Bangkok’ta kaldığınız süre boyunca ne yapmalı?

Milyonlarca nüfusu, karmakarışık yolları ve otoyolları, alışveriş merkezleri ve binaları ile Bangkok, yaşayan, modern ve dinamik bir megalopolistir.

Tayland başkenti, ziyaretçilerine ülkenin geleneklerinin kalbine bir yolculuk sunuyor. Büyük Saray’dan Wat Pho Budist tapınağınaTayland’da bir konaklama sırasında uzun bir hafta sonu, Bangkok’ta eğlenmek için çok fazla olmayacak. Keşfetmek Bangkok’ta yapılacak her şey tam olarak yararlanmak için!

İki yüzü olan bir şehir olan Bangkok’u keşfedin

Tayland birkaç yüz sunuyorsa, Bangkok en kentsel ve dinamik profildir. 18. yüzyıldan kalma eski bir kalenin etrafında kurulmuş, Büyük Saray, şehir Güneydoğu Asya ülkelerinin sanayileşmesi ile 20. yüzyılda hızlı bir gelişme yaşadı. “Chao Phraya” nehri tarafından ikiye bölünmüş, Bangkok birden fazla kanalla dolu Asya’nın Venedik’i lakabını kazandıran sağ kıyısında. Bu, Tayland başkentine uçmak istemeniz için zaten yeterli…

bangkok kanalları
Bangkok kanalları ©Frida Aguilar Estrada / Unsplash

Geleneksel bir festivale katılın

Bangkok gelenekleri ile damgalanmış bir şehirdir. Tarafından gösterildiği gibi Tay Yeni Yılı’nı veya “Krathong” yılını kutlayan festival. Bangkok sakinleri, Krathong olarak bilinen çiçekler, mumlar ve tütsülerle dolu sepetler yapar ve bunları suya koyarlar. Binlerce sepet böylece kanallarda yol alıyor. Taylandlılar için hayalleri gerçekleştirmek ve uzun ömür ile eş anlamlıdırlar.

Krathong
Krathong ©John Shedrick / Wikipédia Commons

Palais-Royal’ı ziyaret edin

Bangkok’ta yapılması gereken zorunlu bir ziyaret varsa, o da şudur: Kraliyet sarayı. Birkaç anıttan oluşur tıpkı birbirinden güzel. Bunlar esas olarak tapınaklar ve resmi binalardır. Tayland Kralı’nın orada hala zaman zaman ziyaret ettiği daireleri bile var. Tapınaklar Tayland’daki en güzel ve görkemli olanlardır.. Hatta Bangkok’taki en saygın ibadet yeridirler. Uzun bir ziyaret planlayın çünkü merkez meydanın ortasında bulacağınız Zümrüt Buda gibi görülecek birçok güzel şeye şaşıracaksınız.

Palais Royal de Bangkok
Bangkok Kraliyet Sarayı ©Andy Marchand / Wikipedia Commons

Ülkenin sembolü olan Zümrüt Buda’yı düşünün

Budizm, Tayland kültürünün önemli bir unsurudur. Bangkok’taki en temsili unsurlar şüphesiz Büyük Saray ve “Wat Phra Kaeo” tapınağı. Tayland sanatının mimari temsilcisi olan birkaç binadan oluşuyorlar. Grand Palais’in kraliyet şapeli gerçek bir hazine barındırıyor. Zümrüt Buda, bir Yeşim heykeli, Chakri hanedanının sembolü, şu anda Tayland’da hüküm sürüyor.

zümrüt buda
Zümrüt Buda ©JPSwimmer / Wikipedia Commons

Yüzen bir piyasada işlem yapmak

Bir zamanlar “Asya’nın Venedik’i” olarak adlandırılan Bangkok, birçok kanalı olan bir şehirdir. Malları taşımak için kullanıldılar, aynı zamanda bir ulaşım aracı olarak da kullanıldılar. O zamanlar, zaten birkaç yüzen pazar vardı. Bu günlerde, Bangkok’ta kaldığınız süre boyunca yapılacak olağanüstü bir aktivitedir.. Kolayca birkaç yüzen pazar bulacaksınız, tek yapmanız gereken yerel halk tarafından sunulan birçok tekneden birine binmek. Her “stand” genellikle kendi renkli teknesine sahiptir. Yerel meyve ve sebzeler, kabuklu deniz ürünleri, ayrıca hediyelik eşyalar, biblolar vb. bulacaksınız. Tabii ki, müzakerelere başlamaktan çekinmeyin! Bu, yerel ürünleri keşfetmek ve neden doğrudan Tayland gastronomisini test etmemek için bir fırsat olacak.

Yüzen pazar
Yüzen pazar ©Dean Moriarty / Pixabay

Git yerel bir şov izle

Şehirde her akşam birçok gösteri sunulmaktadır. Keşfetmek için konaklamanız sırasında en az bir tanesini görmeniz önemlidir. eski yerel gelenekler. Sahneye hayran kalacaksınız, ama her şeyden önce oyuncuların giydiği görkemli kostümlere hayran kalacaksınız. Görkemli dekorasyonlar, birçok ışık oyunu keşfedeceksiniz. tamamen unutulmaz bir akşam. Bazı gösterilere lezzetli bir akşam yemeği eşlik eder. Kültürel ve mutfak keşfini birleştirmeniz için bir fırsat!

dans eden Bangkok
Geleneksel danslar ©Sasin Tipchai / Pixabay

Wat Pho’ya (Yatan Buda Tapınağı) hayran kalın

Wat Pho, Bangkok’taki en eski ve en büyük Budist tapınaklarından biridir. Şimdi dünyanın en iyi Tay masaj okullarından birine ev sahipliği yapıyor. 1722 yılında inşa edilmiş, inanılmaz tipik bir Budist mimarisine hayran kalacaksınız. Ancak tapınağın içindeki en etkileyici kalıntılar, altın yatan Buda’nın devasa bir heykelini keşfedeceksiniz. Etkisinde, Bu Buda en az 43 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğinde. Bu tapınak, Bangkok’tayken kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Vat Pho
Wat Pho’da Yatan Buda ©Diego Delso / Wikipedia Commons

Kaşif Wat saket (tapınak du mont d’or)

Wat Saket, Bangkok’un en güzel tapınaklarından biridir. 75 metre yüksekliğindeki yapay bir tepede yuvalanmış, size şehrin panoramik manzarasını sunacak. Bunun için yine büyük ve güzel bir altın terasa varmadan önce 344 küçük basamağı tırmanmanız gerekecek. Her yıl Kasım ayında, keşişler mum ışığında Phu Khao Thong’un yükselişini kutluyor. Bu parti gezginler için popüler bir cazibe merkezi haline geldi!

Önemli olan
What Saket ©Preecha.MJ / Wikipedia, özgür ansiklopedi

Chao Phraya Nehri’nde gezinin

Chao Phraya, Mekong ve Salouen’den sonra Tayland’ın en büyük ve en önemli nehirlerinden biridir. Kuzeyden güneye tüm ülkeyi kateder. O hala şu anda ulaşım ve ticaretin en önemli eksenlerinden biri. Nehirden ve Khlongs adı verilen kanallarından her gün yüzlerce tekne geçiyor. Kaldığınız süre boyunca, ziyaretlerinizden birine gitmek için mutlaka bunlardan birini almanız gerekecektir. Oldukça sıra dışı tekneleri barındırma özelliğine sahiptirler: tik tekneler mağazalardırarasında hareket etmenin mümkün olduğu, ünlü yüzen pazarı oluşturan. Birçok gezgin de takdir ediyor bu nehirde düzenli olarak düzenlenen akşam yemeği gezileri. Gün batımında, bunlardan birinden muhteşem bir manzaraya hayran kalacaksınız!

Chao Phraya
Chao Phraya © Regina Ajes / Pixabay

Jim Thompson’ın evinin etrafında dolaşın

Jim Thomson’ın evi, maceracı ve iş adamı, Bangkok’un modern semtinin yakınında yer almaktadır. 1967’de Malezya’da esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından ev, sahibinin isteği doğrultusunda müzeye dönüştürülmüş. Ziyaret edebilirsin bu evin muhteşem bahçeleri. Göletler ve zengin bir yeşil bitki örtüsü bulacaksınız. Gerçekten huzurlu ve dinlendirici bir yer. Bina evlerinin iç harika bir sanat eseri koleksiyonu (Kamboçya bronzları, Mings çömlekleri, porselenleri ve çeşitli kökenlerden vazolar…). Jim Thompson da ipek konusunda tutkuluydu, orada birkaç ilgili nesne ve aynı zamanda benzersiz dokuma parçalar bulacaksınız. Her gün rehberli turlar düzenlenmektedir.. Tesis bünyesinde mükemmel kalitede mükemmel ipek ürünler satan bir dükkan bulacaksınız.

jim thompson'ın evi
Jim Thompson’ın evi ©Don Ramey Logan / Wikipedia Commons

Ulusal Müze’de Tayland tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinin

ulusal müze Tayland tarihinin en güzel ve önemli kalıntılarını barındırır. Gerçekten Bangkok’ta mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Bulacaksın ülkenin her yerinden birçok tarihi nesne. Örneğin arkeolojik kazılardan çıkan nesneler veya eski saraylardan veya tapınaklardan gelen değerli eşyalar gibi. Müze ikiye ayrılır birkaç galeri, diğerleri arasında, Tay Tarih Galerisi, Tarih Öncesi Galerisi veya Sanat Tarihine adanmış bir Galeri bulacaksınız. Müze çok büyük ve önemli bilgilerle dolu olduğundan, bu iyi bir fikir olabilir. rehber eşliğinde ziyaret etmek. Hatta bazıları Fransızca olacak!

Ayrıca okunacak makale: Tay tarihini ve kültürünü bilmek

Bangkok Ulusal Müzesi
Bangkok Ulusal Müzesi ©Supanut Arunoprayote / Wikipedia Commons

Gece pazarlarına ve popüler barlara gidin

Dünyanın her yerinden turistler akın ediyor “Patpong-Suriwong Silom” bölgesindeki dükkanlar. Onlarca mağaza, tezgah ve her türden mağaza, burayı kaçınılmaz bir alışveriş durağı haline getiriyor! Mahalle gece gündüz canlı, “Patpong” gece pazarına ev sahipliği yapıyor Bangkok’ta çok ünlü. Tayland başkentinin en kükürtlü yüzünü geceleri ortaya çıkar. İçinde “Suan Lum” gece pazarımağazalar “sıcak” bir atmosfere sahip popüler barlara ve kulüplere bitişiktir.

suan lum
Suan Lum ©GFDL / Wikipedia, özgür ansiklopedi

Kullanışlı bilgi

Bangkok’a gitmek ister misin? Başarılı bir konaklama sağlamak için, işte bazı pratik bilgiler sitede sizin için yararlı olacak:

  • Para ve takas: Tayland para birimi Baht’tır. Bir euro yaklaşık 50 baht’a eşittir.
  • Jet lag : Bangkok kışın Fransa’dan 6 saat, yazın ise 5 saat ileridedir. Böylece, Paris’te öğlen olduğunda, Bangkok’ta saat 17:00 veya 18:00’dir.
  • İklim : Tayland, muson mevsimini Haziran ve Eylül ayları arasında yaşar. Bangkok’ta konaklamak için en keyifli dönem ilkbahar, Mart ve Mayıs ayları arasıdır.
  • Ulaşım : Bangkok şehrine Bangkok-Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı hizmet vermektedir. Paris-Bangkok yolculuğu yaklaşık 12 saat sürüyor. Havalimanından shuttle veya taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
  • Bangkok’ta Dolaşmak: Şehir çok büyük olduğu için dolaşmak için otobüs veya taksi kullanmak en iyisidir. Şehrin içinden yüksek bir metro da geçiyor. Daha sıra dışı olan Tuk-tuklar, kısa mesafeler için çok pratik üç tekerlekli taksilerdir. Yine de yarış başlamadan önce bir fiyat belirlemeniz önerilir.
  • Ana arterlerdeki otellerin bolluğu: Sol yakada, ziyaretçileri karşılayan kozmopolit ve dinamik bir Bangkok. Şehrin ana arterlerinden biri olan “Sukhumvit”, valizlerinizi bırakmak için de stratejik bir nokta. Orada birkaç otel bir arada bulunur ve her bütçeye uygun fiyatlar sunar. Başarının bedeli, yüksek turizm sezonunda odanızı son dakikada rezerve etmemek daha iyidir. Buna karşılık, daha sakin dönemlerde ucuz konaklama bulmak mümkündür.
bangkok'ta ne yapılır
Bir Bangkok tapınağı ©Sasin Tipchai / Pixabay

Bangkok’un mutlaka görülmesi gereken yerleri… ve sonrası?

Tayland uçsuz bucaksız bir ülkedir ve Bangkok buna sadece küçük bir bakıştır. Ziyaretinizden memnun kaldıysanız ve bu muhteşem deneyimi tekrarlamak istiyorsanız, örneğin Phuket veya Chiang Mai gibi diğer şehirlere gitmekten çekinmeyin. Diğer muhteşem tapınakları ve muhteşem anıtları keşfedeceksiniz.. Tayland için eksiksiz rehberimize danışmaktan çekinmeyin! Sizi baştan çıkarabilecek diğer Tayland destinasyonları fikirlerini kesinlikle bulacaksınız.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Tayland’da yapılacak 6 şey (hala vakit varken)

24 fotoğrafta Tayland’ı keşfetmek