniz otobüs, taksi veya pedicab ile. İdeal olan, şehrin ruhunu daha iyi hissetmek için ayaklarınızı kullanmak olsa bile!
  • Hanoi, Asya’nın en ucuz şehirlerinden biridir… sınırlı bütçe !
  • Yan iklim, Hanoi’de kışlar serin ve yağışlı olabilir. En iyi dönem Nisan ve Mayıs ayları ile Ekim ve Kasım aylarıdır.
Hanoi
Hanoï ©vinh.dav

Hanoi’nin olmazsa olmazları… ve sonrası?

Seyahat edenler için popüler bir destinasyon olan Hanoi, Vietnam gezisi sırasında mutlaka yapılması gerekenlerden biridir. Çok ırklı, korunmuş, canlı ve neşeli başkent, oraya ayak basan herkesi memnun edecektir. Hala tereddütte misin? Bu birkaç fotoğrafa hayret edin ve tek bir arzunuz olacak: Hanoi’yi keşfedin!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Ho Chi Minh City’de (veya Saygon’da) görülmesi gereken 10 yer

Dünyanın en büyük mağarasını Vietnam’da keşfedin!