Botsvana, bu ülkeyi keşfetmek için 5 iyi neden

Lonely Planet, her yıl keşfedilecek yerlerin bir listesini açıklar. 2016’da bir seyahate çıkmak istiyorsanız, gidilecek yer Botsvana!

Botsvana’ya büyülü bir yolculuğa çıkın

Güney Afrika’da gizli bir ülke olan Botsvana, turistlerin çok yakında keşfetmesi gereken vahşi hayvanlar dünyasının cennetidir. Lonely Planet’e göre, Tswana ülkesi – çoğunluk etnik gruptan sonra adlandırılmış –, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önünde en popüler olacak. Botsvana gezisine çıkarsanız sizi neyin beklediğine dair bir fikir verecek 5 yer burada.

1. Okavango deltaları

Bu doğanın büyüsüdür. Okavango, 18.000 m2’lik alanıyla dünyanın en büyük ikinci iç deltasıdır. Ülkenin en kuzeyinde, bu coğrafi özellik denize değil, Kalahari çölüne akar. Böylece su 15.000 m2 kurak araziyi sulamaktadır. Sonunda adalar oluştu ve bitki yaşamı şekillendi. Site, kuşların, fillerin, antilopların ve su aygırlarının fotoğraflarını çekmek için gereklidir. Yaklaşmanın en kolay yolu bir safariye katılmaktır.

Okavango deltaları

2. Kalahari Çölü

Botsvana, Namibya ve Güney Afrika arasında uzanan 900.000 km2’lik bu kurak yüzeyi kaçırmak imkansız. Sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında kolayca 42°C’ye ulaşabilirken, bitki örtüsünün çoğalmasını engellemez. Site, Springboks, aslanlar, sırtlanlar, fundalıklar veya antiloplar gibi farklı hayvan topluluklarının yaşadığı çeşitli rezervlere sahiptir.

Kalahari Çölü

3. Thamalakane Nehri ve Maun kasabası

Okavango Deltası’nın girişindeki Thamalakane Nehri, gün batımını seyretmek isteyen aşıklar için ideal bir başlangıç ​​noktasıdır. 19 km uzaklıktaki Maun kasabası, turistik cazibesi göz önüne alındığında, gezinin bir başka durağı olacaktır. Hedef, Moremi Game rezervine giden yolu almak için idealdir.

Thamalakane Nehri

4. Chobe Ulusal Parkı

Kuzeyde, Kasane kasabası yakınlarında bu, Botsvana’nın turistik yerlerinden biridir. Orada 40.000 örnek yaşadığı için fil hayranları bunu kaçırmaz. Botsvana’da onları görmek için en iyi yerlerden biri. Chobe Ulusal Parkı, ülkenin en büyük üçüncü rezervidir. 250’den fazla hayvan türü burada sığınak buldu.

Chobe Ulusal Parkı

5. Kgalagadi Parkı

Güney Afrika ile paylaşılan Kgalagali Park, 38.000 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. Turistler, yırtıcı kuşları daha iyi gözlemlemek için safarilere giderler. Ama yıldız burada, oriks ceylanı. “Kgalagadi”, “susuzluk diyarı” anlamına gelir. Kırmızı kum tepeleriyle dolu park, gerçekten de Kalahari çölünün ortasında bulunuyor. Sıcaklık gölgede 42°C’ye ve tam güneşte 70°C’ye kadar çıkabilir. Turistler, yüzyılda sadece bir kez aktığı söylenen iki kuru nehir boyunca parkı ziyaret ediyor.

Kgalagadi Parkı

pratik bilgiler

  • Başkent : Gaboron
  • Nüfus: yaklaşık 2 milyon
  • Yüzey : 224 610 km²
  • Jet lag : yazın gecikme olmaz. Kışın Fransa’ya kıyasla bir saat eklemeniz gerekiyor. Paris’te öğlen olduğunda, Gaborone’da saat 1’dir.
  • Dil : İngilizce resmi dildir, ancak ulusal dil Setswana’dır.
  • Değiştirmek : Botsvana’nın para birimi pula’dır (P veya BWP). 1 pula yaklaşık olarak 12 Euro’ya eşittir.
  • Pasaport ve vize: 3 aydan daha kısa süreli konaklamalarda Fransız vatandaşlarından vize gerekmemektedir. Öte yandan, dönüşünüzden sonra 3 aya kadar geçerli bir pasaport getirin.
  • Sağlık : aşı zorunlu değildir ancak sıtma ve tüberküloza karşı aşı yapılması önerilir.
  • Cilt: Fransa’dan yaklaşık 13 saat. Çoğu zaman Güney Afrika’da, Johannesburg’da durmanız gerekiyor. Uçuşlar genellikle Gaborone’nin merkezine yaklaşık on beş kilometre uzaklıkta bulunan Sir Seretse Khama Uluslararası Havalimanı’na varıyor. Taksi hizmeti şehre ulaşmak için çok verimli değil. Bunun yerine, büyük otellerden ücretsiz servisleri seçin.

fotoğraf kredisi © iStock

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Hindistan’a neden gidilir? Köri, tapınaklar ve Bollywood!

Safari’de nereye gidilir? Afrika’nın öne çıkan ülkeleri