Hangi ülke orijinalliği için sizi baştan çıkaracak?

Sri Lanka “Zümrüt Ada” ile Vietnam “Asya’nın Ejderhası” arasında, hepsi doğanın kalbine dalmak için mükemmel yerler, tereddüt etmek normaldir. Bu nedenle, en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olmak için, dikkate almanız gereken diğer faktörleri sunan bu destinasyon eşleşmesini keşfedin.

Sri Lanka VS Vietnam: karşılaştırma kriterleri

Turistik cazibe merkezleri artık Sri Lanka ve Vietnam arasında seçim yapmak için yeterli değilse, farkı yaratabilecek diğer kriterler dikkate alınmalıdır: iklim, seyahat bütçesi, yapılacak aktiviteler, kültürel veya doğal ilgi alanları…

“Zümrüt Ada” gibi çeşitli takma adlarla da bilinen Sri Lanka, doğal varlıkları ve kültürel cazibe merkezleriyle takdir edilen, gelişmekte olan turistik yerlerden biridir. Ülke, birçok ikonik tapınağı ve Unesco Dünya Mirası siteleri ile bilinirbirçok açık hava etkinliği için de popülerdir.

Sri Lanka, Trincomalee
Trincomalee, Sri Lanka © Jacques Beaulieu

Ünlü Halong Körfezi gibi sembolik yerleri ile Vietnam, gezginleri nadiren kayıtsız bırakır. Çin, Laos ve Kamboçya sınırındaki bu ülke, kültürel keşifler arayışında olan doğa tutkunlarını dövülmüş yoldan çekiyor. Aslında barındırır, birçok kültürel site tarih meraklılarını memnun edecek.

İklim ve hava durumuna göre hangi ülkeyi seçmeli?

İklim açısından en misafirperver ülke, iklim koşulları, açık hava etkinlikleri için birçok parlak ve keyifli günlerin ardı ardına gelmesine elverişli olan ülkedir.

En hoş hava: Sri Lanka ve Vietnam eşit olarak

Vietnam ve Sri Lanka, muson iklimi ile karakterize edilen coğrafi bölgelerde yer almaktadır. Sonuç olarak, bu iki ülke yağmur mevsiminde doğanın dehşetini yaşıyor. Bununla birlikte, kaçınılması gereken süreler bir ülkeden diğerine farklılık gösterir. Benzer şekilde, bu iki ülke için iklim koşulları bölgeye bağlı olarak biraz farklılık gösterir: güneyde daha yağışlı ve kuzeyde daha sıcak. Bu nedenle kuru mevsim, bu iki ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zaman olmaya devam ediyor, güneşin hakim olduğu ve atmosferin özellikle turist ziyaretleri için hoş olduğu zamanlar. Hava durumunu ve iklimi sorgulayın: bu nedenle bu iki varış noktası ex-æquo’dur.

Uçak bileti fiyatlarına göre hangi ülkeyi seçmeli?

Düşük ve yüksek turizm sezonunda en ucuz uçak biletlerinin fiyatları, tercih edilen destinasyonu bulmak için bir karşılaştırma noktası görevi görür.

En ucuz ortalama gidiş-dönüş fiyatı: Sri Lanka ve Vietnam berabere kaldı

Avrupa başkentlerinden Sri Lanka’nın başkentine uçuş, en büyük Vietnam şehri (Ho Chi Minh City, eski adıyla Saygon) ile karşılaştırıldığında daha ucuzdur. Yine de, sadece birkaç avroluk fiyat farkları zar zor önemli. Özellikle Vietnam’a uçuş daha ucuz olduğu için, eyalet havaalanlarından: Bordeaux, Marsilya, Nantes, Lyon…

Sonuç olarak, bu iki varış noktası da uçak biletleri açısından ex-æquo.

Vietnam Tonu
Ton, Vietnam © cotaro70s

Bütçenize göre seçeceğiniz yer

Konaklama süresince yaşam maliyetleri göz önünde bulundurularak, makul bir seyahat bütçesi ile en erişilebilir destinasyonu belirlemek mümkündür.

En ucuz ülke: Vietnam

Bütçeyi sorgulayın, bu iki ülke uygun fiyatlı destinasyonlar olduğunu kanıtlıyor. Ancak konaklama, yeme-içme, ulaşım ve aktiviteler gibi çeşitli harcama kalemlerinin yanı sıra hediyelik eşya alımını da hesaba katarsak… Vietnam’da kalmak, Sri Lanka’da kalmaktan daha az bütçe gerektirir. Gerçekten de, Vietnam’da, ortalama bir bütçeyle iki kişi için iki haftalık bir konaklama maliyeti size Sri Lanka’dakinden birkaç yüz elli avro daha ucuza mal olacak. Vietnam’ı ayrıcalıklı hedef yapan nedir!

Yaşam kalitesi: sağlık, güvenlik, kirlilik

Refah için en iyi destinasyon hangisidir: Sri Lanka mı yoksa Vietnam mı? Cevabı almak için güvenlik ve sağlık konularına bakmanız yeterlidir.

Sri Lanka’da hayat güzel

Diğer Asya ülkeleri gibi, Sri Lanka ve Vietnam da büyük şehirlerin bazı bölgeleri adi suçlara karşı bağışık olmadığı için göreceli bir güvenlik sunuyor. Yine de, Sri Lanka’nın daha temiz havası ve yüksek standartlı sağlık sistemi, teraziyi alt üst ediyor “Hint Okyanusu’nun İncisi” lehine. Sri Lanka’da yaşamak sadece güzel.

Sri Lanka, Kolombo
Kolombo, Sri Lanka © Dennis Sylvester Hurd

Gezginlerin görüşlerine göre hangi ülkeyi seçmeli: Sri Lanka veya Vietnam?

Hala karar vermekte zorlanıyorsanız, Vietnam veya Sri Lanka’da başarılı bir konaklama deneyimi yaşayan gezginlerin görüşlerine de güvenebilirsiniz.

Gezginlerin tercihi: Sri Lanka ve Vietnam eşit olarak

Sri Lanka ve Vietnam arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda gezginlerin görüşleri bölünür. Ve haklı olarak, Tabiat Ana’nın kutsadığı bu iki yer, yürüyüşler, yürüyüşler ve şifa için görkemli ortamlar sunar. Aynı şekildeanıtlar ve tapınaklarzamanın saldırısından korunmuş, kendi kültürel zenginliklerini takdir etmeyi mümkün kılar. Ancak Vietnam, özgünlük arayan gezginlere hitap etmeye devam ederken, Gelişmekte olan bir destinasyon olan Sri Lanka, kalıpların dışında düşünmek isteyenlere güzel sürprizler sunuyor.

En erişilebilir giriş moduna sahip hedef: Sri Lanka veya Vietnam?

Hantal idari prosedürlerden hoşlanmıyorsanız, varış yerini en erişilebilir giriş yöntemiyle seçebileceğinizi bilin.

Giriş prosedürü açısından en erişilebilir destinasyon: Vietnam

Vietnam’da, Fransız vatandaşları 15 günden daha kısa süreli konaklamalarda vizeden muaftır. Ancak 15 günden sonra ülkeye serbestçe girebilmek ve dolaşabilmek için vize zorunludur. Fransa’nın 40 ülkeden biri olduğunu unutmayın. Vietnam vizesi online başvuru.

Ancak seyahatin amacı, turizm veya iş ve seyahatin süresi ne olursa olsun, Fransız vatandaşları Sri Lanka’ya girmek için vizeye sahip olmalıdır.

Ho Chi Minh-Ville, Vietnam
Ho Chi Minh Ville, Vietnam © Mary Newcombe

Ziyaret edilecek ilgi çekici yerlere göre hangi ülkeyi seçmeli?

Konaklamanın başarısı, konaklama kalitesinin yanı sıra yapılacak aktivitelerin çeşitliliğine de bağlıdır. Peki, kültürel cazibe merkezleriyle sizi en çok hangi ülke baştan çıkaracak?

En çok UNESCO sitesine sahip ülke: Sri Lanka ve Vietnam eşit olarak

2013 yılında 8 UNESCO miras alanı ile6 kültürel alan ve 2 doğal alan olmak üzere, Sri Lanka, en çok UNESCO sitesine sahip destinasyonlardan biridir.. Gerçekten de, Sri Lanka’da kutsal Anuradhapura şehrine, tarihi Polonnaruwa şehrine, Dambulla Altın Tapınağı’na, antik Sigiriya kentine, Galle’nin eski şehri olan ünlü “Lion Rock” un tepesinden hayran kalabilirsiniz. ve surları ve kutsal Kandy şehri. Buna Sri Lanka’nın merkezi yaylaları ve Sinharaja Orman Koruma Alanı eklenir.
> lira : Sri Lanka’da ne görülmeli ve ne yapılmalı? 10 olmazsa olmazımız

Vietnam, UNESCO mirası olarak sınıflandırılan 8 kültürel ve doğal alana da ev sahipliği yaptığı için dışlanmıyor. Yani: Huê Anıt Kompleksi, Ha-Long Körfezi, Mi-sön Kutsal Alanı, Hoi An Eski Kenti, Phong Nha – Ke Bang Ulusal Parkı, Thang Long-Hanoi İmparatorluk Şehri Merkez Sektörü, Ho Hanedanlığı Kalesi ve Trang An Manzarası Karmaşık.

En kültürel destinasyon: Sri Lanka ve Vietnam

Sri Lanka ve Vietnam’ın kültürel bölgeleri göz önüne alındığında, bu iki destinasyon, kültürel keşiflerin harikasıyla kafiyeli “başarılı konaklama” yapanlar için mükemmeldir. “Asya’nın Ejderhası” hem otantik hem de heyecan verici unutulmaz bir deneyim vaat ediyorsa, “Hint Okyanusu’nun İncisi” ziyaretçilerini şaşırtmaktan vazgeçmeyecek.

Sigiriya, Aslan Kayası
Sigiriya, Sri Lanka © cotaro70s

En şenlikli yer: Vietnam ve Sri Lanka

Asya’da dini nitelikteki kutlamalar ve festivaller çoktur. Böylece, Vietnamlılar gibi Sri Lankalılar doğayı kutlama ve atalarını onurlandırma fırsatını kaçırmazlaryıl boyunca birbirini takip eden dini ve geleneksel bayramlar aracılığıyla.

au sri lankale Tamil ThaiPongal (Hindu hasat festivali) ve Poya gününde (dolunay günü) Duruthu Perahera, Navam, Aurudu, Vesak ve Poson gibi festivaller, “diş festivali” EsalaPerahera’ya ek olarak Temmuz ayında Kandy’de kutlanır.

Au VietnamTet (Vietnam Ay Yeni Yılı, “First Dawn Festival” anlamına gelir), Bai Dinh Pagoda Festivali, Co Loa Citadel Festivali, HoiAn Lantern Festivali, Parfüm Pagodası, Hue Festivali ve Sonbahar Ortası Festivali kaçırılmaması gereken şenlikler arasındadır. eksik.

Peki sizin seçiminiz hangisi: Sri Lanka mı, Vietnam mı?

Peki, dikkate alınması gereken diğer faktörleri bildiğinize göre, hangi destinasyonu seçeceksiniz: Sri Lanka mı yoksa Vietnam mı? Her iki durumda da, en iyi seçimi yapmak için tutkularınızı ve isteklerinizi dinlemeniz gerekir.. Ve tercihiniz ne olursa olsun, bunu öğrenmek istiyoruz, bu yüzden favori destinasyonunuzu yorumlarda paylaşın.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Palmyra antik kenti: tarihle dolu bir yer

Jamaika’da ne yapılır? Görülmesi ve kaçırılmaması gereken 6 şey