eski şehir hakkında bilmeniz gereken her şey

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Türkiye’nin eski şehri İstanbul, özellikle iki harikaya ev sahipliği yapıyor: Ayasofya ve Sultanahmet Camii.

Ayasofya ve Sultanahmet Camii’ni keşfedin

Birkaç hafta önce, İstanbul’un tarihi Sultanahmet semti tüm dünyada manşetlere çıkıyordu. Çünkü şehri vuran saldırı Türkiye’nin en büyük kentinde en çok ziyaret edilen iki anıt olan Ayasofya ve Sultanahmet Camii’nin sınırındaki antik Bizans hipodromuna dokundu. İşte eski İstanbul şehri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bizans Hipodromu’nda yürüyüşe çıkalım

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eski şehir, sırasıyla Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapanların başlıca tarihi kalıntılarını bir araya getiriyor.

2. yüzyılda Roma imparatoru Septimius Severus tarafından yaptırılan, ardından 324 yılında Büyük Konstantin tarafından büyütülen hipodrom, antik Konstantinopolis’in yaşam merkezi, bugün uzun bir gezinti yeridir. Üç sütun, 1. Theodosius’un dikilitaşı, serpantin sütunu ve Konstantin’in duvarlı sütunu, Sultanahmet Meydanı’nda bulunan bu yerlerin geçmişteki ihtişamına tanıklık ediyor.

Theodosius I Dikilitaşı, eski hipodrom

Ayasofya, camiye dönüşen kilise

Bu meydan boyunca Ayasofya ve Sultanahmet Camii, Doğu ve Batı’nın kavşağında bir şehrin mirasının çeşitliliğini yansıtan iki görkemli bina duruyor. Boğaz’ın kıyıları da Topkapı Sarayı gibi dikkat çekici Osmanlı saraylarıyla süslenmiştir.
6. yüzyılda İstanbul Boğazı ve Haliç girişinde inşa edilen önemli bir mimari eser olan Bizans imparatorlarının taç giydiği Ayasofya Kilisesi, Konstantinopolis’in İstanbul’u ele geçirmesinden sonra 15. yüzyılda camiye dönüştürülmüştür. 1453 yılında Osmanlı

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden ve laik bir Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra, cami 1935’te müzeye dönüştürülmüştür. 55 m yüksekliğindeki görkemli kubbesi ve dört minaresi bugün şehrin güzelliğini hayranlıkla izleyen milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. duvarlar mermerle kaplanmış ve mozaiklerle süslenmiştir.

Ayasofya'nın içi

Sultanahmet, 6 minareli Sultanahmet Camii

Ayasofya’nın hemen önünde, çinilerinin renginden dolayı Sultanahmet Camii olarak adlandırılan Sultanahmet Camii göze çarpmaktadır. 17. yüzyılda Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılan bu cami, İstanbul’un en büyüklerinden biri ve İslam dünyasında altı minaresi olan az sayıdaki camilerden biridir.

Yüce Topkapı Sarayı

Sultanahmet Meydanı yakınlarındaki görülmesi gereken bir diğer turistik yer olan Topkapı Sarayı, beş asırdır Osmanlı egemenliğinin “Yüce Kapısı”, Konstantinopolis’in fethinden sonra Sultan II.

Topkapı Sarayı, İstanbul

© iStock JasonM7, ölçekleyici – © Purestock

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

23 fotoğrafla Fas’ı keşfedin

ayrılmadan önce rehberimiz