Fas’ta kayak yapmayı keşfedin, manzara değişikliği garantili!

İmparatorluk şehirleri, çölleri ve kumsalları ile tanınan Fas, bilinmeyen bir yüz sunuyor: karlı zirvelerinin yüzü.

Orta ve Yüksek Atlas sıradağlarıyla krallık, egzotik ortamlarda kayak yapmak için eşsiz bir fırsat sunuyor! En ünlüsü Oukaïmeden dahil 6 kayak alanı sizi bekliyor. Marakeş’e 80 km uzaklıkta bulunan bu High Atlas tesisi, Fas’ta kayak yapmanıza ve Afrika güneşi altında kış sporlarının keyfini çıkarmanıza izin verecek!

Neden Fas’ta kayak yapmayı seçmelisiniz?

Fransa’da birkaç kayak alanına sahip olduğumuz için şanslıyız. Ama tamamen manzara değişikliği için Fas’ta kayak yapmaya gitmekten daha iyi bir şey yok. Kış tatillerimizi hazırlarken ilk akla gelen yer olmadığı doğrudur. Yine de, yüksek irtifalarda doruğa ulaşan ve kış mevsiminde karla kaplı olan istasyonları ile tercih edilen bir destinasyondur..

Fas'ta kayak yapmak
Fas’ta kayak yapmak ©simon music Paris / Wikipedia Commons

Kayak alanları insan ölçeğinde, yaklaşık yirmi yamaçta kalıyor. Sunulan aktiviteler çeşitlidir: Alp disiplini, kros kayağı, snowboard, kızak, yürüyüş ve hatta karda ata binmek bile mümkündür. Bazı tatil köyleri ayrıca yamaç paraşütü ve yelken kanat da sunuyor! Tatilinizi gerçekten en iyi yapan şey. Ek olarak, muhteşem panoramalardan yararlanırsınız. Ve daha sonra katırın sırtında getirilen kiralık ekipmanı görün, ne manzara değişikliği! Ayrıca yamaçların eteğinde bir tajin keyfi yapabilir ve manzarayı hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Fas'ta kar
Binicilik ©antriksh kumar / Pixabay

İster deneyimli bir kayakçı olun, ister yeni başlayan bir kayakçı olun, her kayak alanında seviyenize uygun pistler bulacaksınız. Ayrıca, ders almak istersen gayet mümkün. Ve çoğu Faslı Fransızca konuştuğu için dil engeli olmayacak.

Orta Atlas, Fas kayakının beşiği

1930’larda kayak bu bölgede doğdu. Alplerden bir Fransız kayakçının itici gücü altında, Fas’taki ilk kayak okulu ile Meknes ve Azrou kayak kulübü kuruldu. O zaman, genellikle turistleri ağırlayan “Fas İsviçresi” olarak da adlandırılan Ifrane şehridir.

Ifrane Fas
©Vispec / Wikipedia

Göreceli kar örtüsü nedeniyle, birçok turist tercih ediyor Michlifen’e git Ifrane’den arabayla bir saat uzaklıkta. Oraya ulaşmak için “tek yolda kesintisiz araba hattını takip etmeniz gerekiyor”. Daha sonra son derece güzel kayak pistlerine sahip eski bir kraterin kalbine varırsınız. Telesiyejler ve telesiyejler, uçsuz bucaksız sedir ormanlarına karışıyor. Burada kaliteli otel altyapıları (restoranlar, diskotekler) hala sınırlı sayıdadır. bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmak önemlidir.

michlifen maroc
Michlifen © AmineTaza / Wikipedia Commons

Yüksek Atlas, tüm kış boyunca kar

Toubkal’ın (4164 m) hakim olduğu bu masif, tüm Kuzey Afrika’daki en yüksek noktadır. Berberiler ona “dağların dağı” diyorlar. Marakeş’e 80 km’den daha az (arabayla yaklaşık bir saat), Oukaïmeden istasyonu, Haouz ovasının yukarısında. Kış sporları meraklıları için bu istisnai site, Krallık’taki en iyi donanımlı sitedir. Fas böylece ulusal kayak şampiyonalarını ve CAF’ı düzenlemeyi seçmiştir (Fransız Alp Kulübü) orada çok büyük dağ evini kurmak için. Çok sayıda telesiyej ve telesiyej, mavi, yeşil, kırmızı ve siyah pistler ticari altyapının yanı sıra, “Ouka” da bulabileceğiniz tek şey bu.

Oukaimeden kayak
Oukaïmeden ©hibatallah Badreddine / Wikipedia Commons

İstasyonun kar örtüsü yılda ortalama 120 gündür. Sabahları High Atlas’ın karla kaplı yamaçlarında kayak yapmak ve öğleden sonra Marakeş’teki güneşli yüzme havuzunda güneşlenmek ne büyük bir keyif! Birkaç tur operatörü, bu olağanüstü kütleyi sörf yaparak veya kayak yaparak keşfetmek için birkaç gün boyunca pist dışı devreler sunar.

Konaklamanızı hazırlayın

Güzel, Fas’ta kayak yapmaya mı karar verdin? Şimdi kış tatilinizi hazırlamanız gerekiyor!
Bunun için şunları düşünmelisiniz:

  • Dönüş uçuşunuzu ayırtın
  • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
  • Konaklamanızı önceden ayırtın
  • Kar için kıyafet sağlayın (kayak pantolonu, eldiven, şapka, polar, kayak sonrası, su geçirmez önlük, maske vb.)
  • Seyahatiniz sırasında bir şeyler ters giderse diye sağlık sigortanız olduğundan emin olun.
  • Güneş kremi, dudak kremi ve güneş gözlükleriniz (Fas havası genellikle Alplerdekinden çok daha iyidir)
  • Donanımınız varsa kayaklarınızı veya snowboardunuzu alın (ancak sitede kiralayabileceğiniz bir şey var).
eşek Fas karda
©Oukaïmaden Marakeş

Tajine, kar (kayak veya sadece yürüyüş için) ve muhteşem manzaralar mı istiyorsunuz? Fas, tercih edilen bir destinasyondur! orada pratik yapabilirsin Egzotik bir yerdeyken istediğiniz tüm kış sporları aktiviteleri. Üstelik Faslıların sıcak karşılaması hatırayı daha da yoğun hale getirecek.

Artık tereddüt etmeyin: Fas’ta kayak yapmaya gidin!

Hiç yurtdışına kayak yapmaya gittiniz mi? Bize seyahat hikayelerinizi anlatın!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Vietnam mı Tayland mı? Hangi seyahat hedefi seçilir?

Katar’a neden gidilir? 1001 sürprizler diyarına yolculuk!