Ankara’da görülmesi gereken 8 yer

Ankara, Türkiye’nin ikinci şehridir. Ancak başkent olan ve Türkiye’yi ziyaret ederseniz mutlaka keşfetmeniz gereken bu şehir!

Anadolu’nun kalbinde yer alan (kısım Asya Türkiye’nin), Ankara yükselişini sadece Atatürk’ün kendisine olan bağlılığına borçludur.. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu muazzam şahsiyetine de bir türbe tahsis edilmiştir ve Ankara’da ziyareti neredeyse zorunludur. Ama aynı zamanda Ankara’da yapılacak diğer tüm önemli ziyaretleri de keşfedin!

Anıtkabir’de tarihi içinize çekin

Ankara’da en çok ziyaret edilen yeri arıyorsanız, Anıtkabir gidilecek yer. Atatürk, Türkiye’nin Cumhuriyet olmasını sağlayan adamdır. 20. yüzyılın başında. 24 aslan heykeli, rahmetli Cumhurbaşkanı’nın lahdine kadar size eşlik edecek. Daha sonra fırsatınız olacak Atatürk’e adanmış müzeyi ziyaret edin ve Türk milli tarihine damgasını vurmuştur.

atatürk mozolesi
Atatürk’ün mozolesi ©DR

Ankara Kalesi’nin kalbinde dolaşın

Ankara Kalesi, Türk başkentine tepenin tepesinden hakimdir. Romalılar döneminde inşa edilmiş, Ankara kalesini çevreliyor. ve çift mahfazaya ve çok sayıda kuleye sahiptir. Bunlar eski Osmanlı kentinin korunmasını mümkün kıldı. Aynı zamanda çok şey tutar Osmanlı tarzı ahşap evleryanı sıra eve götürmek için güzel hediyelik eşyalar bulabileceğiniz birçok dükkan.

Ankara'nın kalesi
Ankara Kalesi’nin bir parçası ©Leonid Andronov

Etnografya Müzesi’nin eserlerine hayran kalın

Bu müzeyer alan 1920’lerden güzel bir bina, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma birçok günlük eşya ve el işi sunuyor. Seramik, geleneksel giysiler, ahşap işleri, tören mobilyaları, nakışlar, tablolar, silahlar vb. Tümü tarafından tamamlandı iyi sunulmuş fotoğraflardan oluşan bir sergi. Oldukça kısa bir ziyaret ama Ankara’da yapmak çok güzel!

Ankara Etnografya Müzesi
Ankara Etnografya Müzesi ©DR

Kocatepe Camii’ni ziyaret edin

Şehrin çoğundan görülebilen bir simge yapı olan Kocatepe Camii, ülkenin en büyüğü ve dünyanın en büyüklerinden biri, Ankara’da yapılması gereken bir şey olduğunu söylemek kadar! 24.000 kişiye kadar ibadet edebilecek kapasitede olan inşaatı 1987 yılında tamamlanmıştır. 20 yıllık çalışma. İstanbul’un küçük bir Sultanahmet Camii havası ile dört minare ile donatılmıştır. Bu modern dini komplekste ayrıca bir kütüphane, konferans salonu ve çevresinde birçok mağaza ve sinema bulunmaktadır.

Kocatepe Camii
Kocatepe Camii ©DR

Ankara Çarşısı’nda dolaşın

Ankara’da yerlilerle tanışmak için ne yapmalı? Çarşıya git! Sosyal ilişkilerin sinir merkezi ve Orta Doğu dünyasının simgesi, çarşıda gezinmek konaklamanızın en önemli anlarından biri olacak. Türk kültürüne gerçek bir daldırma! Gidin ve tüccarlarla sohbet edin, baharat, meyve veya sebze tezgahlarını alın… ve bavullarınızı geri getirmek için el yapımı bazı ürünlerle kendinizi şımartın!

baharat çarşısı
Çarşı baharatları ©corradobarattaphotos

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde öğrenin

Le Anadolu Medeniyetleri Müzesi ortaya çıkarmak Anadolu halklarının tarihi her dönemden gündelik nesneler sayesinde: çakmaktaşı aletler, Yunan vazoları, kil tabletler vb. Ayrıca keşfetmek osmanlı’nın büyük sanatı: bronz işbölgeye yerleşmelerini sağlayan bir faaliyetti.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara
Anadolu Medeniyetleri Müzesi ©cascoly

Roma kalıntılarını keşfedin

Ankara’da çok sayıda Roma kalıntısı dağınık durumda. görme şansın olacak imparatorun onuruna inşa edilen Augustus tapınağı. Ayrıca keşfedeceksiniz Roma hamamları Caracalla’nın yanı sıra inşa edilmiş Julien’in Kolonu, on beş metrelik bir monolit. Antik Roma etkisinin çok fazla izi var!

Ankara Roma Hamamları
Ankara’nın Roma hamamları ©Leonid Andronov

Cermodern’de Türk modernliği ile omuz omuza

Eski şehir istasyonunun eski mekanik atölyelerinde bulunan, le Cermodern bir Ankara’da yapılacak orijinal ziyaret! Endüstriyel tarzdaki binalarında birçok çağdaş sanat sergisinin yanı sıra müzik ve tiyatro gösterilerini de görebilirsiniz. Bir şeyler yemek ya da sadece bir şeyler içmek için muhteşem restoranına uğramaktan çekinmeyin. Hafta sonları brunch için mükemmel bir yer!

Cermodern Ankara
Modern ©bynyalcin / Wikipedia, özgür ansiklopedi

Kullanışlı bilgi

Türk başkentindeki konaklamanızı daha iyi organize etmek için bazı referans noktaları şunlardır:

  • Le uçuş zamanı Ankara’ya gitmek Paris’ten direkt 4:30.
  • bu değiştirmek Türk Lirasıdır.
  • Ankara yazın Fransa’dan 1 saat, kışın 2 saat ileridedir.
  • Ankara’ya girmek için geçerli bir kimlik kartınız veya pasaportunuz olması gerekir.
  • ağı toplu taşıma çok iyi organize edilmiştir. Metro, tramvay ve birçok otobüs hattı arasında seçim yapacaksınız. Ayrıca birkaç kişi için karlı olabilecek dolmuşlar ve taksiler de var.
  • Kışın ortasında Ankara’da ne yapılır? Kayak ! Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır.
  • Ankara deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte yer almaktadır.
Ankara kar treni
Ankara yakınlarında karda bir tren ©emrak akldız

Ankara’nın olmazsa olmazları… ve sonrası?

Çok turistik olmayan bir şehir, Türkiye’nin başkenti yine de sunacak birçok hazine ziyaretçilere. Kozmopolit, genç ve dinamik Ankara’da yapacak çok şey var! Ve neden Türkiye’deki konaklamanızı uzatmıyorsunuz: İstanbul’a, Antalya’ya ve hatta İstanbul’un kalbine. Kapadokya’nın görkemli manzaraları ?

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Türkmenistan’da şahin şeklinde inanılmaz bir havaalanı

Cerbe’de ne görülmeli? 8 kaçırılmayacak ziyaret!