7 önemli ziyaretimiz!

Kairouan, büyük camisi sayesinde tüm Müslümanlar tarafından bilinen bir şehirdir. Ancak, turistler tarafından giderek daha fazla ziyaret ediliyor ve şehir UNESCO tarafından bile sınıflandırılıyor.

Kairouan, Kuzey Afrika’daki ilk büyük şehirdi. Mağrip’in ilk kutsal şehri olarak belirlenmiştir. Etkisinde, “Üç yüz camili şehir” lakabıyla da anılır.. Şehirle ilgili kısa bir tarih dersinden sonra, Kairouan’da yapılacak önemli şeyleri şimdi keşfedin!

rahibe Kairouan

Ülkenin doğusunda Tunus topraklarında bulunan Kairouan, Akdeniz çevresindeki çeşitli ülkelerin saldırılarından korunmuştur. Gerçekten de, bu Kuzey Afrika sıradağları olan Atlas’ın doğu kesiminde yer almaktadır. Öyleyse, kuru bir bölgede bulunurve sadece membada inşa edilen vadiler ve barajlardan su temin edilmektedir. Bu nedenle işgalciler için çok az cazibe sunduğunu anlıyoruz.

kairouan tarihi
Geçmişte Kairouan ©trialsanderrors / Wikipedia Commons

7. ve 8. yüzyıllarda dinde rol oynaması istenmiştir. Aslında düşünülür askeri üs İslami kutsal savaşlar olan Cihad adına elde edilen mevzileri savunmayı amaçlamıştır. Ancak Kairouan, dini bir şehir olarak ününü kesinlikle onun çok ünlü camisi. Mağrip’teki en büyüğüdür ve diğer İslami yapılar için bir model olarak hizmet etmiştir. Binanın kale benzeri görünümü sizi şaşırtmasın ve güvenle geçin. hayal kırıklığına uğramayacaksın küçük sütunlar, çanak çömlek ve İslam sanatının diğer tezahürleri.

Kayruan camileri
Kairouan’ın görünümü © Haythem Gataa / Unsplash

O zamandan beri, şehirde 300 cami daha ortaya çıktı ve Kairouan’ı harekete geçirdi. dördüncü kutsal İslam şehriMekke, Medine ve Kudüs’ün arkasında.

Bu küçük tarihi hatırlatmadan sonra, işte görülmesi ve yapılması gereken kaçırılmayacak şeyler Kairouan’da…

Aghlabid havzalarında dolaşın

Çölün ortasında suyla dolu iki havzayı keşfetmekten daha sıra dışı ne olabilir? Yine de, Aghlabid havzalarına giderseniz, Kairouan’da göreceğiniz şey budur. Gerçekte, 9’da inşa edilen bu havzalarinci yüzyılda, Kairouan şehri için bir su rezervi olarak hizmet etti. Üstelik sadece iki değil on dört yaşındaydılar. Büyük havzalar vardı, 55.000 metreküp, sonra çökeltme havzası olarak hizmet eden daha küçük havzalar vardı. Bir su kemeri ile beslendiler36 km uzunluğunda, dağlardan su getiriyor.

aghlabides
Aghlabid havzası © Bernard Gagnon / Wikipedia Commons

Kairouan Ulu Camii’ni keşfedin

Kairouan’ın büyük camisi aynı zamanda Oqba ibn Nafi olarak da adlandırılır. kurucusudır-dir Kuzey Afrika’nın en büyük camisi. Aynı zamanda Tunus’un en güzeli olma ününe de sahiptir! 7 yılında inşa edilmiştir.inci yüzyıl ve UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenen. Bu cami gerçekten Kairouan’da yapılması gereken bir ziyaret.. Tek başınıza keşfedebilirsiniz, ancak bir rehberle ziyaret daha da ödüllendirici olacaktır. Gerçekten de, bu görkemli bina hakkında çok şey öğreneceksiniz. Kadınlar için, ziyaret sırasında omuzlarınızı ve başınızı örtmek için kullanılabilecek bir pareo veya eşarp getirmeyi unutmayın. Aksi halde, güvenlik size girişte bir eşarp ödünç verecek.

Kayruan Camii
Kairouan Camii ©Fehmi bouguezzi / Wikipedia Commons

Medine’yi keşfedin

Kairouan’ın medinesi de bu şehirde bulunan anıtların çoğu gibi Tunus’taki en güzellerden biridir. Orada kesinlikle görmeniz gereken birçok küçük şey keşfedeceksiniz. özellikle, puit Bir Barrouta, Üç Kapılı mescidi veya bey evi. Ayrıca çarşılara veya birçok yerel mağazaya gidebilirsiniz. 1988’den beri, Kairouan’ın medinası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Ayrıca tarih ve kalıntılarla dolu birçok küçük caddesini keşfedin.

bir barut
Bir Barrouta kuyusu ©David Stanley / Flickr

Bey’in evini ziyaret edin

Vali konağı olarak da adlandırılan Bey evi, görkemli ve eski bir konuttur. Yıllar önce valinin ikametgahıydı (Tunuslular için Bey). Dan beri, oryantal bir halı müzesine dönüştürüldü. Ziyaret tamamen ücretsizdir, böylece bu evin lüks odalarını ve sırlarını keşfedebilirsiniz. Hemen hemen her odada hayran kalacaksınız güzel düğümlü kilimler, tamamen el yapımı. Üstelik bunların nasıl yapıldığını keşfedeceksiniz. Nitekim yerinde bir fabrika kurulur. Dilerseniz kendinize özgün ve tipik bir Tunus el işi düğümlü halı sunabilirsiniz.

vali konağı
Valinin evi ©Alexandre Moreau / Wikipedia Commons

Rakka’daki İslam Eserleri Müzesi’ne Ulaşım

Kairouan’dan yaklaşık on kilometre uzaklıkta bulunan bu saray, kendisi bugün Rakka şehrinin kalıntıları üzerinde oluşturulmuş eski bir cumhurbaşkanlığı sarayıdır. bu müze. Eski saray ayrıca İslam medeniyeti konusunda uzmanlaşmış bir araştırma merkezine de ev sahipliği yapıyor.. Müzenin içinde, Kairouan’ın en güzel anıtlarının ve Raqqada bölgesinin birçok modelini keşfedeceksiniz. Ayrıca bulacaksınız birçok kalıntı bu sitelerden Bu müzedeki odalardan biri tamamen Kairouan Ulu Camii’ne adanmıştır.

Kayruan müzesi
Coupole du musee © Mehdi Jouini / Wikipedia Commons

Çarşılar arasında dolaşın

Çarşılar, Kairouan’da yapılacak önemli bir ziyarettir. Mağrip genelinde ünlüdürler. Medine sokaklarında bulunan bu uçsuz bucaksız çarşılarda mutluluğunuzu kaçınılmaz olarak bulacaksınız. İyi organize edilmiş, birkaç “sektör” bulacaksınız yaklaşık bir “ürün” kategorisi içerir. Gerçekten de, mücevherler için bir çarşı, cam için bir çarşı, sonra da parfümler vb. için bir çarşı bulacaksınız. Kaçırılmaması gereken El Zarbia çarşısı. Kairouan, düğümlü kilim yapma konusunda dünya çapında bir üne sahiptir. Onları tüm renklerde, tüm fiyatlarda bulacaksınız, tabii ki pazarlık yapacaksınız!

Medine
Kairouan halıları ©Alexander Hoernigk / Wikipedia Commons

Yerel spesiyaliteleri tadın

Medine’de yerel ürünleri tatmanızı sağlayacak birçok pastane bulacaksınız. Kairouan, Tunus-Yahudi spesiyaliteleriyle ünlüdür. Diğerleri arasında, harika makroudların tadına varacaksınız. Bu börek ağırlıklı olarak hurma, irmik ve bal ile yapılır. Kairouan ayrıca çok meyveli notalara sahip mükemmel şaraplarıyla ünlüdür. sen de zevk alacaksın birçok preslenmiş meyve suyu şehrin kafelerinden birinde gözlerinizin önünde. Tabii ki, yine de bir kuskus ve bir taginin tadını çıkarmanız gerekecek. Kuzey Afrika’nın her ülkesinin ve hatta bölgesinin bu yemekleri oldukça farklı hazırladığını unutmayın.

makroud
Kairouan makroudları ©Rusty Clark / Wikipedia Commons

Kullanışlı bilgi

  • Başta kadınlar olmak üzere belirli ibadet yerlerini ziyaret etmek için, omuzlarını örtecek bir şey almayı unutma ve seninle birlikte kafa. Ayrıca bacakların minimum örtülü olması ve düşük yakalardan kaçınmak gerekli olacaktır.
  • Yerel para birimi tunus dinarı (TND). 1€ = 3,38 TND olduğunu bilin.
  • Fransa’dan Kairouan’a ulaşmanın en kolay yolu uçakla. Monastir havaalanına inebilir ve ardından Kairouan’a tren, otobüs veya taksi ile ulaşın toplu. Ayrıca tüm konaklamanız boyunca havaalanında bir araba kiralayabilirsiniz. Kısıtlama olmadan hareket edebileceksiniz!
  • Çok sıcak olabileceği Temmuz ve Ağustos aylarından kaçının! Kairouan’a gitmek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu öğrenmek için yıllık iklim tahminimize göz atın.
Kairouan'da yapmak
Kairouan © Haythem Gataa / Unsplash

Kairouan’ın temelleri… ve sonra?

Kairouan’da yapılacak çok güzel şeyler var. Birini kaçırmamak için gezilerinizi mümkün olduğunca planlamayı unutmayın. İkisinden biri bu kutsal şehirde kalmaktan keyif aldın, örneğin Tunus veya Monastir gibi başka bir Tunus şehrine seyahatinizi yenilemeyi düşünebilirsiniz. Kairouan’ı ziyaret etme şansınız olsaydı, izlenimlerinizi bize bırakmaktan çekinmeyin veya yorumlardaki diğer açıklamalar.

Yolcunun alet kutusu 🧳
Görülmesi gereken siteler seçimimizle seyahatinizi hazırlayın, karşılaştırın ve rezervasyon yapın:
🛏 Rezervasyon: dünya çapında otelinizi/konaklama yerinizi bulun
🔁 HomeExchange: 1 numaralı ev değişim platformu
✈️ Skyscanner: kesinlikle en iyi uçuş karşılaştırıcısı
⏱ LastMinute: son dakikada ayrılmak için en iyi teklifler
🚗 RentalCars: kiralık araç arayın ve karşılaştırın
🎟 GetYourGuide: unutulmaz turlar ve deneyimler için rezervasyon yapın
⛺️ Kamp alanları: Avrupa genelinde ideal kamp yerinizi bulun

Küba’ya gitmeden önce bilmeniz gereken 6 şey

Moğolistan: gerçek bir vahşi ülke