Dordogne’da yapılacak 16 kaçırılmayacak ziyaret

Batıda Aquitaine, kuzeyde Limuzin ve doğuda Massif Central arasında sıkışmış olan Dordogne, hem ayrıcalıklı coğrafi konum ve bir misafirperver doğa. Bölgenin tarih boyunca yerleşimleri bu nedenle zenginleşmiş, her seferinde bölgeyi biraz daha zenginleştirmiştir. İşte Dordogne’da yapılacak önemli ziyaretler için 16 fikrimiz!

Sarlat-la-Canéda sokaklarında dolaşın

Daha çok Sarlat olarak adlandırılan kasaba, turizm başkenti bölgenin. Périgord Noir’in kalbinde, her yıl şehrini ziyarete gelen binlerce turisti kendine çekiyor. küçük ortaçağ sokakları, pazarında dolaşın ya da yaz sezonuna damgasını vuran birçok konserden birini dinleyin. Dordogne’da yapılacak tek şehir varsa o da Sarlat!

Sarlat-la-Canéda'nın eski şehri
Sarlat-la-Canéda’nın eski şehri © kevin_guillois

Lascaux Mağaralarını Keşfedin

Dordogne, içinde yaşayan erkek ve kadınlara her zaman yaşamak için yeterince sunabilen cömert bir topraktır. Görkemli sitesine tanık olun Lascaux Mağarası ve parietal resimleri dünyada benzersiz. Orijinal site halka kapalı olmasına rağmen, yine de kopyası olan Lascaux II’yi ziyaret edebilir ve böylece 20.000 yıl önce burada yaşayan atalarımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dordogne'da yapılacak Lascaux Mağarası
Lascaux Mağarası © Gerald Villena

Dordogne’da kano

Spor tutkunları için Dordogne’da kesinlikle yapılması gereken bir şey var: Kano ile aynı adı taşıyan nehirden aşağı inmek. Bu inanılmaz deneyim, diğer nehirlerde de yapılabilir. Vezereve seçiminiz ne olursa olsun, sizi temin ederiz ki panorama beklentilerinizi karşılayacak !

Dordogne'da kayak yapmak
Dordogne’de kano gezintisi © Rui Vale de Sousa

Marqueyssac bahçelerinde dolaşın

Dordogne her şeyden önce bir bölge ise korunmuş vahşi doğa, aynı zamanda uzman bahçıvanların sabırlı çalışmasına hayran olmak için harika fırsatlar sunuyor. Marqueyssac’ta, çevresinde şatobahçenin yontulmuş güzelliklerine hayran olabilir, aynı zamanda ödünç alabilirsiniz. bir ferrata izibir dinozor iskeletini gözlemleyin veya aşağıdaki Dordogne’nin muhteşem panoramasının tadını çıkarın.

Marqueyssac'ın bahçeleri
Les jardins de Marqueyssac © kentaylordesign

Bir kaleden diğerine gidin

Bir doğa ve sanat diyarı olan bölge, aynı zamanda orta çağ tarihi meraklıları. Dordogne’da yapılacak kalelerin sayısı akıllara durgunluk veriyor. Hepsini burada adlandırmak imkansız olurdu, ama hepsini aynı şekilde alıntılayalım. Monbazillac ve klasik güzelliği, Castelnaud ve heybetli mimarisi ve hatta Puyguilhem ve nefes kesici Rönesans tarzı.

Dordogne'de yapılacak Puyguilhem kalesi
Le château de Puyguilhem © Freesurf

Périgueux’deki katedrali ziyaret edin

Périgueux şehri, özellikle Gallo-Roma geçmişiyle tanınır, ancak aynı zamanda bu dönemden sonrasına ait mimari hazineleri de gizler. özellikle düşünüyoruz Aziz Ön Katedraliözellikle doğrudan gözlemlendiğinde etkileyici Dordogne rıhtımlarından. Ve özellikle dini sitelere düşkünseniz, yukarı itin Saint-Etienne Kilisesi Şehir, aynı zamanda dolambaçlı yoldan değer!

Périgueux'deki Saint-Front Katedrali
Périgueux’deki Saint-Front katedrali © didier salou

Vesunna’da antik geçmişe dalın

Kendinizi Périgueux’un kökenlerine gerçekten kaptırmak için şu siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz: vesunna. Bu site-müze aslında doğrudan bir mezarlığın kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. büyük Gallo-Roma konutu. Modeller ve arkeolojik koleksiyonlar, yaklaşık 2.000 yıl önce bölgede yaşayanların geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Tarih meraklıları için Dordogne’da yapılması gereken bir servis yolu!

Vesunna'nın web sitesi
Site de Vesunna © HildaWeges

Bergerac’taki Cyrano’nun ayak izlerini takip edin

Bergerac kasabası, şarabı ve şaraplarının cazibesi ile tanınır. yarı ahşap evler Tabii ki, ama şehri uluslararası üne kavuşturan Cyrano’dur. Karakter Edmond Rostand tarafından bu nedenle şehrin sokaklarını keşfederken keyifle bulabileceğiniz ahşap ve demirden yapılmış iki heykeli vardır.

Bergerac kasabası
Bergerac kasabası © Rui Vale de Sousa

Eyzies-de-Tayac bölgesini keşfedin

Dordogne’da yapılacak o kadar çok şey var ki, farklı yerleri ziyaret ederken çoğu zaman zamanda geriye yolculuk yapmak gibi geliyor. Eyzies-de-Tayac tarafında, hemen geri dönüyoruz. tarih öncesiözellikle gölgeler tarafından korunan dikkat çekici polikrom resimlerin varlığı ile Font-de-Gaume Mağarası ya da döneme adanmış müzesininki.

Les Eyzies-de-Tayac-Sireuil
Les Eyzies-de-Tayac © Jimjag

La Roque-Gageac’ta gökyüzüne çıkın

Ortaçağ’da Sarlat Manastırı için doğal bir savunma noktası olan La Roque-Gageac, uçuruma tutunmuş küçük bir köy. Dordogne vadisinin eşsiz manzarasını sunar ve nehrin sularında gezinmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Ama aynı zamanda evler egzotik bir bahçe palmiye ağaçları, muz ağaçları ve begonvillerle dikildi.

Diğer yerleri keşfedin Sarlat çevresinde görülmesi gereken sembolik yerler!

La Roque-Gageac
La Roque-Gageac © Dan Tiégo

Bölgenin şaraplarını tadın

Açıkçası, çoğu turist için Dordogne’da yapılacak en popüler aktiviteyi denemeden bölgeyi terk etmek söz konusu değildir: üzüm bağları turu. Pecharmant, Bergerac, Monbazillac ve hatta Cahors gibi isimler de bir o kadar çeşitli tatlar ve kokular estetiğe uygun. Daha sonra tercihlerini sınıflandırmak herkese kalmış!

Monbazillac üzüm bağları
Monbazillac üzüm bağları © flydragon

Périgord’un bastideslerini ziyaret edin

12. ve 14. yüzyıllar arasında, Güney-Batı’nın kentleşmesi, Fransa ve İngiltere krallarının dürtüsü altında hızlandı. Bu küçük kentsel devrimi gerçekleştirmek için inşaatçılar dama tahtası uçakları buna “bastides” adını vereceğiz. Bölgede 400’den fazla ve en bilinenleri Eymet ve Monpazier.

Eymet'in bastide kasabasının kemerleri
Bastide kasabası Eymet’in kemerleri © rocklights

Lalbenque yakınlarında yer mantarı arayın

siyah trüf Périgord’un ve özellikle Quercy blanc bölgesinin sembollerinden biridir. köyde LalbenqueDordogne’da kesinlikle yapılması gereken bir adım, katılabilirsiniz. ünlü mantar pazarı bölgenin en ünlüsüdür. Her Salı öğleden sonra stantlar kurulur ve tartışmalar hararetlidir!

Lalbenque trüf pazarı
Lalbenque trüf pazarı © MB

Périgord Venedik’i görün

Dronne’nin sularında bir virajla çevrili, Brantom birden fazla köprüsü ve yaya köprüsü ile ünlüdür nehri kapsayan. Özellikle eskileri ziyaret etmenizi öneririz. Benediktin manastırımanastırı ve yüksek çan kulesi için elbette, ama aynı zamanda ve her şeyden önce rotası için ilkel adambilgisiz ziyaretçinin gözünden gizlenmiş kısmaları keşfetmenizi sağlayacak.

Dordogne'daki Brantome
Brantôme Dordogne’de © Pictures news

Kristal Katedral’de toplanın

Dordogne’da yapılacak istisnai dini bina sıkıntısı yoktur. Ancak bu sefer insan eliyle yapılmış bir anıt değil, bir doğa harikası. en Proumeyssac Uçurumuen büyük takılı boşluk du Périgord hem yerel efsanelerin erime noktası hem de nefes kesen mineral güzelliğidir. Kaçırılmaması gereken !

Proumeyssac'ın uçurumu
Proumeyssac uçurumu © gouffre-proumeyssac.com

Bournat tema parkında geçmişi yeniden ziyaret edin

Tarih meraklıları için bölgede yapılması gereken son bir ziyaret: bonnet. 1900’de zaman durmuş gibi görünüyor bu yeniden kurulmuş köy yakın atalarımızın nasıl yaşadığını görebileceğiniz ve gelenekleri, ticaretleri ve gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yer.

Bournat Park Dordogne'da yapılacak
Bournat parkı © parclebournat.fr

Dordogne’un olmazsa olmazları… ve sonrası?

Dordogne’da yapılacak pek çok şey, bu nedenle, cömert doğası ve elverişli iklimi açısından zengin bu toprakların tarihi ve hatta tarih öncesi ile bağlantılıdır. Bu açıdan, örneğin Ardèche gibi bir bölgeye çok benzer. Ancak Dordogne aynı zamanda bir gastronomi ve özellikle Burgundy veya Aquitaine gibi şaraplar ülkesidir. Kısacası, o Fransa’yı, geçmişini ve geleneklerini seven herkes için ideal bir ev sahibi!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın

Fransa’da sıcak hava balonu için 12 mükemmel yer!

Paris’te çocuklarla ne yapılır? İşte tüm fikirlerimiz!