Antalya’da mutlaka görülmesi gereken 7 yer

Güzel bir sahil beldesi olan Antalya, Akdeniz’e bakan bir uçurumun üzerinde yer alan eski kentinin cazibesini koruyor!

MÖ 2. yüzyılda kurulan Antalya, bugün Türkiye’de gezginlerin gözde şehridir. Türk Rivierası lakaplı, en modern tesislerin tümü orada inşa edilmiştir (uluslararası havaalanı, marina vb.). Keşfetmek Antalya’da kaldığınız süre boyunca yapmanız gereken 7 şey Türkiye’de !

Découvrir Antalya Kaleiçi

Antalya’da tatil, özellikle coğrafi konumu, plajları ve turkuaz suları için değerdir. Yine de, Roma geçmişinin ana kanıtı olan Apollon tapınağını ziyaret etmekte başarısız olmayacaksınız.. Üstelik şehrin neresinde olursanız olun, Antalya’nın simgesi olan caminin minaresini görmeden duramazsınız. Eski mahallelerinin cazibesi şehri çok çekici kılıyor. Akdeniz’e bakan bu küçük taş, rüya gibi kumsalları sayesinde deniz turizminin gözdesi. Antalya’da gezilecek, görülecek tüm turistik, kültürel ve doğal yerler ile yapılacak çok şey var!

Antalya'da yapmak
Antalya’nın merkezi ©DR

Eski limanın etrafında yürüyün

Antalya’nın turizm hayatının düzenlendiği yer eski liman çevresindedir. Yürüyüşleriniz sırasında, Türk Rivierası’nın art arda otelleri, restoranları ve çarşısını göreceksiniz. sen de izleyeceksin eski uygarlıkların eski yapıları yanı sıra ünlü Saat Kulesi. Antalya atmosferini içinize çekmek için yapılacak bir yürüyüş!

eski liman
Eski liman ©DR

Observer le Yivli Minare

Eski limana çok yakın olan Yivli Minare, Antalya’nın amiral gemisi anıtıdır. 13. yüzyıldan kalma bu minare, kırmızı tuğlaları ve mavi çinileriyle tek kelimeyle muhteşem. 39 metre yüksekliğinde, şehrin büyük camisine bitişiktir.. Ezan sesini duyduğunuzda hemen binbir gecenin havasına gireceksiniz!

Yivli Minare
Yivli Minare ©m_pavlov

Hadrian Kapısı’na hayran kalın

Roma İmparatoru’nu ağırlamak için inşa edilen kapı, 14 metrelik yüksekliğiyle ziyaretçilerini gururla karşılıyor. Tamamı mermer kaplı, Antalya’da yapılacak kültürel gezilerin bir parçası. Üstelik eski şehri modern şehirden ayıran odur. 3 kemerden oluşan, geçildiğinde kendinizi restoranlar ve oldukça eski dükkanların sıralandığı ara sokaklarda bulacaksınız.

hadrian kapısı
Hadrian Kapısı ©alan64

Çiğlikara Doğa Koruma Alanı’nda yürüyüş

Antalya’nın her yerinde birden fazla milli park vardır. Sadece çevredeki doğayı değil, aynı zamanda antik çağlardan gelen mirası da koruyorlar. Antalya’nın batısında yer alan Çiğlikara tabiatı koruma alanı, bir sedir ormanında gezinmenizi sağlar.deniz seviyesinden 1050 ila 2200 metre arasında salınan bir arazide ardıç ve diğer bitki türleri. Belki yaban domuzu, sırtlan, ayı ve diğer vaşakları göreceksiniz!

vaşak Çiğlikara
Çiğlikara rezervinde bir bebek Vaşak ©Bernard Landgraf / Wikipedia Commons

Termessos’ta Antik Çağı Tanıyın

Bu antik kent, bölgenin önemli turistik yerlerinden biridir. Site, eski şehrin surlarını, eski bir tiyatroyu, iki tapınağı ve bir nekropolü içermektedir. Tüm site büyük bir doğal park tarafından korunmaktadır.. Antik uygarlıkların tarihini seviyorsanız, Antalya’da mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Termessos
Termessos ©tegmen

Düden ve Manavgat şelalelerine hayran kalın

Doğa size mirastan daha çok ilham veriyorsa, muhteşem Düden ve Manavgat şelalelerine bir gezi yapın. Düden şelalesi, oldukça sıra dışı olan doğrudan Akdeniz’e akar.. Cennetin bu köşesini büyük bir park çevreliyor, bu yüzden pikniğinizi getirmeyi unutmayın! Manavgat Şelaleleri ise daha az etkileyiciyse ayaklarınızı serinletici suya sokabilirsiniz.

basamaklı sözlük
La cascade Düden ©DR

Kullanışlı bilgi

Tatilinizi olabildiğince iyi hazırlamanıza yardımcı olmak için size pratik bilgiler sunuyoruz:

  • formaliteler: Avrupa vatandaşları için 3 aydan kısa süreli konaklamalarda geçerli bir kimlik kartı veya pasaport yeterlidir.
  • Değiştirmek : Türkiye’nin para birimi Türk Lirası’dır (TL).
  • Jet lag : Paris ile karşılaştırıldığında, yaz ve kış arasında bir saat zaman farkı alır. Paris’te saat 15.00 iken Antalya’da saat 16’dır.
  • Ulaşım : Antalya’ya gitmek için uçmak daha iyidir. Sahil kasabası gerçekten bir havaalanı ile donatılmıştır. Paris’ten yaklaşık 4h30 direkt uçuş sayın.
  • Nasıl gezilir: Antalya’yı dolaşmanın en kolay yolu tramvaya binmektir. Eski bir tramvay tek hatlıdır ve gün boyunca her yarım saatte bir güzel bir pistte çalışır. Aksi takdirde, daha modern tramvaylar şehri geçer ve otobüs teklifi de ilginçtir. Aksi takdirde, her zaman Türkiye’de ucuz olan bir taksiye binebilirsiniz.
Antalya, Türkiye
Konyaaltı plajı ©DR

Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri… ve sonrası?

Antalya ve çevresini gezdikten sonra neden Türkiye’nin başkenti Ankara’da yürüyüşe çıkmıyorsunuz? Güzel İstanbul sizi cezbetmedikçe… gerçekten de ülkenin en büyük şehridir ve birçok tarihi esere sahiptir. Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Türkiye seyahatinizin sizi egzotik bir dünyaya götüreceği kesin!

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Güneydoğu Asya’da bir kültür kavşağı

kaçırılmaması gereken 5 şey